Rolling Stones’dan yepyeni şarkılar

Yaklaşık 20 yıldır yeni şarkı yapmayan bir grup Rolling Stones. 60 yılı aşkın müzik sahnesinde yer alan efsaneleşmiş bir grubun yeni şarkı yapmaya ihtiyacı var mıdır? Bir Rolling Stones konserine giden seyirci kaçıncı kez olursa olsun “Paint It Black”, “Satisfaction”, “Gimme Shelter”, “Jumpin Jack Flash” tekrar tekrar dinler ve mutlu bir şekilde gider. Yetmez mi? Grup elemanları için hayat böyle akmıyor. Müzikle yaşayan, nefes alan hatta hayatta kalmayı başaran bireyler. 60 yıl içinde normal bir insan bünyesinin kaldıramayacağı her türlü aşırılığı yaşadılar. Hayatta kalmalarının en büyük motivasyonu da müziği sevmeleri, sahneye çıkmaları, hayranlarıyla kurdukları iletişim üzerinden oldu. Üretmek de şüphesiz onları güçlendiren, büyüten bir kaynak. “Çok tembeldik üzerimizde adeta ölü toprağı vardı, silkelendik ve stüdyoya girdik ve sadece 4-5 tekrar yaparak 20 yeni şarkı kaydettik” diyor Jagger. Hatta bir sonraki albümün 4/3 kaydı hazırmış.  

Prodüktör seçimini popüler bir isimden yana kullandılar: Andrew Watt. Elton John, Justin Bieber, Iggy Pop, Post Malone, Miles Cyrus gibi isimlerle çalışmış bir yapımcı ve besteci. “Hackney Diamonds” adını verdikleri albümde geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan baterist Charlie Watts’ın son kayıtları yer aldı. Albümde ayrıca Lady Gaga, Stevie Wonder, eski Stones basçısı Bill Wyman gibi konuk sanatçılarda kayıtlara katıldı. Albümün adı enteresan bir gönderme, eski Doğu Londra argosundan, bir soygun sırasında kırılan pencere camını tanımlıyor.

İlk single ve açılış parçası olan “Angry” klasik Stones ritmlerinde ve onlardan alışıldık gitar riflerine sahip, enerjik deli dolu bir parça. Zaten yeni bir şey bekleyen de yok, çalsınlar yeter. Albümde sade Blues, Country, Pop/Rock her tür müzik var. Vokalleri Lady Gaga, piyanoda Stevie Wonder olan “Sweet Sounds Of Heaven” albümün ikinci single oldu. Yine piyanoda Elton John olan “Get Close” ve “Live By The Sword”, bas gitarda Paul Mc Cartney olan “Bite My Head Off” albümün parçaları arasında. Albümün son şarkısı bir Muddy Waters şarkısı “Rolling Stones Blues”.

Kayıtlar Los Angeles Henson Stüdyolarından, Londra Sanctuary’de Metropolis Studios, Bahama, New York’a kadar dünyanın her yerinde yapıldı.

Jagger “Charlie gittiğinden beri her şey farklıydı. Onun bize tavsiye ettiği Steve Jordan ile çalışıyoruz, onunla her şey farklıydı, çok özledik.”

Grup son konserlerinde yine çok formda. Jagger yerinde duramıyor, sigarayı bırakmış Richards sesinin düzeldiğini söylüyor ve riflerini tıngırdatıyor. “Beğenmesek asla yayınlamazdık “ diyorlar ve parti devam ediyor. 

Emin Yeğinboy       

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu