“Şenol Aslanoğlu bizim çok kıymetlimizdir”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı Olağan Meclis Toplantısı birinci bileşimi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer idaresinde gerçekleştirildi. Oturuma damgasını vuran konu ise Örnekköy Kentsel Dönüşüm projesine ilişkin tartışmalarla başlayıp CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu’nun AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal’a yönelik “muhataplık” konusuna evrilen tartışmalar oldu.

Gündem dışı konuşmalarda söz alan AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe “Geçenlerde CHP İl Başkanı Sayın Aslanoğlu, grup Başkanvekilimiz Özgür Hızal ve beni hedef alarak bazı açıklamalar yapmış. ‘Özgür Hızal benim muhatabım değil.’ demiş. Kendisi AK Parti Grup Başkanvekili yani grup başkanımız olan İl Başkanımız Bilal Saygılı’nın temsilcisi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Sayın Hızal’ı muhatap alıyor. Ama kendisi almıyor. Kaldı ki kendisinin il başkanı olmasında katkımız büyük. Kendisini tanıttık ve ünlü ettik. Benimle ilgili de ‘İlgi çekmek’ istiyor demiş. Kendisi daha kooperatifçiliğin ne olduğunu bilmiyorken ben biliyordum. Bu arkadaş, hızını alamayıp bir toplantıda kendi milletvekillerini ve bazı belediye başkanlarını eleştirmiş. Şimdi hiçbir zaman kendisiyle ilgili ‘Yolsuzluk yaptı’ demedik. Çok yüksek maliyetlere neden oluyor dedik. Ayrıca Sayın Aslanoğlu’nun  siyaseten 2009 yılında şu anda AK Parti üyesi olan Savcı Sayan’ın elinden tutarak siyaset yaptığını biliyoruz. Kendisi çelik çomak oynarken ben bu kentin sorunlarıyla ilgilenip çözüm bulmak istiyordum. Sayın Özgür Hızal söyledi. Biz kendisini şirket devirleri işlerini biliyoruz. CHP İl Başkanı il başkanlığı yapsın. Burada kendisini temsil eden grup başkanvekili var. Biz kendisini tabii ki de muhatap alacağız. Bugüne kadar hepimizin kızgınlıkları ve kırgınlıkları olmuştur ama seviyeyi hiçbir zaman bu kadar düşürmemiştik. Sayın Hızal’ı İzBB Başkanı muhatap alıyor ama kendisi almıyor” dedi. 

Tartışmalar sonrası söz alan Başkan Soyer, Aslanoğlu’nun ve kooperatif modelinin arkasında durarak “Şenol Aslanoğlu İzmir’in çok önemli ticaret erbabıdır. Aynı zamanda İzmir gibi bir şehrin CHP İl Başkanlığı görevini üstlenmiştir. Dolayısıyla onun itibarını burada zedeleyecek hiçbir şeyi kabul etmemiz mümkün değildir. Kendisini başımızın üstünde yeri vardır. Kendisi bizim çok kıymetlimizdir. Her daim onun hakkını hukukunu savunmaya devam ederiz. Kurduğumuz kentsel dönüşüm modeli, ülkeye örnek olarak bir modeldir. Kurduğumuz sistem bir müteahhitle belediye ya da kamu arasındaki bir hukuki ilişkiden çok daha güçlü bir ilişkiler silsilesidir. Kooperatif üyeleri hem kooperatif yönetimi hem de üyelerine karşı sorumludur. Ayrıca kooperatif üyeleri belediyenin şirketine karşı sorumludur. Belediyenin şirketi de Büyükşehir’e sorumludur. Bu sorumluluk silsilesi çok daha şeffaf, açık, hiçbir şaibeyi içinde barındıramayacak bir hukuki ilişkidir. Dahası rantı ortadan kaldırdı. Rant nasıl oluyor herkes çok iyi biliyor. Ama bir belediye şirketiyle kentsel dönüşüm yapmaya başladığınız zaman oradaki metrekare birim fiyatı konusunda hiç kimsenin hareket edeceği bir alan yoktur. Bizim fiyatlarımızın ülke genelindeki fiyatlarla arasında yüzde 50’ye yakın bir fark var. Örnek alınacak bir kentsel dönüşüm modelini ortaya koyduk” dedi.

Oturumda, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımları için gerekli durumlarda kullanması amacıyla İller Bankası’ndan faiz hariç 300 milyon lira gayri nakdi kredi kullanması önergesi gündeme geldi. Kredinin alınması ve kullanılması için Başkan Soyer’e tam yetki verilmesini öngören gündem maddesi “acil” kaydıyla Plan-Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

haber:Gürkan Genç

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu