Tarkan’ı Bizlerle Tanıştıran Albüm: “Yine Sensiz”i Hatırlamak…

 

“Yine Sensiz”, Tarkan’ı bizlerle tanıştıran albümdür. Müzik piyasasına bu albümle 20 yaşında giriş yapan ve henüz toy olan Tarkan’ın muhteşem sesiyle, yepyeni aranjör Ozan Çolakoğlu’nun müzik dehasıyla, Alpay Aydın’ın menajerliğiyle, İstanbul Plak’ın desteğiyle, Rıza Erekli’nin katkılarıyla, kısıtlı imkanlarla yapılmasına rağmen sabırla, tutkuyla ve amatör ruhla büyük bir iş başarılmıştır. Bir çok insan, Yine Sensiz albümünü “Kıl Oldum Abi”, ”Kimdi” ve “Vazgeçemem” şarkılarından ibaret sayar halbuki albümü dinledikçe çok derinlerde kalmış ve elmas değerinde birbirinden özel şarkılar vardır. Albümü dinlemeye başladığınızda albümdeki şarkıların hepsi bambaşka duygular yaşatır. Albümde toplam olarak 11 şarkı bulunmaktadır. Şarkıların bir kısmı yabancı parçaların Türkçe düzenlenmiş halidir. Geride kalan kısım ise Tarkan ve Alpay Aydın’ın söz ve bestelerinden oluşmaktadır. Albümdeki 11 şarkıyı sırasıyla aşağıda size bahsettim. Bu sırada Tarkan’ın “Yine Sensiz” albümünü dinleyerek okumanızı tavsiye ederim.

 1. Kıl Oldum: “Kıl Oldum”, ayrıca Tarkan’ı Türkiye’ye tanıtan şarkıdır. Tarkan’ın çizgili pantolonu, deri ceketi ve danslarıyla dikkat çeken “Kıl Oldum” şarkısının klibi, televizyon kanallarında büyük ilgi görmeyi başarmıştır. Ayrıca Tarkan’ın “Kıl Oldum” şarkısıyla birlikte “kıl olmak” deyimi toplum içerisinde moda haline gelmiştir. Kıl Oldum şarkısının sözlerini dinlemeye başladığınızda “ne kadar eğlenceli” diyebilirsiniz. Bununla birlikte altyapıyı dinledikçe buram buram 90’lar koktuğunu hissedersiniz. Bir yandan da 90’ların o sıcaklığı içinize siner ve yüzünüzde masum bir tebessüm oluşur.
 2. Kimdi: “Kimdi” şarkısını dinlediğinizde içiniz kıpır kıpır olabilir. “Kıl Oldum” şarkısındaki o pozitifliği bu şarkıda da hissedersiniz. “Kimdi”, esasen dünyaca ünlü sanatçı Khaled’e ait olan “Didi” şarkısının Türkçe düzenlenmiş halidir. Aynı dönemde Emrah’ın “Ye Kürküm” şarkısı da bu şarkının Türkçe düzenlenmiş halidir. “Kimdi” şarkısını dinlerken esasen 90’lı yılların o samimiyetini ve sıcaklığını hissedersiniz.
 3. Söz Verdim: İki hareketli şarkıdan sonra bütün ruh halinizi değiştirecek olan bu muazzam şarkıdır “Söz Verdim”… Şarkıyı dinlerken “Tarkan harika bir iş çıkarmış!” diyebilirsiniz. Özellikle aşk veya ayrılık açısı çekerken bu şarkı sizi derinden sarsabilir. Tarkan, “kapım her çaldığında sensin sanırım içimde hep bir umut koşarım” dedikçe kalbinizdeki derin yaralar aklınıza gelir ve duygulanmaya başlayabilirsiniz…
 4. Gelip de Halimi Gördün Mü: Tam duygusal ruh haline girmişken birden sizi eğlendirebilen muhteşem bir introya sahip olan bu şarkıyı mutlaka dinlemenizi tavsiye ederim. Los Kjarkas’ın “Wayayay” şarkısının Türkçe olarak düzenlenmiş olan “Gelip de Halimi Gördün Mü”, Ozan Çolakoğlu’nun muhteşem aranjmanıyla kanaatimce şarkının orijinalinden bile güzel olmuştur. Ayrıca şarkıyı dinledikçe 80’lerin ve 90’ların disko müzikleri aklınıza gelebilir.
 5. Sarıl Bana: “Gelip de Halimi Gördün Mü?” şarkısından sonra içinizi ısıtacak, güzel umutlara ve duygulara götürüp bizi mutlu edebilecek fakat bir yandan da sevdiğimiz kişiyi bize hatırlatıp yüreğimizi yaralayacak harika bir şarkı çalar… Şarkıda “yoksun yanımda, en zor anımda…” diye Tarkan söylerken, özlem duyduklarımız aklımıza gelip derin hayallere dalabiliriz.
 6. Oldu Canım Ara Beni: Birden sizi eğlendirip kendinize getirebilecek olan bu şarkının Elvis Presley’in “Marie’s The Name” şarkısına çok benzer müziği ve ritmi vardır. “Oldu Canım Ara Beni”, her ne kadar eğlenceli ve tebessüm uyandırabilecek sözlere sahip olsa bile Tarkan’ın en az bilinen şarkılarından biri olmuştur.
 7. Vazgeçemem: Şarkının “Ah gözlerin.. ah gözlerin beni benden alan…” kısmını dinlerken geçmişin tozlu sayfalarında kalan, ayrı olduğunuz veya hala yanınızda olan çok sevdiğiniz o insanın gözleri aklınıza gelir. Eğer şarkıyı dinlerken aklınızdaki kişi, geçmişin tozlu raflarında kalan biriyse onunla birlikte olduğunuz anlar, geride kalan güzel hatıralar ve söylenmemiş sözler… Şarkı devam ettikçe bunların hepsi aklınıza gelip hüzünlenebilirsiniz. Fakat eğer sevdiğiniz kişi yanınızdaysa onunla birlikte bu şarkıyı dinledikçe aşka gelebilirsiniz . Böyle bir etkiye sahiptir “Vazgeçemem” şarkısı. Bununla birlikte “Vazgeçemem”, Türk slow müzik tarihinin klasikleşmiş şarkılarından biridir. Gipsy Kings’in “No Volvere” şarkısının Türkçe olarak düzenlenmiş hali olsa bile “Vazgeçemem”, çıktığı günden bu yana hiçbir zaman dillerden düşmeyip klasikleşmiş bir efsane olmaya devam etmektedir.
 8. Çok Ararsın Beni: İşte bir efsane şarkı daha sizlerle. İntrosunu dinlerken birden başlayan gitar solosuyla birden “Vazgeçemem” şarkısından o duygusallıktan çıkabilirsiniz. Bununla birlikte şarkıda Tarkan “kimse çekmez seni çektiğim gibi, sen de hint kumaşı sandın kendini” derken bu sözleri eski sevgilinize ithaf edebilirsiniz 😊 Hele bir de şarkının davulla başlayıp ardından klavyeyle ve bas gitar partisyonlarıyla devam eden ara bölümünde adeta kendinizden geçebilirsiniz. Boney M’in “No More Chain Gang” adlı şarkısının Türkçe düzenlenmiş hali olan “Çok Ararsın Beni”, şarkının orijinali kadar güzeldir.
 9. Selam Ver: Sevdiklerinizden ayrı geçip giden günler… Yarım kalan aşklar… Telafisi mümkün olmayan kırgınlıklar… Kaybolup giden yıllar… “SelamVer” şarkısı size böyle farklı duyguları hissettirebilecek muhteşem bir şarkıdır. Şarkıyı dinlerken küs olduğunuz eski dostlar ve sevgilileriniz aklınıza gelebilir. Geçmişin gölgesinde kalmış, çok sevsek de sonunda ayrıldığınız kişileri hatırlatan ve pişmanlıkları yüzünüze vurabilen çok duygusal bir şarkıdır. Hatta şarkıyı dinlerken birden gaza gelip küs olduğunuz kişilere mesaj bile atabilirsiniz, öyle bir şarkıdır . Sözü Alpay Aydın’a ve müziği ise Ozan Çolakoğlu’na ait olan “Selam Ver”, Türk slow müziğinin en iyilerinden birisidir.
 10. Yetti Artık: Selam Ver’in getirdiği yoğun duygudan sonra size ilaç gibi gelecek eğlenceli ve bol atarlı bir şarkı
 11. Yine Sensiz: Tarkan’ın en iyi slow şarkılarından biri. Şarkının introsundan sonuna kadar sizi asla sıkmayacak ve oldukça derin duygulara sevk edecek muhteşem bir şarkı sizlerle. Bu şarkı kaybolan yıllara, yitip giden aşklara, gizli kalmış duygulara, pişmanlıklara, kaybettiklerimize ve özlem duyulanlara gelsin… Şarkıdaki “Yine Sensiz güneş doğuyor, Yine Sensiz akşam oluyor…” sözü bile duygulanmaya yeter…

 “Yine Sensiz”, Tarkan’ın ilk göz ağrısı olmasıyla birlikte kendisi için çok özel bir yeri olan albümdür 2002 yılında CNN Türk’te yayınlanan Frekans programında ilk albümünden bahsederken birden “içimde okyanuslar var bunları dökmem lazım” diyerek duygulanır. Bununla birlikte “yabancı şarkı” mevzusuna da değinmek isterim. Yabancı şarkıların Türkçe olarak düzenlenmesi o dönemlerde oldukça meşhurdu. Aşkın Nur Yengi, Grup Vitamin, Ajda Pekkan, Sertab Erener gibi birçok sanatçı o dönemde yabancı şarkıları Türkçe olarak düzenleyip yorumlamıştır. Yaklaşık 1 milyona yakın satan “Yine Sensiz” albümünün sonunda Tarkan, “Yayınımız Yine Sensiz programıyla devam ediyor. Beni dinlemeye devam edin” diyerek sonlandırmaktadır. Albümün sonundaki kapanış konuşması, o dönem dinleyiciler tarafından oldukça yaratıcı gelmiştir. “Yine Sensiz”, Tarkan’ı tanıdığımız albümdür. Tarkan’ı bizlerle tanıştıran “Yine Sensiz” albümünde büyük emekleri olan Alpay Aydın’a, Ozan Çolakoğlu’na ve Mehmet Söğütoğlu’na ne kadar teşekkür etsek azdır. Sanatçılığıyla, yeteneğiyle, tarzıyla ve o muhteşem sesiyle bize “Yine Sensiz” albümünü sunan Tarkan’a ne kadar teşekkür etsek azdır

Doğancan Bay

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu