“İleri tıp teknolojilerini takip ederek, yeni tanı ve tedavi yöntemlerini hastalarımıza sunmayı hedefliyoruz”.

Medicana Sağlık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Sibel Durgun ile Medicana Hastanesi’nin başarı hikayesi, yenilikçi teknolojileri, yeni açılan Medicana Çeşme Hastanesi hakkında keyifli bir roportaj yaptık. Sibel ile tanışıklığım 2020 Kasım ayına dayanıyor. Babamın aort damarı yırtıldığında, geçirdiği ameliyatın akabinde yaklaşık bir ay kadar İzmir Medicana Hastanesi’nde kalmıştık. Sibel bize o kadar yardımcı oldu ki anlatamam. Allah kimseyi hastaneye düşürmesin ama düşürürse de Sibel gibi bir arkadaş versin. O günlerden sonra Sibel ile aramızda sıcak bir dostluk gelişti.

 

Bize biraz kendinden söz eder misin lütfen? 

Sağlık Kurumları İşletmeciliği lisansının ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Enstitüsü’nde Yönetim ve Strateji Uzmanlığı Yüksek Lisans Programı’nı tamamladım. Profesyonel çalışma hayatımda sağlık sektöründeki tıbbi hizmetler dışında birçok basamakta deneyim sahibi olma imkânı buldum. Türkiye’nin ilk 500 şirketi sıralamasında yer alan Medicana Sağlık Grubu’nun hastanelerinde son 11 yıldır İdari İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktayım. Hasta Hizmetleri, Biyomedikal, Otelcilik, Bilgi Sistemleri ve Teknik Hizmetler ekiplerini yönetiyorum.

 

Medicana’nın başarı hikayesi nedir?

 

İlk temelleri 1992 yılında atılan Medicana Grup, merkezi İstanbul’da bulunan, Sağlık ve Eğitim alanında faaliyet gösteren bir şirketler topluluğu olarak özetlenebilir. İlk günden beri ileri görüşlü, idealist, topluma katma değere kazandırmaya ve insana önem veren Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Hüseyin Bozkurt’un liderliği ile yönetilmektedir. Başarımızın altında hayatın herkes için aynı noktada başlayan ve başladığı anda farklılaşan bir yolculuk olduğuna inanması ve bu hayat yolculuğunda birlikte yürüdüğü herkesi aile olarak görmesi ve sevgi dolu ilgisi, bilgisi, uzmanlığı ile destek olmak için var gücüyle çalışması yatmaktadır. Medicana ailesi olarak bizler sağlıklı nesillerin, mutlu yarınların ilgi ve bilgiyle yaratılacağına inanırız. Ayrıca 1992 yılında atılan temellerin ardından 2016 yılından itibaren ulusal ve uluslararası ölçekte anaokulundan üniversiteye uzanan geniş bir yelpazede eğitim alanında faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

 

Medicana International İzmir Hastanesi hakkında ne söyleyebilirsin?

 

Ege Bölgesi’nin en kapsamlı sağlık komplekslerinden olan Medicana International İzmir Hastanesi’nde modern tıp teknolojisi, güçlü akademik hekim kadrosu ve özel mimarisi ile sağlık hizmetlerinde ve hasta memnuniyetinde mükemmeliyeti hedefliyoruz.

Medicana Sağlık Grubu’nun diğer tüm hastanelerinde olduğu gibi SGK ve özel sigorta şirketleri ile anlaşmalı olarak sunmuş olduğumuz sağlık hizmetinin yanı sıra, uluslararası hastaların multidisipliner sağlık alanlarındaki tedavilerinde de önemli bir merkez olarak çıtayı üst sıralara taşımaktayız.

110 milyon dolarlık yatırımla kurgulanan Medicana International İzmir Hastanesi’nde, multidisipliner tanı ve tedavi yöntemi, maksimum konfor ve kalite ile birlikte sunulmaktadır. Son dönem hastane mimarisini otel konforuyla birleştirerek bünyesine toplayan hastanemizde; hasta ve hasta yakını deneyimini mükemmelleştirmek adına hasta odaları, bekleme ve poliklinik alanları, teşhis ve tanı üniteleri, otopark, acil erişim gibi alanları titizlikle planlanmıştır.

Medicana International İzmir Hastanesi 212 yatak kapasitesi, 10 ameliyathane,  36 yoğun bakım yatağı ve 140 araçlık otopark kapasitesiyle açılışının ardından %90  doluluk oranı ile Ege bölgesinin sağlığı için çalışmaktadır.  

 

 

Hastanedeki öncelikli uzmanlık alanları nelerdir ve bu alanlarda nasıl liderlik ediyorsunuz? 

 

Hastanemizin güçlü yönleri arasında cerrahi branşlardaki başarımız bizi gururlandırmaktadır, yüksek teknoloji ve uzman ellerin birleşmesi ile yakaladığımız bu başarının altında tabi ki insan hayatına verdiğimiz önem ve sevgi yatmaktadır. Özellikle Üroloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahisi branşlarında Robotik Cerrahi ile hastalarımızın ameliyat sonrası oldukça hızlı şekilde sağlığına kavuşabilmektedir. 

Ayrıca tam donanımlı Kemik İliği Nakil Ünitesi, onkoloji hastalarımıza tedavi planlamaları için oluşturulan tıbbi onkoloji, radyasyon onkolojisi, patoloji, genel cerrahi hekimleri ve uzman radyologların yanı sıra ilgili branş doktorları da yer aldığı tümör konseyleri, Gastroenteroloji alanında inflamatuar bağırsak hastalıklarının tedavisinde yüksek başarı oranına sahip aferez tedavisi hastanemizin öne çıkan uygulamaları arasında yer almaktadır. 

Tabiki geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlığı için uzun vardiyalar ile gece gündüz poliklinik hizmeti vermeye devam etmekteyiz.  Ayrıca Çocuk Cerrahisi, Çocuk Kardiyolojisi, Çocuk Alerjisi Çocuk Kardiyovasküler Cerrahisi yan dallarımız ile genişletilmiş sağlık hizmeti sunmayı sürdürmekteyiz. 

 

Hastane olarak hangi yenilikçi teknoloji ve tedavi yöntemlerine odaklanıyorsunuz? 

 

Medicana İzmir Hastanesi olarak hedefimiz alanında uzman kadromuz ile dünya standartlarında son gelişmeleri yakından takip ederek hasta odaklı sağlık hizmeti sunmaktır. Bu çerçevede tıp dünyasında cerrahinin ulaştığı en ileri teknoloji olan Robotik Cerrahi – Da Vinci Teknolojisini bir çok alanda kullanmaktayız. Doktor ve hastaya sağladığı özel ayrıcalıklar ile ön plana çıkan teknoloji, bugün tüm dünyada özellikle kanserle mücadelede kullanılan en başarılı cerrahi yöntemlerden biri olma özelliğine sahiptir. Robotik cerrahi yönteminin ilki olan görüntüleme sistemi, laparoskopik cerrahi ilkesi ile çalışır. Hastanın vücudunun içinden görüntü kamera yardımı ile cerraha aktarılır. Da Vinci robotuyla gerçekleştirilecek ameliyat sırasında; hastanın yattığı masanın uzağında bulunan konsoldan ameliyat sahasının üç boyutlu görüntüsünü alan cerrah, parmaklarına taktığı algılayıcılarla robotun kollarını hareket ettirerek ameliyatı tamamlar.

Modern tıpta komplike hastalıkların tedavisinde konseyler oluşturulmaktadır. Bu yöntem başarılı tedavi oranını arttırmaktadır. Bu konseydeki görüşme ve tartışmalar hastalığın tüm boyutları ve en ince detayları ile ele alınmasının yanı sıra konseydeki tüm hekim ve uzmanlarının literatürdeki en güncel bilgilere ulaşmasını, uzmanlar arasındaki iletişimin gelişmesini sağlayarak tedavi şansını arttırmaktadır. Hastanemizde kurulan tümör konseylerinde tıbbi onkoloji, radyasyon onkolojisi, patoloji, genel cerrahi hekimleri ve uzman radyologların yanı sıra ilgili branş doktorları da yer almakta ve hastaya özel tedavi yöntemini birlikte planlamaktalardır.

 

Bir çeşit diyaliz yöntemi olan aferez yöntemi hem Ülseratif kolit hem de Crohn hastalığında, tedavi amacıyla kullanılan ilaçlara ek olarak başarılı yöntem olarak kullanılmaktadır. Yapay zeka, sağlık alanında büyük bir potansiyele sahip. Veri analizi ve hastalık teşhisi konusunda büyük bir yardımcı olarak bizde de kullanılıyor. Derin öğrenme algoritmaları sayesinde, büyük veri setlerinin analizi hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor ve hastaların tanılarına yönelik daha kesin ve doğru sonuçlar elde ediliyor. Yapay zeka ayrıca tedavi planlamasında da kullanılarak, hasta özelliklerine ve hastalığın seyrine göre kişiselleştirilmiş tedavilerin geliştirilmesine yardımcı oluyor. Hasta verilerinin paylaşımı ve analizi ile sağlık hizmetlerinin daha iyi koordine edilmesi ve daha iyi bir hasta takibi sağlanabiliyor. Akıllı kart uygulamaları, hastaların sağlık verilerini daha kolay ve güvenli bir şekilde saklamalarını ve paylaşmalarını sağlıyor. Bu da sağlık hizmetlerinin daha etkili bir şekilde yürütülmesine ve sağlık çalışanlarının daha iyi kararlar almasına yardımcı oluyor.

Çeşmede yeni açılan Medicana Hastanesi hakkında bilgi verebilir misin? Sunduğu özel hizmetler nelerdir? 

Çeşme’nin dokusuna uygun olarak, hasta ve hasta yakınlarının konforu göz önünde bulundurularak tasarlanan özgün mimarisi ve güler yüzlü hizmet anlayışı ile bölgenin sağlığı için Medicana Çeşme Eylül 2022 tarihinde hizmet vermeye başlamıştır. Çeşme ve yakın coğrafyasında yaşayanlar, tatil için bu bölgeyi tercih eden yerli ve yabancı konuklar, ulusal bir sağlık markasından kaliteli hizmet almanın güven ve konforunu yaşamaları hedeflenmiştir. 3500 metrekare kapalı alana sahip olan Medicana Çeşme, Medicana Sağlık Grubu’nun temel kalite anlayışıyla kurgulandı. Multidisipliner tanı ve tedavi yöntemlerinin, hasta güvenliği, maksimum konfor ve kalite ile sunulduğu merkez, hasta odaları, bekleme ve poliklinik alanları, teşhis ve tanı üniteleri hasta ve hasta yakınlarının beklentileri temel alınarak tasarlanmıştır. 

Acil Servis, Dermatoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Genel Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Ortopedi, Kulak Burun Boğaz, Kardiyoloji, İç Hastalıkları, Göğüs Hastalıkları, Göz Hastalıkları, Nöroloji, Beyin ve Sinir Cerrahisi ve Kalp Damar Cerrahisi olmak üzere 14 branş, 13 Hasta Odası, 21 hekim ve tüm tanı ve teşhislerin yapılabileceği MR, tomografi, ultrason, röntgen, laboratuvar tetkikleri ile hizmet vermekteyiz..

 

Yurtdışı hasta turizmi Medicana Hastanesi için ne kadar önemli bir faaliyet olabilir?

 

Türkiye, son yıllarda yurtdışı hasta turizmi açısından önemli bir destinasyon haline gelmiştir. Türkiye’nin sunduğu kaliteli sağlık hizmetleri, modern sağlık altyapısı, deneyimli sağlık profesyonelleri ve rekabetçi fiyatlar, yabancı hastaların Türkiye’yi tercih etmelerinde etkili faktörlerdir. Yurtdışı hasta turizmi, hem Türkiye’nin sağlık sektörüne ekonomik katkı sağlamakta hem de Türk sağlık kuruluşlarının uluslararası alanda tanınırlığını artırmaktadır. Medicana International İzmir Hastanesi olarak sağlık turizminde önemli bir hasta potansiyeline sahibiz. Hollanda, Kosova, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Makedonya, Kazakistan, Gürcistan, Azerbaycan, Irak, Suriye ve Umman gibi ülkelerden hastaları çekmektedir. Hastanenin güçlü altyapısı, nitelikli hekim kadrosu ve ileri tıp uygulamaları, uluslararası hasta trafiğinin Ege bölgesine yönlendirilmesinde etkili bir rol oynamaktadır. Özellikle Batı Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi ülkelerde sağlık hizmetlerinin maliyetleri yüksek olduğundan, hastanemizde tedavi görmek yurtdışı hastalar için maliyet açısından avantajlı olmaktadır.

Son olarak Medicana International İzmir Hastanesi’nin öncelikli hedefleri ve gelecek planlarından söz eder misin?

 

Medicana International İzmir Hastanesi’nin öncelikli hedefleri ve gelecek planlarını kısaca özetlemek gerekirse; hastanemizde kaliteli ve güvenli sağlık hizmetlerini sürdürmek vermiş olduğumuz sağlık hizmetlerinde uluslararası standartları korumak ve sürekli iyileştirmeler yapmak için kalite yönetimi ve akreditasyon süreçlerine odaklanmak. Medicana International İzmir Hastanesi olarak ileri tıp teknolojilerini takip ederek, yeni tedavi yöntemleri ve tekniklerini hastalarına sunmayı hedeflemek. Bu kapsamda, tıp teknolojilerindeki gelişmeleri yakından takip etmek ve hastaların ihtiyaçlarına uygun yenilikçi uygulamaları benimsemek. Hasta memnuniyetini artırmak ve hastaların tedavi süreçlerini daha olumlu bir deneyim haline getirmek için çeşitli çalışmalar yapmak. Hasta odaklı hizmet anlayışıyla, iletişim, hasta takibi, hasta güvenliği ve konfor gibi alanlarda sürekli iyileştirmeler yaparak, hastaların beklentilerini karşılamayı ve aşmayı hedeflemek. Eğitim ve araştırmalara daha yoğun eğilerek, tıp alanında güncel gelişmeleri takip etmek, hekim ve sağlık personelinin sürekli eğitimine olanak sağlamak, bilimsel araştırmalara katkıda bulunmak ve bilgi paylaşımını teşvik etmek amacıyla akademik çalışmalara ve işbirliklerine odaklanmak. Sağlık sektöründeki teknolojik yenilikleri takip ederek, hastalarına en son tıbbi teknolojileri sunmak. Gelişmiş teşhis ve tedavi yöntemleri, dijital sağlık uygulamaları ve yapay zeka gibi alanlarda yenilikçi çözümleri hastalarına uygulayarak sağlık hizmetlerindeki kaliteyi üst seviyelere taşımak diyebillrim. 

Seda Altınbilek

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu