Uydu çalıştayında beyin fırtınası ve deneyim paylaşımı yapıldı

Ankara’da ATO Congresium’da gerçekleştirilen çalıştayda “Uzay ve Model Uydu Vizyonerleri: Yeteneklerin İzinde”, “Takım Uydular: Bileşenler, Fırsatlar ve Zorluklar” panelleri de düzenlendi.

Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM) Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu yaptığı konuşmada, merkez olarak yürüttükleri çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Mirahmetoğlu, çocuklara uçakları tüm yönleriyle görme fırsatı sunduklarını belirterek, “Günde 1000 kişi merkezimizi ziyaret ediyor. Amacımız bu 1000 kişiden en azından birinin uzay alanında faaliyet göstermesi, uydu göndermek, mühendis veya astronot olmak istemesi ve olması.” dedi.

Orta Doğu ve Türk cumhuriyetlerinden çok sayıda çocuk ağırladıklarını ifade eden Mirahmetoğlu, bu kapsamda Filistin’den gelen gençlere de uzay teknolojileri eğitimi verdiklerini anlattı. Mirahmetoğlu, İsrail’in Gazze’ye saldırılarını anımsatarak, “Onlara ulaşmaya ve akıbetlerinin ne durumda olduğunu öğrenmeye çalışıyoruz.” dedi.

5G teknolojisinin imkanları ve riskleri de konuşuldu

Amatör Uydu Teknolojileri Derneği (TAMSAT) Başkanı Şahin Küliğ de amaçlarının yarışmalara katılacak öğrencileri motive etmek olduğunu söyledi. Masa Üstü Küp Uydu (Küpsat) Projesi’ne değinen Küliğ, “Bu, bütün tasarımı, yazılımı, yer istasyonu bize ait olacak şekilde üretiliyor. Bunu açık şekilde öğrencilerin incelemesini istiyoruz. Bozabilirler, yeni yazılım yükleyebilirler, sorun değil. Ayrıca iyon motoru üretmeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu