Türk Dünyası’nın Efsane İsmi Cengiz Aytmatov Doğum Gününde İzmir’de anıldı

Türk Dünyası’nın efsane ismlerinden Cengiz Aytmatov doğum gününde İzmir’de düzenlenen proğramla anıldı. Cengiz Aytmatov’un yeğeni Dastan Ahmedov ve Nijer Bölge Kraliçesi Gülgün Kırgız Uwakwe ile İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç’ın da hazır bulunduğu anma etkinliğinde, İzmir Kent Konseyi toplantı salonunda seçkin bir katılımcı ile Cengiz Aytmatov hayatı ve eserleri konuşuldu.

Açılış konuşmasını yapan BEKA Platformu ile Eskişehir Türk Dünyası Platformu kurucusu, Turan Dünyası Derneği Başkanı Oral Büyüksarı, Cengiz Aytmatov’un hayat hikayesini video ile özetledi.

Nijer Bölge Kraliçesi Dr Gülgün Kırgız Uwakwe’nin Beyaz kraliçe babasının Kırgızistan’dan Türkiye’ye nasıl geldiğini anlattı. Manisa’nın bazı ilçelerinin isimlerini dayısından aldığını ve akrabalarının bir bölümünü Eskişehirli olduğundan bahsetti. Böyle bir etkinlikten dolayı Beka platformunu tebrik etti. Kendisinin de Nijerya ile Türkiye arasında her zaman destek için hazır olduğunu bildirdi.

Etkinliği düzenleyen İzmir Kırım Derneği yöresel halk oyunları ekibi çok güzel bir gösteri yaptı.

Toplantıya sivil toplum örgütleri temsilcileri, Kırgızistan ve Türk Cumhuriyeti’nden öğrenciler, Beka Platformu üyeleri ve Cengiz Aytmatov’un hayranları katıldı. Cengiz Aytmatov’un yeğeni olan Ege Üniversitesi öğrencisi Dastan Ahmedov ünlü yazarın hayatını ve çektiği zorlu günleri anlattı. Dünyada ilk kez Aytmatov adına müze yapan ve bu konuda ödül alan Oral Büyüksarı ise yazarın eserlerinde verilmek istenen mesajları dile getirdi. Yokluk ve fakirlik içerisinde geçen dönemlerde , mankurtlaşmak yani kültürün unutturulması, yurt sevgisi , insanlık sevgisi gibi konuları işlediği dile getirdi ve “Bunun yanında eserlerinde uzaya giden insana, kıyametin alametleri gibi konulara da değinmiş kendisinin ne kadar geniş ufka sahip olduğu adeta fütürist eserler yazmıştır. Bürokrasi döneminde Kırgızistan dışındaki ülkelerde, en iyi şekilde ülkesini ve Türk dünyasını temsil etmiş bunun yanında siyaset döneminde ise Rusya Devlet Başkanı Gorbaçov ile arkadaş olmasının yanında akıl danışmanlığı yapmış ve 1991’de Glastnost ve Perestroika’ nin fikir babalığını yapmıştır. Onun yolunda yürüyen oğlu Asker Aytmatov’da onun gibi bürokraside, Dış İşleri Bakanlığı yapmış, aynı zamanda parlamenter sistemin Kırgızistan’a gelmesi için fikir babalığı yapmıştır. Bizler de atamız olan bu dünya çapındaki önemli kişiliği doğum gününde Türkiye’de anmadan geçemedik. Gençler içerisinde Aytmatov gibi bilim adamları, yazar, düşünür çıkmasını bekliyoruz. Tüm katılımcılara teşekkür ederiz. ” dedi.  Hatıra fotoğrafı ve hediyeler ile program sonlandırıldı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu