Yeni cihaz, insanların uykularını kontrol etmelerini sağlayabilir mi?

Prophetic’in Halo cihazı lüsid rüya görmeyi tetiklemek üzere tasarlandı; bunun sayesinde kullanıcı uykuda olduğunun farkına varıyor ve deneyimi kontrol edebiliyor.

Prophetic, Halo’yu “problem çözmek nihai açık uçlu ortamı sunan” sunan “noninvazif bir nörostimülasyon cihazı” diye tanımlıyor. Şirketin iddiasına göre sınırlayıcı tek faktör kullanıcının hayal gücü.

Girişim şirketinin web sitesinde, “Lüsid rüyalarda, yerçekimi, enerji ve kütlenin korunumu gibi geleneksel fizik kurallarından kurtulursunuz” yazıyor.

Bilim, matematik ve sanat alanında tarihin parlak öncülerinin isimlerinin en önemli keşiflerini lüsid rüyalarına atfetmelerinin bir nedeni var. Şirket, kafa bandını geliştirmek için şimdiden 1 milyon dolardan fazla para topladı ve söylenene göre, Elon Musk’ın Neuralink cihazının tasarımcılarından biriyle çalışıyor.

Nörobilimciler insanların yaklaşık yüzde 70’inin hayatları boyunca en az bir kez lüsid rüya göreceğini öngörüyor ve bu fenomenle ilgili son araştırmalar, bunun nasıl tetikleneceğine odaklanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu