Sınırsız

 

Tam adı; Melissa Teressa Vargas Abreu,

Türkiye kadın millî voleybol takımı ve Fenerbahçe kadın voleybol takımında oynayan Küba asıllı Türk voleybolcu..1.94 Boy..76 kg

16 Ekim 1999 da Küba’da dünyaya gözlerini açan Vargas, 8 yaşında voleybol kariyerine başladı.Okul takımında dikkat çektikten sonra 12 yaşında Küba milli takımına seçildi.14 yaşında yıldız takım oyuncusu olarak sadece ülkesinin değil, uluslararası alanda da dikkat çekmeye başladı,ancak Küba’nın katı yönetim kuralları gereği  kendi istediği takım ve ülkeler ile görüşemiyor,transferini sadece ülkesinin belirlediği  Rusya,Polonya , Çekya gibi ülkeler ile yapabileceği izinleri vardı.

2016-17 sezonunda Çekya’da Agel Prostejov takımına transfer oldu.O yıllarda Eczacıbaşı ile oynanan maçta tek başına aldığı 32 sayı ile bir anda geleceğin yıldızları arasında olacağını ülkemiz  voleybol dünyasında duyurdu.Ancak talihsiz bir omuz sakatlığı sonrası ülkesi Küba’ya geri dönerek tedavilerine başladı.Devletin sunduğu tedavi koşullarını beğenmedi ve özel bir klinikte tedavi olmak istedi. Devlet koşullarını beğenmedi diyerek “Ülkesine karşı hakaret ve disiplinsiz tavırları sebebiyle”,Küba 2017 yılında milli takımlardan 4 yıl men cezası verdi.

Bu olay tam tersi Vargas’ı voleyboldan soğutmadı ve İsviçre’de Zürih takımına “sığınmacı” statüsünde gelerek transfer oldu. Yaşanan bu süreçte “ülkeme karşı değilim ancak,pişman da değilim, Dünyanın en iyi oyuncusu olarak anılmak istiyorum” diyerek , hedeflerinin büyüklüğü hakkında mesajlar veriyordu. Bu sırada Fenerbahçe başkanı Ali Koç ile menajeri vasıtasıyla tanıştı ve Fenerbahçe ‘ye transfer oldu.Taraftar tarafından hemen gözbebeği olan Vargas o zamanlar Fenerbahçe’nin teknik direktörü olan Terziç tarafından uzun uğraşlar sonucu Sırp  vatandaşı yapıldı. Fakat FIVB (Uluslararası Voleybol Federasyonu) ülkesi Küba’nın izni olmadan Sırbistan milli takımlarında oynamasına izin vermedi.

2020 yılında bu sefer ülkemiz voleybol federasyonu Vargas ‘a maddi ve manevi olarak bir teklifte bulundu ve 2021 yılında Sırbistan da devreye girmişken özellikle TVF başkanı, Dışişleri bakanı ve Cumhurbaşkanımızın gayretleri ile milli takıma kazandırıldı ve Türk vatandaşı statüsüne kavuştu.

2018-2021 yılları arasında Fenerbahçe forması giyen Vargas,yarım sezon da Çin’de oynayarak kendisini geliştirme fırsatını kaçırmadı.

2022 sezonunda Fenerbahçe’ye geri dönen Vargas Türk vatandaşı olduktan tam 2 yıl sonra Ulusal Kadın Voleybol  Takımı’mızın 2023 VNL (Dünya Voleybol Ligi) maçlarında ilk kez sahaya ay-yıldızlı formamızla çıktı.

Böylece 2018 de başlayan Türkiye ve Fenerbahçe sayesinde dünyaya kazandırılan Vargas’ın çok önemli katkıları ile VNL de ülkemiz 2023 Dünya Şampiyonu oldu.

2023 Avrupa Şampiyonası’ndaki oynanan İsviçre maçında saatte 112km lik servis hızı ile en hızlı servis atan oyuncu ünvanını aldı. Nihayet final maçında Sırbistan karşısında 41 sayı ile turnuva sayı rekorunu kırarak hem Ulusal Kadın Voleybol Takımı’mızın Avrupa Şampiyonu olmasında başrolü aldı,hem de turnuvanın en iyi oyuncusu (MVP) ödülünün sahibi oldu. İnanıyorum ki bunlar yıldız oyuncunun ne ilk ne de son ödülleri olacaktır.

Sıçrama yeteneği ile 3 metre 26 cm ye kadar yükseldiğinden dolayı  “Vargas Havayolları” diye şimdiden lakaplar taktık onun için.. Kayısı seviyor diye,Malatya’lı yaptık.. Heyecanı ve sevinci ile bizden biri olarak Sultan yaptık..Melissa olan ilk adını “Melisa” yaptık..

Hayatı, yıldız falında da olduğu gibi,hep rekabetçi ama aynı zamanda sınırları dışına çıkan aykırılıklar ile dolu olan Vargas’ı bu genç yaşında bu kadar yüksek ve yoğun ilgi ile takip etmenin farklı bir tadını yaşıyoruz. Bize göre aykırı yapısı üzerine hiç yorum yapmadan,sadece voleybolu ile onu yazmanın tadını yaşıyorum.

Artık gözümüzün önünde bir yıldız var,bizden olmayan ama bizim için hayatının en başarılı performanslarını sergileyen..

Seni Seviyoruz her Türk Kızı gibi..Melisa

Levent Eskiçeri

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu