Yarım asır sonra

Her şey sosyal medyada eski Aydın fotoğraflarını  paylaşan bir arkadaşımın  sararmış  Hayat dergisindeki  Aydın  1971  yılı  İncir güzeli seçilen  haberi ile başladı. İncir kraliçesinin , arkadaşım , Yıldırım Demirel ile  yıllar önce  1973 yılında  evlendiğini öğrenince sizinle tanıştırmak istedim.

Aydın’da ilki  1969 yılında yapılan ve 7 Eylül  Aydın’ın düşman işgalinden kurtuluşu ile  sona eren  , Aydın Festivali ve İncir Bayramı kapsamında “İncir Güzeli” seçimi de yapılırdı. İncir festivali Aydın’ın Kurtuluş bayramına denk geldiğinden,  o dönem Aydın Turizm ve Tanıtma Derneği başkanı olan rahmetli Şehir Kebap salonu sahibi Rüştü Şensoy başkanlığında  4 günlük  kutlama programı düzenlenirdi.

Siyah beyaz televizyonların ilk çıktığı yıllarda, , halkın tek eğlencesi bu  festival ve konserlerdi. Bugün Kent Meydanı içinde yer alan eski belediye meydanı önünde  develerle festival kervanı gösteri yapar, Valilik önünde temsili Türk ve Yunan kuvvetleri  Aydın’ın  kurtuluşunu canlandırır , geceleri de spor salonunda konserler  ve  İncir Güzeli yarışması yapılırdı.

1969 yılında yapılan ilk İncir güzeli yarışmasında Naciye Benli Böcekli  kraliçe tacını giymişti. 1971 yılına gelindiğinde Kraliçe seçilen İsmet Ülgül ,Efeler Ortaokulu’nu  yeni bitirmiş ,Aydın’ın “İncir Güzeli” olarak 1971 yılındaki Hayat dergisine haber olmuştu.

İzmir den Aydın’a taşınan ailenin 4 çocuğundan ikinci çocuğu olan  ve Aydın Tekstil de çalışan baba ve  maharetli bir terzi olan ev hanımı annenin kızı, 14 yaşındaki İsmet ‘i yaşadığı Efeler’deki Zafer mahallesinde Hakimevleri olarak bilinen semtteki  bahçeli evinde  ziyaret ettim.

48 yıl önceki Hayat dergisindeki haberi ve eski siyah beyaz fotoğraflarla zaman tüneli içinde bir yolculuğa çıktık. Aslında o yıllarda kızların böylesine yarışmalara katılmalarına, ailelerin taassubu engel olurdu. Evlenecek kızın geleceği için toplum baskısı ve  eleştiri konusu olması açısından  , kimbilir nice güzeller evlerinden izin çıkmadığı için ,yarışmaya katılamamıştı.

Doğduğu ay Balık burcunun sıcaklığında ve sempatisi içinde karşılayan İsmet Ülgül Demirel  ile   eşi Aydın da 70’ lerin yüzme ve futbol dallarında  kralı Yıldırım Demirel bugün evlatlarını evlendirip, başbaşa mutlu bir evlilik sürdürüyorlar.

İsmet Ülgül 1971 yılındaki yarışmaya yapılan bir duyuru ile arkadaşlarının teşviki ile katıldığını belirterek 48 yıl önceki anılarını şöyle anlattı:

“1971 yılı yaz ayı , okullar kapanınca, evde anneme yardımcı olmaya çalışıyor, özellikle merakım olan ve sonradan kız sanat olarak bilinen Kız Enstitüsü’ne  kaydımı yaptıracaktım ve dikiş nakış işlerini becerikli  annemden öğreniyordum. Festival komitesine yaptığım başvuru sonrasında 10 kadar genç kız ile bir öğleden sonra Aydın Spor Salonu’nda seçmelere çağrıldım. Birbirimizi  tanımayan 10 genç kız önce grup halinde ve sonra teker teker salonu dolaşarak ,seyirci ve Jüri önünden geçerek sahneye dizildik.

Elbisemi kendim diktim ve hiç unutmam, festivale bir renk katmak ve farklılık yaratmak için üzerine  gerçek  incir yaprakları ile  süsledim. Jüride hatırladığım  ve Aydın Belediye Tabibi olduğu öğrendiğim Aliye Derebay adında bir kadın , benimle çok ilgilendi. Sanıyorum Jüri , İncir Kraliçesi seçiminde iki aday üzerinde çekişme yaşıyordu. Günümüzde ses sanatçısı Hülya Süer’in ablası Nurten Süer ile yaşanan çekişme ve oylama sonucunda beni kraliçe seçtiler. Jüri başkanı Aliye hanım tarafından  bir şık altın bilezik, Tariş ürünü zeytin ve zeytinyağı ile yerli firmaların ürünleri ödül olarak verildi. O akşam Aydın Tekstil bahçesinde yarışma jürisi , yarışmacılar ve protokol için yemek vardı. Ev’e geldiğimde tüm arkadaşlarım ailem ve mahalle tebrik ettiler.

Ertesi gün yapılan 7 Eylül kutlamalarında beni büyük bir albayrağımıza sararak, temsili kurtuluş törenlerinde Yunan kuvvetlerinden kurtuluşu canlandırmamı istediler.  Tören alanı bu sahnede alkış ve tezahürattan inliyor, alkışlar alanı inletiyordu. Ertesi gün yapılan Aydınspor maçının santra vuruşunu da bana yaptırdılar.

Festivale İstanbul’dan gelen ,Hayat dergisi muhabiri sinema ve ses sanatçısı olarak tekliflere ne diyeceğimi sorunca, henüz  14 yaşında öğrenci olduğumu belirterek okumak istediğimi söyledim. Ama yıllar sonra Kız Enstitüsü’nde okurken ,Aydın’lı Zeki Triko’nun sahibi Zeki Başeskioğlu’nun Aydın da düzenlediği defilelerde spor salonunda  mankenlik yaptım.

O günlerde benimle tanışan ve açıkça ısrarına karşı çıkamadığım Aydın spor dünyasının kralı Yıldırım Demirel ile Kız Enstitüsü son sınıfında 1973  yılında evlendik. “

Demirel çiftinin   “Erkek gibi adamın ve kocanın evinde tek erkek yeter “ özdeyişindeki  gibi 3 kız çocuğu var. 2 torunları ile geleceğin kraliçelerini ve torunlarını hayata  hazırlıyorlar.

İşte 1971  yılında ,bundan tam  48  yıl önce  Aydın  İncir Kraliçesi seçilen   İsmet Ülgün ve aynı yıllarda Aydın spor camiasının  yüzme ve futbol kralı Yıldırım Demirel ‘in  öyküsü .

Ne diyelim, mutlu sonla biten öykülerde denildiği gibi onlar ermiş  muradına , biz çıkalım kerevetine ..!

Mehmet Özçakır

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu