Çocuklara dans ile farkındalık

 

Deneyimlemediğimi okuyucum ile paylaşmam. Dans konusunda sonsuz başarısız bir insan olarak çokça heyecan, biraz kıskançlık ama en çok gururla katıldım provalara. Hocamız, Banu Dağcıoğlu Türkeli ile öyle bir kucaklaştık ki sanki ruhumuz bambaşka bir evrende çok yakın iki dosttu ve biz dünya denen bu döngüde kavuşmanın bayramını yaşadık.

Proje Gönüllüleri ile sizleri tanıştırmama izin verin.

 • Banu DAĞCIOĞLU TÜRKELİ / Artistik Direktör
 • Ersin EVREN / Repetitör
 • Maya Kanun / Repetitör – Dansçı
 • Mehmet ARIK / Koordinatör – Dansçı
 • Yasemin Uğurcan / Repetitör – Dansçı
 • Nur Özgül / Dansçı
 • Caner Türkseven / Dansçı
 • Neşe Aydemir / Dansçı
 • Sude Yubaş / Dansçı
 • Alperen Çalışkan / Dansçı
 • Özlem Babasız / Dansçı

Hikayemiz tesadüflerle başlıyor diyor Banu hocam. İşte tam da bu hikayeyi merak ediyorum..

İnsanlar birbirlerini buluyor Burcu’cum. 2013 yılı, bir okulda eğitmenlik yaparken engelsİZMİR’in ilk kongresinde iki farklı engelli grubu ile ilgili bir proje istediler. Biri görme engelliler idi biri ortopedik engelliler. İki grup için de dans odaklı. Seçim bana ait olunca ortopedik engelliler ile çalışmayı çok isterim. Çünkü işim bedenle. Ve beden farklılıklarını her zaman başka gözle bakan biri oldum. Çocukluğumdan beri böyle oldu. Hem merakla hem de neler yapılabilir acaba ile tamamen kendimle ilgili bir duygu ile hikayemiz başladı.Acabalar insana türlü kapılar açtırabiliyor. Heyecan, tutku, merak. Acaba nereye kadar öğretebilirim, acaba bedenlerinden neler çıkacak? Dans bir tablo gibi. Fırçayı nereye vursan farklı bir ahenk. Beden de öyle. Alışık olduğum form, ayakta yürüyen insanlardan daha farklı. Paten de ben çok severdim. Tekerlekli sandalyeyi de “daha özgür bir aksesuar” olarak gözümde canlandırdım. Dansçılar sayesinde bu hayal fazla büyüdü. Ama güzel büyüdü.

Kaç kişi başladınız?

Beş kişi ile başladık. Daha sonra yirmi kişiye kadar çıktık. Zaman zaman dansçıların hayatlarının getirdiği şartlar, şehir değişiklikleri, sağlık problemleri ile bırakmak zorunda kalanlar oldu. Hiç biri “dansı sevmedim” diye bizden ayrılmadı. Disiplinli provalara ayak uyduramayan da oldu tabii.

Disiplinli iki provanıza eşlik ettim.

Ben konservatuarda aldığım eğitimin, disiplinin aynısını Devlet Opera ve Balesi’nde de devam ettiriyorum. Bizde sahne önü sahne arkası, prova temsil hep aynı disiplin içinde akar. Doğru davranmanız için seyirci olması gerekmiyor. Tekerlekli Sandalye Dans projesinin provalarının her biri temsil tadındadır.

İki prova inanılmaz lezzetli idi. Asistanınız Ersin de sizin kadar coşku ile gönül vermiş projeye. Bana bu yeteneksizliğim ile birkaç koreografi öğretti bile.

Ersin hem çalıştırıcımız hem asistanım. Çok disiplinli, başarılı bir hocadır.

 Tanıştığım ekip çekirdek kadro mu?

 8 kişilik bir çekirdek kadromuz var. Sayımız artsa da dans ekibimiz sabit.

İlk temsilde nasıl bir duygu yaşandı?

Ben küçüklüğümden beri sahneye adım atmadan önce ellerim ayaklarım boşalır, terler, heyecanlanırım. Konuşamam. Sessiz kalırım, kendimi dinlerim. Hepsini tekerlekli sandalye dans projemizde aynen yaşıyorum. Provada da bunları yaşıyorum aslında. Beklediğime ulaşacağını, çabayı görünce inanılmaz haz, mutluluk yaşıyorum. Belli de ediyorum. Tabii olmayınca da belli ediyorum.

Zaman en değerli hazine ve siz değerli zaman dilimleri yaratıyorsunuz.

Evet, zaman inanılmaz değerli. Vakit ayırma kısmı bana bir iş, zorunluluk olarak gelmiyor. Hayatımın bir parçası değerli dansçılarımla olmak. Kahvaltı etmek gibi, su içmek gibi. Burada olmaz isem benim sistemim çalışmaz. Bir kişi de kalsa bu proje devam edecek. Ben olsam da devam edecek olmasam da. Sonsuza dek yaşayacak Tekerlekli Sandalye Dans Projesi. Eminim çünkü, projeyi emanet ettiğim dansçılar koreografi de yapıyorlar, repetitörlük de yapıyorlar, müziği de biliyorlar, notayı da biliyorlar, enstrümanı da biliyorlar, kostüm, aksesuar çalışıyorlar, sahne adabını, sahne ruhunu biliyorlar.

Biz onlara sanatçı demeliyiz o halde.

Evet onlar sanatçı. Dans sanatçısı. Burada yapılan bir sanat ve biz karşılığını seyircilerimizden 7’den 77’ye alkış ile alıyoruz.

Şahane ekip !

Bu bir ekip çalışması. İlk iki yıl belki yalnızdım, tek başıma çabaladım ama. Ama daha sonra herkesin görevini sahiplendiği, sorumluluk aldığı harika bir ekibe dönüştük. Bir puzzle gibi. Yedekli çalışıyoruz mutlaka. Kimse özel hayatını, iş hayatını kapıdan içeriye sokmaz. Profesyonel dans sanatçılarım ile yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen (ölümler, hastalıklar, doğumlar, taşınmalar, iş değişiklikleri vs) temsilimize çıkıp sanatımızı icra ediyoruz. Birbirimizin mutluluğuna, üzüntüsüne ortak oluyor bu duyguları bir aile gibi paylaşıyoruz.

Hedef ne ? Nereye gideriz?

Olabildiğince çocuğa, olabildiğince okula ulaşmak aslında. Sadece İzmir içinde değil, Engel şartları uygun olmayan okullara da ulaşmaya çalışıyoruz. Sahnesi, uygun zemini olmayan okullara ulaşmaya çalışıyoruz.

Size ait bir salon var mı?

 Yok. Keşke bu mümkün olsa da tüm çocukları dans ile kucaklasak. Her gün temsil yapsak. Olmayacak bir hayal değil. İnsan dünyada hayal ettiği kadar var. Biliyorum ki bir gün bize ait bir salonumuz olacak.

Hedef çocuklar.. Doğru mu anlıyorum?

Beden farklılığı, fizikler farklılıklar, tenin, dilin, dinin, ırkın anlamsız olduğunu dans ile anlatıyoruz çocuklarımıza. Evet, önceliğimiz çocuklar. Aileler çocukların hayatını kolaylaştırmaya çalışırken bilmeden fazla yardımcı oluyorlar. Ortopedik engeli olan, tekerlekli sandalye kullanan küçük yaşta çocukları olan anne ve babaların hassasiyetlerini yüzde yüz anlayamam ama empati kurabiliyorum. Biraz daha cesaretli büyütmeleri konusunda ısrarcıyım. Burada tanıştığınız bütün dansçılar aileleri tarafından cesaret ile büyütülmüş gençler. Herkesin engeli doğuştan değil, bir talihsizlik sonucu tekerlekli sandalye ile hayatına devam ediyor olabilir. Ama hepsi bir başına hayatını idame ettirebilen, cesur yürekli gençler.

Destekçileriniz?

 Tekerlekli Dans Projesinin amacı; projeye destek veya kaynak aramak değil. Projemiz çocuklara destek ve kaynak olmak için var. Bu ekibin amacı çocuklara hizmet. Konak Belediyesi Fuar Evlendirme Dairesi’ni provalarımız için tahsis etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi de ulaşım ve temsillerimizde tam destekçimiz. İhtiyacımız kalbimizde, çocuklara ulaşmak da. Engelli vurgusuna değil, farklı bedenler vurgusuna yürüyoruz. Tüm çocuklara kalbimiz açık.

Şimdi de Mehmet Arık ile tanışalım mı? Dans sanatçılarımızdan Mehmet Arık ‘a sormak istiyorum müsaadenizle. Siz bir federasyona bağlı mısınız?

Hayır. Sivil insiyatif, dans ekibiyiz.

Yaptığınız değerli çalışmanın farkındayım.

2013 yılında Banu Dağcıoğlu Türkeli ile tanıştık. O dönem basketbol oynuyordum. Bir gün için planlanan bir etkinlik projesi olduğunu duyunca çocukluğumdan beri ilgi duyduğum dans çalışmalarına katılmaya karar verdim. Takımdan birkaç arkadaş bir gün için planlanan işi 10 yıldır sürdürüyoruz. Spontane ve tesadüfler ile başladık, gönüllü çalışmaya devam ediyoruz. Çocuklara ulaşmak önceliğimiz. Okullar davet ediyor, daha çok özel okullardan davet alıyoruz. Şartlar, sahne, teknik ihtiyaçlar şu an sadece özel okullarda sağlanabiliyor. Amacımız devlet okullarındaki çocuklarımıza da ulaşmak

Bir atölye çalışması gibi aslında

Evet, hem çocuklar için atölye hem okullar kendi eksiklerini görüp olması gerekeni sağlıyorlar. Her şey spontane gelişiyor. Bazen çocuklar ile konuşuyoruz bazen bize mektuplar yazıyorlar. O an hissettiklerini yazıyorlar. Bizim katılımımız okullarda ders olarak interaktif çalışmaya dönüyor. Farkındalık artıyor. Gönüllülük esası ile 10.yıldayız. Uluslararası davetler de alıyoruz. Yakın tarihte Gürcistan’da ülkemizi temsil ettik. Yasemin birincilik ödülü aldı, Ece ve ben de Grand prix ödlüne layık görüldük. Yani en büyük dans ödülünü aldık. Çok değerli bir anı bizim için.

Tebrik ederim.

Biz birçok yerdeyiz. Bize ulaşmak isteyen herkese kapımız açık. Sosyal medyadan da bize ulaşabilirler. Eskişehir den bir temsilcilik teklifi bile aldık. Gönüllü çalışmanın ili, ilçesi, görev tabımı yok. Bir ortak paydada buluşuyoruz. Disiplin bizim için önemli. Biz sadece 3 Aralık’ta anımsanmak istemiyoruz. Her an sahada, her an sahnedeyiz. Rol model olmaya çalışıyoruz. Hayata dezavantajlı başlayan çocuklara umut olmak değerli. Ben Ardahanlıyım. Lise sonrası İzmir’e taşınınca tiyatro, basketbol ve dans ile tanıştım. İçimde hep vardı ama şartlar ancak hazır oldu. Çocuklarımız ben kadar beklemesin, daha önce farkına varsın.

Türkiye’de sizin gibi bir ekip var mı?

Dansçı var ama bizim gibi bir ekip yok. Uzun soluklu, geniş koreografisi olan, bu kadar çok temsil yapan ekip yok. Ortak bir hayalde buluştuğum dans ekibimi ve hocamızı seviyorum.

 İyi ki varsınız.

Nur Özgül ile tanışalım mı? Sevgili Nur Özgül ile konuşmak istiyorum. Naif, şık, güzeli vicdanlı, asil kadın. Nurcum seninle dost olarak sohbet etmek bana öyle iyi geliyor ki. Hep sen anlat hep ben dinleyim istiyorum. Senin gözünden sahneyi seyircileri anlatır mısın bana?

Canım Burcu çok teşekkür ederim, duygularımız karşılılı, enerjin çok iyi geliyor.. Sahneyi elbette anlatırım, ben normal şartlarda da duygusal ve heyecanlı bir yapıya sahibim fakat sahneye çıkmadan önce adımı sorsanız sanırım söyleyemem, duygu yoğunluğundan aklım başımdan gidiyor diyebilirim ama sahneye çıktığım an dünyanın merkezinde hissediyorum kendimi, inanılmaz özgür ve bedenimin ritim alması beni göklere çıkartıyor diyebilirim. Temsilimize başlarken meraklı gözlerle dolu seyirciler, selam verirken ise tüm bakışların hayranlığa dönmüş olduğunu görmek paha biçilemez.

Peki dans, özel hayatına neler kattı? İşine?

Dans benim için tüm günümü, haftamı, stresimi, yorgunluğumu tamamen arındırarak dinlendiren tek ilacım, bu nedenle hayatımdaki önemi ve başarısı çok büyük.

Bu ekip için tek bir dileğin olsa ne dilerdin?

Provalarımızı yaptığımız salonumuz var elbette fakat bu bizim için yeterli değil bu nedenle kendimize ait bir dans salonumuz olsa, özgürce kullanabileceğimiz ayrıca aksesuarlarımızı ve teknik malzemelerimizi muhafaza edebileceğimiz salonumuzun olması dilerdim.

——————

İletişim:

Provalarımız, her Salı ve Perşembe saat 18.30’da
Konak Belediyesi desteği ile Fuar Nikah Salonu’nda

Banu DAĞCIOĞLU TÜRKELİ / Artistik Direktör Hakkında

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Bale Anasanat Dalı mezunu olan Banu Dağcıoğlu Türkeli, 1995-2006 yılları arası (ADOB) Ankara Devlet Opera ve Balesi bünyesinde (MDT) Modern Dans Topluluğu biriminde, 2006 yılından itibaren ise (İZDOB) İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde Bale sanatçısı olarak görev aldı. 2016 yılına kadar yurtiçi ve yurtdışı temsillerde görev almış, solist olarak dans etmiştir. Aktif dans hayatından sonra, koreograf ve repetitörlük görevlerine İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde devam etmektedir. Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda klasik bale ve modern dans öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Devlet Konservatuvarları, Devlet Baleleri ve Bale/Modern Dansın genç nesillere tanıtımı ve bilinçli seyirci yetiştirme amacıyla TED İzmir Koleji Sanat Akademisi’nin Dans/Bale direktörlüğünü yapmış olan Türkeli, 2013 yılından beri (WCDP) Wheelchair DANCE Project / TekerlekliSandalye DANS Projesi Kurucusu, Sanat Yönetmeni ve gönüllü dans öğretmenidir… Proje “ÇOCUKLARA DANSLA FARKINDALIK” yaratma bilinci ile tamamen gönüllük esası ile devam etmektedir.

Tekerlekli Sanalye Dans Projesi Hakkında

Wheelchair Dance Project 2013 yılından beri devam etmekte olan engelsiz dans projesidir. Ekipteki tüm dansçılar, katkıda bulunan müzisyenler ve eğitmenler tamamen gönüllülük bilinci ile projede yer almaktadırlar. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi çalışma alanı ve temsil tarihlerinde ulaşım hizmetini sağlamaktadır.
WCDP bilinçli bir toplum anlayışına katkıda bulunmak amacıyla uygun koşulların sağlanmış olduğu her etkinlikte yer almaktan mutluluk duyarak çalışmalarına devam etmektedir. Üniversiteler ve eğitim kurumlarının davetleri, temsil yapılacak sahne ve alanların engelsiz koşulları değerlendirilerek kabul edilmektedir.
Desteklerinizi bekliyoruz…

Sosyal Medya Hesapları

http://www.wheelchairdanceproject.com/

Facebook: https://www.facebook.com/wcdptr/

İntagram: @tekerleklisandalyedansprojesi

Twitter: https://twitter.com/WCDProject 

 

Burcu Tuna

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu