“Deprem ve kentsel dönüşüm müdürlüğü kurarak başlıyoruz”

31 Mart Yerel Seçimleri’ne sayılı gün kaldı. Seçimlere çok az bir süre kala adaylar çalışmalarına devam ediyor.

CHP Bakırköy Belediye Başkan adayı Ayşegül Ovalıoğlu, seçimin yaklaşmasıyla beraber temponun yükseldiğini yeri geldiğinde ise uyumadan çalıştıklarını dile getirdi.

Bakırköy’de bir kadın adayın olmasından dolayı çok güzel tepkiler aldığını vurgulayan Ovalıoğlu, “ Bakırköylüler tam zamanı, biz zaten kadın adayı istiyorduk, sizinle iftihar ediyoruz. Başaracaksınız, yanınızdayız’ diyorlar. Bakırköy halkının yüzde 53’ü kadın. O zaman neden toplumsal cinsiyet eşitliğine uygun bir dağılım yapılmıyor? Siyasi kararlarda, siyasi noktalarda neden kadınlar yer almıyor?” dedi.

Ovalıoğlu, Bakırköy’ün olası bir depremden en çok etkilenecek ilçelerden biri olduğunu söyledi, “Bizim öncelikle kendi bünyemizde belediye bünyesinde bir deprem ve kentsel dönüşüm müdürlüğümüz yok. Biz onunla başlıyoruz, ona bağlı olarak deprem ve kentsel dönüşüm ofislerimizi mahallelerimizde kurarak onlara bağlıyoruz. Biz ne yapacağız? Kentsel dönüşümde insanların hak kayıplarına uğramadan ekonomik olarak da çok ciddi yüklerin altına girmeden, gerek hukuksal anlamda, gerekse finansal anlamda yanında duracak şekilde hareket edeceğiz. Bunun için de elbette altyapı çok önemliydi. Geçtiğimiz 25 yılda yapılanların neredeyse 10 katı bu dört buçuk yılda yapıldı. Bunun üzerine biz kentsel dönüşümü rahatlıkla artık inşa edebiliriz” diye konuştu.

Ayşegül Ovalıoğlu kimdir?

 

Dr. Ayşegül Ovalıoğlu, Türkiye’nin önde gelen beyin cerrahlarından biridir ve aileden Cumhuriyet Halk Partilidir. Dedesi Abdullah Soğuksu, 1953 yılında CHP Eminönü örgütüne üye olarak siyasi arenada aktif rol oynamıştır. Babası Mustafa Özdemir, 1972 yılından itibaren CHP’nin İstanbul’daki belediyelerinde çeşitli görevler üstlenmiş ve emekli olduktan sonra 2004 yerel seçimlerinde CHP Bağcılar Belediye Başkan adayı olarak gösterilmiştir. Ayrıca, 2009 yerel seçimlerinde CHP’den İstanbul Büyükşehir ve Güngören belediye meclis üyesi olarak seçilmiştir.

Bakırköy doğumlu olan Ayşegül Özdemir Ovalıoğlu, 22 yıldan bu yana Bakırköy Mazhar Osman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde beyin cerrahı olarak görev yapmaktadır. Mesleği boyunca yaklaşık 150 bin hastaya hizmet etmiş ve üst düzeyde tanınırlığa sahip bir hekimdir. Uluslararası alanda da tanınan bir bilim insanı olan Ovalıoğlu, Harvard ve Zürih üniversiteleri gibi prestijli kurumlarda araştırma gruplarında görev almıştır. Harvard’da 2 yıl çalıştıktan sonra daimi bir iş teklifi almasına rağmen, vatanına hizmet etmek için Türkiye’ye dönmüştür.

Ayşegül  Ovalıoğlu’nun eşi Dr. Cem Ovalıoğlu da bir beyin cerrahıdır. 

Ecem Naz Tunca / İstanbul

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu