Küçük kızlar kime gidecek?

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na 9 aday adayı var.Bu isimleri irdelemeden yıllar önce Ahmet Sarışın’ın Büyükşehir’e talip olmuşken kendisine Konak Belediye Başkanlığı verildiğinde “Biz büyük kızı istedik, küçük kızı verdiler”sözünü hatırlayalım.

Buğra Gökçe: Aziz Kocaoğlu döneminde Ankara’dan İzmir’e geldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde Genel Sekreterlik görevine İstanbul’a gönderilene kadar devam etti. Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü mezunu. Yüksek lisans sahibi. Kamu görevi 1996 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar Dairesi’nde başladı. Daha sonra Çankaya Belediyesi Başkan Yardımcılığı oradan da 2014 de İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı. 2017 de Genel Sekreter oluyor. İstifa etmeden önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Genel Sekreter Yardımcılığı görevi yanında İETT Genel Müdürü görevini üstleniyordu. Gökçe İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne aday aday olduğunda belediyenin bir çok icraatını hayata geçirdiğini ifade ediyor. Fanatik Beşiktaşlı, çalışkan bir proje adamı amma “ithal aday”. Küçük kıza razı olmaz.

 

Olgun Atilla: Bornova’nın önceki dönem belediye başkanı. Babası Aziz Kocaoğlu’nun tavla arkadaşı  Atilla 07 Eylül 1976 tarihinde, İzmir’in Bornova ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Bornova’da, yükseköğrenimini ise Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde tamamladı. Şehir ve Bölge Planlama Kentsel Tasarım Bölümü’nde master yaptı. 2009-2013 yılları arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde Divan Katipliği görevini üstlenen Atilla aynı yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Komisyonu Başkanlığı’nda da bulundu. İnsan ilişkileri çok iyi olan Urla’da evi ve oteli bulunan Atilla’ya küçük kız olarak Urla yolu görünebilir.

Abdül Batur: Belediye Başkanlığında rekor kıran bir aday adayı. 1957 Narlıdere doğumlu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini İzmir’de bitirdikten sonra İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 1994-1999 yılları arasında İzbeton Genel Müdürlüğü görevini yürüttü. 1999 da Narlıdere Belediye Başkanı olarak aktif politikaya girdi. Dört dönem belediye başkanı olarak hizmet verdiği Narlıdere’yi, Türkiye’nin ve İzmir’in yükselen yüzü yaptı. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Konak Belediye Başkanı seçilen Abdül Batur, aynı zamanda Kıyı Ege Belediyeler Birliği Başkanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği encümenliği görevlerini de yürütüyor. Batur’un gönlünde hep Büyükşehir Başkanlığı yattı.Ahmet Piriştina’nın zamansız kaybında ön plana çıkan isimdi ancak herkesin bildiği nedenlerle Aziz Kocaoğlu başkan oldu. Batur’un önünde iki yol var. Ya tekrar Narlıdere ya da başkanlıktan emeklilik.

Cemil Tugay: Doktor. Estetik cerrah. Karşıyaka Belediye Başkanı olduğunda belediye borç batağındaydı. Kenti için birşeyler yaparken öncelikle gelir gider dengesini ayarlamaya çalıştı. Covid, ekonomik kriz vs olaylar nedeniyle belediyede hala işler yolunda değil. Öğretmen bir baba ve ev hanımı bir annenin çocuğu olarak, 1967 yılında babasının mecburi hizmeti sırasında Van’da dünyaya geldi. İzmir İnönü Lisesi sonrası Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1993-2000 yılları arasında Plastik Cerrahi ihtisası yaptı .Uzman olduktan sonra 2001-2005 yılları arasında Karşıyaka Devlet Hastanesi’nde, 2005-2009 yılları arasında da İzmir Çiğli Kent Hastanesi’nde Plastik Cerrahi uzmanı olarak çalıştı. Tugay CHP’deki değişim hareketini ilk destekleyenlerden. Siyasi kariyerini riske attı ancak sonunda kazandı. Tugay Karşıyaka yerine İzmir’in en büyük ilçesi Konak’a Belediye Başkanı olabilir. 

Atilla Sertel: Yıllardır siyasetin içinde olan tutarlı, dürüst bir basın mensubu. Aslen Eskişehir’li. 27.Dönem İzmir Milletvekili olan Sertel 23 Temmuz 1956 doğumlu. Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulunu bitirdi. Çeşitli gazetelerde serbest muhabirlik, haber müdürlüğü, yazı işleri müdürlüğü ve yazarlık yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanlığı görevlerinde bulundu. Türkiye Gazeteciler Federasyonu Onursal Genel Başkanı olan Sertel’in belediyelerle ilgili “Şehir ve Başkan” dergisini hayata geçirdiği için yerel yönetimlerle içiçe geçen bir hayatı var. Küçük kızlardan birini alamayacak gibi.

Tacettin Bayır: 25-26-27. dönem CHP İzmir Milletvekili. 1960 yılında İzmir’in Karaburun ilçesine bağlı Mordoğan köyünde doğdu. Güzelyalı Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nda ortaokulu Karataş Eczacıbaşı Ortaokulu’nda tamamladı. Çocukluğu çalışmakla geçti, bir taraftan eğitim hayatına devam ederken diğer taraftan ailesine destek olmak için pazarlarda pazarcılık, çay ocaklarında garsonluk, çiçek satmaktan sinemalarda gazoz dolaştırmaya kadar çeşitli işlerde çalıştı.1978 yılında ise küçük bir atölye kurarak gündüz bu atölyede ter dökmeye; geceleri de Akşam Ticaret Lisesi’nde öğrenimine devam etti. Ahlaklı, başı dik bir esnaf olarak birçok kurum ve kuruluş tarafından yüzlerce teşekkür, plaket ve ödüllere layık görüldü. 1983 den beri aktif siyasetin içinde.”Ön seçim varsa ben de adayım” demişti. Parti ön seçim yapılmayacağını açıkladı. Şimdi ne yapacak bilmiyoruz?

Musa Çam: Örnek bir emekçi , örnek bir siyasetçi. Ne olursa olsun partisine hiç küsmedi. Her seçim döneminde mahalle mahalle gezdi oy istemek için. Çam, 5 Ekim 1953’te İzmir’de doğdu. Buca Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümünü bitirdi. İzmir Belediyesi ve Tariş’te işçi olarak çalıştı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel İş Şube Yöneticiliği, Ege Bölge Temsilciliği, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu.3 dönem CHP den milletvekilliği yaptı. TÜSES Vakfı, Sosyal Demokrasi Derneği ve DİSK Emekli-Sen Üyesi olan Musa Çam’a bir küçük kız yakışırdı.

Ayhan Baltacı: İzmir Demokrasinin Özgürlüğün Gücü Platformu yöneticisi. Bornova’da ikamet eden Baltacı Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu .Halen Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik yaparak hayatını kazanıyor. ”İstanbul’dan bile gelip aday adayı olan var ben niye olmuyorum?” diye adaylığı düşünmüş olabilir.

Eee Tunç Soyer’den bahsetmedin diyeceksiniz. Soyer’in kentin ve ülkenin başına gelen onca felakete rağmen İzmir için yaptıkları ortada. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı bir dönem daha sürdürmek hakkı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in yakında onun elini havaya kaldırıp “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayımız Tunç Soyer’dir” demesi şaşırtıcı olmayacaktır.

Erkan Sevinç

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu