Türkiye İstişare Toplantısı, MÜSİAD İzmir’in ev sahipliğinde yapılıyor

MÜSİAD İzmir Şubesi ev sahipliğinde 24 Şubat 2024 Cumartesi günü  (bugün) Balçova Termal Otelde Sürdürülebilirlik Odağında Lojistik Sektörü ve Gelecek Trendleri? ana başlıklı MÜSİAD Türkiye İstişare Toplantısı düzenleniyor.

Türkiye İstişare Toplantısı?na  (TÜİT)  T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu,  İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı’nın yanı sıra bürokratlar, akademi, iş dünyası, STK temsilcileri ve Türkiye?nin dört bir tarafından MÜSİAD üyeleri katılıyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, MÜSİAD tarafından düzenlenen ‘Sürdürülebilirlik Odağında Lojistik Sektörü ve Gelecek Trendleri’ başlıklı istişare toplantısında “Ulaştırma ve Altyapı bakanlığı neler yapar, ülkemizdeki dünyadaki konumumuz neler yaptık, neler yapacağız… Bu zirve tam anlatmanın yeridir. Biz insan yük ve veri taşıyoruz. Karayolu demiryolu, havayolu, demiz yolu ve haberleşmede varız. 2028’e kadar 1 780 kilometre daha otoyol yapmayı planladık. 5 ve 6 G’ye giden yolda hızla ilerleyeceğiz haberleşmede. Bunları yapabilmek için öncelikle gerekli mevzuatları düzenleyeceğiz. Biz 90’lı yıllarda ertesi gün maaşımız yatacak mı yatmayacak mı endişesi yaşarken Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2028’si 2035 ve 2053’ü konuşuyoruz. Taşınan eşya ve insan arttıkça her sektörde artışı olacak. Biz demiryolu ve deniz yolunu ancak özellikle demir yolunu desteklememiz lazım. Her 15 saniyeden 1 uçak geçiyor ülkemizden 183 ülkemizle havayolu anlaşmamız var ve 130 ülkeye doğrudan uçuş yapıyoruz. Dünya haritasında en stratejik yer neresi derseniz Türkiye olduğunu görebilirim. Pekin’den çıkan yük Avrupa’ya 35 günde varabiliyor. Şimdi Ümit Burnu’nu dolaşıyor ve deniz yolu trafiği 45 güne çıkabiliyor. Bizim bu nedenle daha önceden planladığımız bir kalkınma koridoru var. Bugün bitmiş olsaydık Süveyş Kanalı’ndaki sıkıntılar konuşulmuyor olurdu ve 21 günde ulaşımı sağlamış olurduk. Geleceği planlamak da tam olarak bu” dedi.

İZMİR ANKARA YHT GELİYOR

Yapılacak projeler ile ilgili de bilgi veren Uraloğlu, “Ankara-İstanbul arasında, Aydın Denizli otoyolunu bu sene bitireceğiz ve devamında Antalya’ya bağlayacağız. Lojistik merkezinin limanların demiryolu bağlantısı… Karayolu Marmara Otoyol Ringi… Bir taraftan otoyolları ülkemizin doğusuna yaygınlaştıralım istiyoruz. İzmir Ankara YHT… Polatlı’dan itibaren 508 kilometrelik bir hat… Bunu 2026 sonu 2027 başında inşallah bitirerek hayata geçireceğiz. Bitiş tarihi resmi olarak 2028 gözükse de hedefimiz 2027’nin başı.

En kıymetlisi önemlisi İZBAN’dır. Belediyeler ile güçlü işbirliği yaptığımızda illerimize çok daha güzel işler yapacağız. Bu güçlü işbirliğini inşallah önümüzdeki 5 yılda da tesisi edeceğiz. Sabiha Gökçen Havalimanı, Türkiye’nin bazen ikinci bazen üçüncü havalimanı. Antalya ile yarışıyor. 4 milyon 600 bin insan oraya seyahat etti. Yüzde 17’lik artış var. Kruvaziyer, İzmir’imiz için kıymetli. Kruvaziyer yolcu sayısı yüzde 66,7 arttı. 2022 yılında 341 bin, 2023’te 569 bin 280 yolcu geldi” ifadelerini kullandı.

1 Nisan’ı işaret ederek yerel seçimlere gönderme yapan Bakan Uraloğlu, “2012-2018 yıllarında karayolları bölge müdürü olarak görev yaptım. 2015 yılında bir cesaretle beraber istifa ederek Trabzon’da milletvekili aday adayı oldum. Aday olamadım ama tecrübe edindim. 2018 seçimleri oldu, cumhurbaşkanımızın takdirleriyle genel müdürlük nasip oldu. Baktım ki bu AK Parti beni milletvekili yapmayacak ondan bakan oldum. İzmir’de birçok hizmet yaptık, birçok da hizmete de ihtiyacı var. Tercihlerinden dolayı hiçbir ilimizi cezalandırmadık. Duydunuz mu devletin yatırımı olan bir yerde yatırımı durduğunu gördünüz mü? Biz daha iyisi yapmak için yerel yönetimlerle, büyükşehirlerle iş birliği yapmamız lazım. Ekip halinde yürümemiz lazım. İzmir’e hizmet etmeye talibiz. Projesini başlattığımız yeni çevreyolu olarak adlandırdığımız çevreyolunun projesi bitirdik. ÇED süreçleri ve imar planı da genel anlamda da bitti. Yatırım projeleri devam ediyor. Karşıyaka, Bayraklı tarafındaki günlük trafik 100 binleri geçti. Buca’ya doğru giderken trafik aksıyor. Biz önümüzdeki projeksiyonda mutlaka ona başlamalıyız. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun diyelim. Yüksek hızlı tren geliyor. İzmir’deki kavşak projelerinde Hamza Başkan ile iş birliği nasıl yapabiliriz diye konuşacağız. İzmir’imiz daha iyisine layık. Biz ceketimizi koysak kazanır diyenlere 1 Nisanda bunun böyle olmadığını 1 Nisan şakasıyla göstermiş olacağız” dedi. 

LOJİSTİK SEKTÖRÜNÜN KALBİ İZMİRDE 

MÜSİAD İzmir Başkanı Gökhan Temur ve MÜSİAD Lojistik Sektör Kurulu Başkanı Mehmet Metin Korkmaz’ın ev sahipliğinde iki oturumda gerçekleşen toplantılarda gün boyunca lojistik sektörünün dünü, bugünü ve gelecek trendleri ile ilgili konusundan uzman konuşmacılar ile paneller gerçekleştiriliyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu