Müyorbir 23 yaşında

23.yılına giren Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) in 12. Olağan Genel Kurul Toplantısı 28 Kasım 2023 Salı günü İstanbul’da Grand Cevahir Oteli Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.

Üyeler Yönetim Kurulu ve diğer kurulların faaliyetlerini dinledikten sonra önümüzdeki 2 yılın yönetim kurulunu belirleyecekler.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan MÜYORBİR kurucularından Ali Rıza Türker “Müzik camiasındaki dostlarım bilirler faal gazetecilik hayatımı sonlandırdıktan sonra popüler müzik kulvarında kalıcı olması için nitelikli emekler verdiğim iki markayı hayata geçirdim. Birincisi . Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması. İkincisi ise , MÜYORBİR dir. 51 üye ile kurmuştuk MÜYORBİR’i. O günlerde bazı kurucu üyeler bile bu birliğin hayat bulacağına inanmamıştı. Özellikle Unkapanı Plakçılık dünyasının önde koşan aktörleri her türlü engeli koydular ancak 5846 no’ lu telif yasasına eklenen yorumcunun örgütlenme hakkını da önemseyerek olmazı başardık. Hukuk zemininde , inançla, sabırla ve POPSAV Yönetiminde bulunan bir avuç dostumuzla Türkiye’nin telif hayatında bir tarih yazmış olduk. Bu uğraşta Eski Başkanımız Selçuk Alagöz’ e sağlıklar dilerken POPSAV’ın   o dönemdeki Genel Sekreteri Baha Boduroğlu’nu saygı ve rahmetle anıyoruz. Limited Şirketi çatısı altında kurulan MÜYORBİR , bu özelliği ile de dünyada bir ilki başarmıştır. Müzikteki diğer telif örgütleri arasında saygın ilişkilerle yerini bulurken  yaklaşık 3 yıl boyunca lisans anlaşması yapma sırasını beklemiştir. “dedi ve ekledi “ 2005 yılı geldiğinde MÜYORBİR artık Türkiye’de müzik kullanan tüm kesimlerin önünde yorumcunun hakkını koruyan tek meslek örgütüdür.İlk lisans anlaşmalarından sonra 2005 yılında kurucu üyelerimizle birlikte İstanbul’da tarihi bir toplantı yaptık. Bu unutulmaz toplantıya ülkemiz müziğine damga vurmuş popüler sanatçılarımızın hemen hemen tümü  katılmıştı ve ortaya muhteşem bir tablo çıkmıştı. İstanbul’un o dönemki Belediye Başkanı Rahmetli Kadir Topbaş da destek vermişti çalışmalarımıza.Bir şölene dönen bu toplantıda müzik hayatında 40 yılı geride bırakan rahmetli Erol Büyükburç ve Çetin İnöntepe’ ye ,hala sahnelerde olan Salim Dündar ‘ a müzik hayatımıza kattıkları güzelliklerden dolayı ödüller sunulmuştu. Şimdi yaklaşık 10 yılı aşan bir ayrılıktan sonra “Kurucu Genel Sekreteri” olduğum MÜYORBİR’e yeni bir yönetim anlayışı ve deneyimlerimizin ışığında parlattığımız yol haritamızla dönmeye hazırlanıyoruz. “

10 maddelik bir reform paketiyle MÜYORBİR’in genel kurulunda yönetime aday liste şu isimlerden oluşuyor:Burhan Şeşen,Onur Akın,Hüseyin Turan,Mehmet Gümüş, Mustafa Özaslan, Ufuk Beydemir, Demet Sağıroğlu, Aylin Aslım ve Nurdan İpek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu