Anadolu Rock Müziği’nin 90’larda Yeniden Popülerleşmesi

 

90’lı yıllar, özellikle 70’li yıllarda popüler olan müzik tarzlarının popüler hale gelmesine ve sanatçılarının yeniden sanatlarını geniş kitlelere ulaştırabilmesine imkanı sağladı. 90’lı yıllar, Türkiye müzik sahnesinde büyük bir canlanma yaşandığı dönem olarak hafızalara kazındı. Özellikle 70’lerin efsanevi Anadolu Rock müziği, 80’lerde bir durgunluk yaşamış olsa da 90’ların başlarında tekrar yükselişe geçti. Özellikle 1991-1992 yılları bu konuda oldukça önemlidir.

70’li yıllarda oldukça popüler olan Moğollar, Edip Akbayram, Erkin Koray, Cem Karaca gibi önemli sanatçılar bu tarihlerde yeniden müzik tarzlarını geniş kitlelere ulaşmayı başardı. İlk olarak 1991 yılında Edip Akbayram’ın çıkardığı “        Hava Nasıl Oralarda” albümü özel televizyon ve radyo kanallarının artmasının da etkisiyle geniş kitlelere ulaşmayı başardı. Albümün çıkış parçası olan “Hava Nasıl Oralarda” o dönem yoğun ilgi gördü. Edip Akbayram’ın 1991 yılında yakaladığı bu başarı, 70’lerde popüler olan fakat 80’li yıllarda çeşitli nedenlerle şarkıları veya klipleri yayınlanmayan bir çok sanatçının yeniden müzik piyasasında albümler çıkarmasında önemli katkı sağlamıştır.

Aynı sene içerisine Erkin Koray’ın “The Best Of Erkin Koray” albümünde yer alan özellikle “Çöpçüler”, “Arap Saçı”, “Öyle Bir Geçer Zaman Ki” gibi bir şarkılar o dönem büyük ilgi görmeyi başardı. 1992 yılında Cem Karaca’nın Cahit Berkay ve Uğur Dikmen’le birlikte hazırladığı “Nerde Kalmıştık” albümü, o dönem yayınlandı. Albümde yer alan “Islak Islak”, “Sen De Başını Alıp Gitme” ve “Raptiye Rap Rap” şarkıları TV ve radyo listelerinde üst sıralarda yer almayı başardı. Bu bağlamda özellikle “Rock” müziği, 90’lı yıllarda yeniden popüler hale gelmeye başladı.

1993 yılında Haluk Levent’in çıkardığı “Yollarda / Bu Ateş Sönmez” albümü de özellikle “Anadolu Rock” müziğinin yeniden popülerleşmesinde önemli katkı sağladı. Haluk Levent’in ilk albümü olan “Yollarda / Bu Ateş Sönmez” çıktığı zaman başlarda pek ilgi görememiş olsa da bir yıl sonra geniş kitlelere ulaşmayı başardı. Albümde yer alan “Kızılcıklar Oldu Mu” ve “Deniz Üstü Köpürür” türküsünün cover çalışması çok ilgi gördü. Haluk Levent’in bir sonraki albümü olan “Bir Gece Vakti”de Türk Rock Müziği tarihinin önemli gruplarından biri olan Üç Hürel’in popüler şarkılarından “Sevenler Ağlarmış”, “Köprüden Geçemedim” ve “Allı Turnam” türküsü Türkiye’de Anadolu Rock müziğinin popülerliğinin artmasında önemli katkı sağladı. Özellikle “Ben Giderim Batuma” türküsü ile başlayıp potpori olarak devam eden “Kağızman” türküsü, “Akşamlar”, “Pazartesi Günleri”, “Edirne Türküsü”, “Anadolu Diyarında” gibi o dönem büyük ilgi gören şarkıların yer aldığı Haluk Levent’in üçüncü albümü “Arkadaş”, Anadolu Rock Müziği’nin gelişiminde büyük bir katkı sağladı.

Bununla birlikte 1996 yılında Ayna grubunun ilk albümü olan “Gittiğin Yağmurla Gel”in çıkış parçası olan “Ceylan” ile Anadolu Rock müziğine ilgi büyük oranda arttı. 90’larda Anadolu Rock müziğini seven kitlenin artışında önemli bir katkı sağladı.

Özellikle 1998-1999 yılları, “Anadolu Rock” müziğinin tarihi açısından önemlidir. 1998 yılında Ayna grubunun ikinci albümü Dön Bak Aynaya’nın çıkış şarkısı olan “Kiziroğlu” türküsü; ilk albümleri olan “Destan”da yer alan Cilveloy”, “Atabarı”, “Nalına da Vur” ve “Hanım Hey” türkülerinin cover çalışmalarıyla dikkat çekmeyi başaran Grup Destan, “Dağlar Kızı Reyhan”, “Atabarı” ve “Lingo Lingo Şişeler” türkülerinin cover çalışmalarıyla Kim Bunlar grubu ve 1998 yılında çıkardığı Deli Düş albümünde yer alan “Makaram Sarı Bağlar”, “Kara Yılan” ve “Deriko” türkülerinin cover çalışmalarıyla Kıraç o sene Anadolu Rock’ın Türkiye’de gelişmesinde büyük bir katkı sağladı.

1999 yılında ise Ayna’nın türkülerin cover çalışmalarından oluşan “Türküler” isimli albümü, “Bu Akşam Ölürüm” albümünde yer alan “Dadaş”, “Dere Boyu Kavaklar”, “Yar Deyi” gibi türkülerin cover çalışmalarıyla Murat Kekilli büyük ilgi gördü. 90’lı yıllardan 2000 yılının başlarına kadar Anadolu Rock müziğine yönelik yapılan müzik çalışmaları, Anadolu Rock Müziği’nin 2000’li yıllarda da etkisini göstermesinin devamını sağladı.

Doğancan Bay

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu