Sahada rekabet, masada dostluk!

İzmir Balıkesirliler Derneği büyükşehir adaylarını aynı etkinlikte buluşmalarına zemin hazırladı. Derneğin düzenlediği kahvaltıya AK Parti İzmir Büyükşehir Adayı Hamza Dağ ve İYİ Parti Büyükşehir Adayı Ümit Özlale katıldı. Ümit Özlale depremin yıldönümüne atıfta bulunarak depreme dayanıklı kentler inşa etmemiz gerektiğine işaret etti. 

Özlale, ‘ İzmir de deprem bölgesi. Hamza Bey de ben de projelerimiz üzerinden rekabet üretiyoruz, ideolojilerle değil. Hem İstanbul’da hem İzmir’de belediye başkan adaylarının önceliği kentsel dönüşüm… Bizim için önemli kısa vadede olacak şey değil ben de buradan söz veriyorum. İzmir’de yaşayan Balıkesirliler olarak İzmir’i afete dirençli kent haline getirmeliyiz” dedi. 25 yıldır İzmir çok kan kaybettiğine işaret eden Özlale, ‘burası bir partinin değil cumhuriyetin, özgürlüğün kalesi olmuş. Hiçbir partinin kalesi olamayacak kadar kadim bir kültüre sahip. İzmir’i, Balıkesir’i her eşyin üzerine koymamız gerekiyor’ mesajı verdi.

“Depremin birinci yıldönümünde asrın felaketini asrın birlikteliğine dönüştürerek ayağa kalkılamaz denen o süreçten önce çarkların dönmesini sağlamaya çalıştık” hatırlatması yapan AK Parti Büyükşehir Adayı Hamza Dağ ise ‘birinci, ikinci haftadan itibaren fabrikada çarklar dönmeye başladı. Daha çok işimiz var. Onlar için de bakanlıklar, Cumhurbaşkanımız gerekenleri yapıyor. İzmir’de biz de deprem yaşadık. O depremin yaralarını büyük oranda sardık. Giden canlarımız tabii geri gelmedi” ifadelerini kullandı.

Özlale’nin konuşmasına gönderme yapan Dağ, ‘biraz önce Ümit Bey konuşurken aslında üç tane konudan bahsetti. Siyasi partilerimiz ayrı olsa da üç tane konuda aynı düşündüğümüzü gördük. İzmir’in sorunlarını 5 yıl daha öteleme, birtakım çözümler üretiyormuş gibi yapma şansımız yok. Birtakım makyajla, algı operasyonlarıyla geçirmemize vakit yok. Şehrimizin İzmir’imizin yüzde 60’a yakın depreme dayanıksız. Güvenli konutlar işini başlatmak zorundayız. Ümit beyle ilk defa burada yüz yüze karşılaştık. Dediği her şeye katılıyorum. Bizim yegane konuşmamız gereken husus deprem gerçeği ve şehrimizi buna hazır tutma olayı. Buna da en hazırlıklı olan biziz. 1 Nisan’dan sonra harekete geçeceğiz. Niyet ve samimiyet önemli. İzmirli hemşehrilerimizin rahat, huzurlu, dirençli evlerde yaşamasını sağlamak zorundayız” dedi.

“İzmir’e 81 ilden gelenler var.  Hatta yaşam dediğim nokta Evlad-ı fatiha’dan da yüzbinlerce kardeşimiz birlikte yaşıyoruz. Aynı zamanda İzmirliyiz doyduğumuz yer” vurgusu yapan Hamza Dağ ‘geldiğimiz bölge itibarıyla İzmir’in renkleriyiz. Bu renkleri iç içe ve canlı tutabilirsek o kadar iyi olur. Sizlerin şehri- emini olmak nasibi olursa bu şekilde devam edeceğiz” mesajı verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu