STM, donanmanın denizaltılarını milli sistemlerle güçlendirecek


STM Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) önemli vurucu unsurlarından denizaltıların modernizasyon faaliyetlerinde görev almaya devam ediyor.

Denizaltı Filosu  Komutanlığı’nın Mavi Vatan’daki bel kemiği Preveze ve Gür sınıfı denizaltılarda önemli bir kilometre taşına imza atıldı. Türk Donanması’nın envanterinde yer alan, Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi içeriğine Gür Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu faaliyetlerini de ekleyen sözleşme değişikliği STM-ASELSAN-ASFAT-HAVELSAN İş Ortaklığı ile SSB arasında imzalandı.

İlk aşamada sözleşmeyle, İş Ortaklığı tarafından Gür sınıfı denizaltıların kritik bazı seyir, makine ve muhabere sistemlerinin modernize edilmesi hedefleniyor. STM’nin sistem tedarik ve platform entegrasyonu sorumluluğunu üstlendiği projenin 6 yılda tamamlanması planlanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, denizaltı tasarım, inşa ve modernizasyon alanlarında şirketin önemli görevler üstlendiğini belirtti.

Nitelikli insan kaynakları ve mühendislik güçleriyle Donanma’nın ve kardeş ülkelerin denizaltılarında kritik çalışmalar yürüttüklerini aktaran Güleryüz, “Modernizasyon kapsamında da Ay sınıfının ardından, Preveze ve Gür sınıfı denizaltılarımızın da en gelişmiş sistemlerle donatılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Alınan kararlar ve projelerimiz, Savunma Sanayii  Başkanlığımıza, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza ve tüm paydaşlarımıza hayırlı olsun. Mavi Vatan’da ‘sessiz ve derinden’ ilerleyen Denizaltı Filosu Komutanlığımızın gücüne güç katmak için faaliyetlerimizi aralıksız sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu