Müzik dünyasında iz bırakan “Aaacayip” klipler

Tek kanallı dönemden çok kanallı döneme geçişte Türk video klip sektöründe yaşanan bir gelişme ise orijinal fikirli kliplerin yaygınlaşmasıydı. Şarkıyla alakalı olup olmaması farketmeyen fakat içerisinde dikkat çekici veya enteresan sahnelerin yer aldığı klipler, 90’lı yıllarda dikkat çekmeyi başardı. Mirkelam’ın yürürken birden koşmaya başladığı “Her Gece”, Aşkın Nur Yengi’nin gazoz şişesiyle ses çıkardığı “Nazlanma”, Gençkan’ın klasik gitarla elektro gitar solosu attığı “Kendimi Kontrol Edemiyorum”, Serdar Ortaç’ın göbekten zeytin yediği “Karabiberim”, Türkiye’de çekilen ilk animasyon klip olan Soner Arıca’nın “Yanımda Yer Var”, Aykut Hakan Ayşe’nin dönemin popüler futbolcularının yer aldığı “Çilli Bom” ve Tarkan’ın “Salına Salına Sinsice” klibi buna örnektir. 1995 yılında Mirkelam’ın “Her Gece”nin klibi, o dönem büyük ilgi gördü. Klibin başlarında sokakta yürüyen Mirkelam’ın birden koşmaya başlaması çok dikkat çekti . Öyle ki klipteki koşma sahnesine Grup Vitamin, Al Aşkını Sok Gözüne isimli klibinde yer verdi.

1992 yılında Aşkın Nur Yengi’nin “Nazlanma” klibinde gazoz şişesiyle sesler çıkarması, o dönem dikkat çekti. Bununla birlikte bu klip, Türk video klip sektöründe önemli bir iz bırakmıştır. Yıllar sonra katıldığı “Şarkılar Bizi Söyler” isimli TV programında Aşkın Nur Yengi, gazoz şişesinden aynı sesleri çıkardı.

1996 yılında yayınlanan Soner Arıca’nın “Yanımda Yer Var” klibi, Türkiye’nin ilk animasyon klibi olarak tarihe geçti. Klipte kullanılan efektler, animasyon karakterleri ve geçişler o döneme kadar Türkiye’de hiç yapılmadı. Soner Arıca’nın “Yanımda Yer Var” klibiyle Türkiye’de animasyon klip sektörü ortaya çıktı.

1998 yılında Tarkan’ın “Ölürüm Sana” albümünün üçüncü klibi olan ve Metin Arolat’ın yönetmenliğini üstlendiği “Salına Salına Sinsice” klibinde Tarkan, dört farklı imajıyla yer aldı. Dönemine göre alışılmayan kıyafet, saç imajı ve gözlükleriyle Tarkan, Türk video klip sektöründe “imaj” ve “kostüm” açısından dikkat çekici ve yaratıcı bir çalışmaya imza attı.

1995 yılında Aykut Hakan Ayşe grubunun “Çilli Bom” klibi de 90’lı yıllarda çekilen orijinal fikirli kliplere örnektir. Oktay Derelioğlu, Elvir Boliç, Bülent Uygun, Alpay Özalan, Sergen Yalçın, Mehmet Özdilek, Recep Çetin, Rıza Çalımbay, Moşe ve Mustafa Özkan gibi dönemin popüler futbolcular “Çilli Bom” klibinde yer aldı.  Elvir Boliç ve Bülent Uygun’un eczacı, Sergen Yalçın ile Mehmet Özdilek’in polis, Alpay Özalan’ın kebapçı, Recep Çetin’in kasap, Mustafa Özkan’ın taksi şöförü, Oktay Derelioğlu’nun mahallenin delikanlısı ve Moşe’nin zengin biri rolünde oynadığı “Çilli Bom” klibiyle Türk video klip tarihinde “yaratıcılık” açısından yeniliğe imza atıldı.

Doğancan Bay

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu