Bir savaşın analizi

Gazze ve İsrail- Filistin’de çirkin, vahşi bir savaş başladı. Her iki taraftan da siviller acımasızca yok ediliyor. Filistin’liler; İsrail ırkçıları (dindar olduklarını da söyleyebilirler) tarafından uzun yıllardır eziliyor. Örneğin Arapların (bir kısmı da hiristiyan) zeytinliklerini tahrip ederek ekonomik tutunmalarını önlüyorlar.

Ancak şimdi mücadele bir insan hakları mücadelesinden dinler arası savaşa döndü. Bu bakımdan ne Hamas’a ne de İsrail’li ırkçı yönetime sempati duymamak gerek. İsrail’de yönetim nerede ise toplumun yarısı tarafından sert bir şeklide eleştiriliyordu. Bu savaş yönetim için iyi geldi. Bu arada savaş stratejileri açısından Hamas’ın büyük bir olasılıkla kaybedeceği bir savaşı başlatması akıllıca olmamıştır. Barışcıl yöntemleri kullanmaktan başka çareleri yoktu. İsrail muhalefeti ile ilişki kurmak ne yazık ki akıllarına bile gelmedi.

Filistin-İsrail’de her dinden insanın barış içinde yaşayacağı günler dileği ile sivillere yönelik kayıpların olduğu savaşın bir an önce bitmesini dileyelim. İsrail’li ırkçılar her 5-6 yılda bir Gazze’ye saldırıyor. Yıllar önce daha önceki çatışmada yazdığım bir yazıyı aşağıya koyuyorum:

——

Gazze’ye ölüm yağdıran İsrail’li pilotlardan bazıları muhtemelen saldırılarından bir gün önce Tevrat’ta Sefenya 2:5 adlı bölümde aşağıdaki satırları okumuşlardır: 

Ey utanmaz ulus, toparlan!

Hakkında ferman çıkmadan,

Gün saman ufağı gibi geçip gitmeden,

RAB’bin kızgın öfkesi üzerine dökülmeden,

RAB’bin öfke günü gelmeden toparlan.

Ey RAB’bin ilkelerini yerine getirenler,

Ülkedeki bütün alçakgönüllüler, RAB’be yönelin.

Doğruluğu ve alçakgönüllülüğü amaç edinin.

Belki RAB’bin öfke gününde kurtulabilirsiniz.

Rab Ulusları Cezalandırıyor

Gazze bomboş kalacak,

Viraneye dönecek Aşkelon,

Boşaltılacak Aşdot öğle vakti

 

Kutsal kitaplarında bu metni okuyacak olan yobaz İsrail’liler Gazze’ye ölüm yağdırmayı tanrının bir görevi olarak da algılamaktadırlar Benzer bir şekilde kitaplarındaki İsrailoğullarını eleştiren pasajları da bazı yobaz Araplar İsrail’i yok etmek için tanrıdan gelen emir olarak algılamaktadırlar herhalde. Samimi Yahudiler veya Müslümanlar bu tür yorumlara yanaşmamaktadırlar. Kutsal metinleri çağımızda ölüme çağrı olarak yorumlamak sanırım barış içinde yaşayabilmenin önünde en büyük engellerden biridir.

Amerikan emperyalizmin başları için ise İsrail sadece çıkarlarını bölgede koruyan bir maşadır. Böyle bir araç olmaktan kurtulmak isteyen laik İsrail’lilerin ise sesleri çok cılız çıkmaktadır. Çünkü bütün İsrail’lileri Filistin’den atmak isteyenler karşısında barışçı tezleri çok zayıf düşmektedir.

Vietnam’da ABD ve Gazze’de İsrail’in yaptığı jenosittir. Vietnam için kurulan başkanlığını Bertrant Russel’ın yaptığı Mehmet Ali Aybar’ın üyesi olduğu Savaş Suçları Mahkemesi hastaneleri ve konut alanlarını bombalama gibi eylemlerden ABD’yi dünya kamuoyu vicdanında mahkûm etmiştir. Ne yazık ki bugün böyle bir mahkeme kurulamıyor. 

İsrail sonunda yenilecek ama o güne kadar çok Filistinli ölecek ne yazık ki. Vietnam’da da böyle olmuştu.

Yeni ortaçağda yaşamaya devam ediyoruz.

Tayfun Özkaya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu