Merhaba gençler ve daima genç kalanlar

 

   Hepimizin yaptığı gibi “bir gün belki hayattan geçmişteki günlerden bir teselli ararsak baktığımız ilk o resim değil” Cem Karaca’nın şarkısını fonda plağa koymak dinlemek ve o ses ve sözlerle geçmişe dalmak güzel oluyor. Daha da duygusal, hassas bir andaysak, konu gönül ilişkileriyse ‘ “sen de başını alıp, gitme ne olur, ne olur tut ellerimi “ diye Cem Karaca ile çok ağlamışlığımız vardır.

   Kah Nazım Hikmet’in sözleriyle ‘Ceviz Ağacı’ şarkısıyla kendimizi motive ederken aslında şarkının alt yapısında buram buram memleket hasreti vardır. Sanki ilerideki yıllarda memleket hasreti yaşayacağını biliyor gibi söylemişti o şarkıyı. Sadece sevda şarkıları değil ilk defa Türkiye’de yapılan Türklerin yaşadığı bu topraklardan çıkan bir şarkı olması sebebiyle çok sahiplenilen, o dönemin tüm kaotikliğini anlatan, kitlesel bir baş kaldırıcı şarkısı ,bir dönem yasaklanan 1 Mayıs şarkısı ise bizi geçmişe götürüyor.

      05 Nisan 1945 yılında doğan Cem Karaca Türk pop müziğinin en önemli sanatçılarından biridir. Anadolu Rock’ın ve Anadolu Pop’ın kurucularındandır. Bu müzik tarzlarını uygulayan birçok grupla çalışmış (Apaşlar, Kardaşlar, Moğollar ve Dervişan) kurucusu ve yöneticisi olmuş güçlü bir rock ve pop kültü yaratmıştır. Her tarzda rock ve pop müziğini Anadolu insanına Türkçe sözlerle tanıtan ve sevdiren kişidir. Eserlerinde sosyal ve politik içerikli konulara değinmesiyle daha büyük sorumluluklar üstlenen Karaca, özgün stiliyle de Anadolu müziğinin efsane sanatçısıdır.

    Annesi Ermeni asıllı Toto Karaca ve babası Azeri asıllı Mehmet Karaca olan Cem Karaca, sanatla hep iç içe büyüdü. Ortaöğrenimini Robert Kolej’de yapan Cem Karaca sanatçı bir çiftin çocuğu olduğundan müziğe doğustan yetenekliydi. Müzik ile ilk tanışması annesinin teyzesi Rosa Felegyan’ın Cem Karaca’ya piyano notaları ve piyano nağmeleri öğretmesi ile olmuştur. Kolej yıllarındayken dünyadaki popüleritesini arttıran rock müziğine ilgi duyar ve kız arkadaşlarını etkilemek için dönemin rock starlarının şarkılarını söyler. Karaca’nın sesinin keşfedilmesi ise annesi Toto Karaca tarafından olmuştur. İlk dönemlerde Jaguarlar, Dinamitler gibi gruplarla amatörce çalışmalar yapan Cem Karaca popüler rock’n roll parçalarını söylüyordu. Kendisinin en büyük destekçilerinden biri de İlham Gencer’di ve onun orkestrasında müzikal deneyimini oldukça ilerletmişti. Bu yıllarda aynı zamanda tiyatro ile de ilgilenen Cem Karaca çeşitli oyunlarda da görev almıştı.

   Askerliği sırasında Anadolu’nun ilkokul kitaplarında anlatıldığı gibi olmadığını fark etti. Asker arkadaşının çaldığı bağlama ise onu bambaşka diyarlara taşıdı. Bir zamanlar ilkel ve sıkıcı bulduğu müziğin kendi duygularını anlattığını keşfetti…1967’de askerlik dönüşü Apaşlar grubuna katıldı. Ve müzik serüveni sahnelerde başladı.

   Birçok şarkısı yıllar sonra da aynı lezzetle dinlenebilecek bir şarkılar. Haritasındaki Merkür-Venüs bağlantısı, pek çok ses sanatçısında gözlemlediğimiz bir potansiyel. Mars-Uranüs bağlantısı da, çılgın tarafını ifade ediyor. Duygusal açıdan doyum verici bir hayatı olmuş mudur? sorusuna, Ay Oğlak’ın  Satürn ve Neptün’le yaptığı zıt açılara bakarak ” zor ” cevabını verebiliriz. haritaya bakarak ve göze çarpan olarak.

  Güneş Koç ve Koç Burcu etkisi çok eğilip bükülmeyi sevmez, kendisini direkt ifade eder diyebiliriz. Cem Karaca da kendisini gayet net ifade edebilen bir isim. Fevri maço hareketleri, öfkeli tavırlar klasik Koç Burcu’dur. Öte yandan Koç savaşçı bir burçtur. Gerçekten hayatı boyunca çok kere düşüp kalkmış, bu konuda Güneş Koç’u kadar Pluto ve Güneş arasındaki 120 derecede etkili olmuş. Pluto, Güneş enerjisi kişiye karizmatik bir duruş katar. Koç Burcu bir işi yaparken insanların fikirlerini ve onun hakkında düşündüklerini umursamaz. “Ben, sadece yaparım “der ve anında eyleme geçen bir yapıdadır.
     Merkür’ü de Koç Burcu’nda ve Venüs’le kavuşum yapmış. Her ne kadar Venüs Boğa’ da da olsa bu ses sanatçısı için iyi bir konum. Venüs Boğa Burcu’nda güçlü çalışmış ve Merkür Koç’uyla kavuşmuş. Öte yandan Koç’a düşen gezegen sanatını da savaşçı tarzda yaptıracaktır.
Dikkat edin şarkıyı söylerken vahşi ve kavga eder bir tonu vardır. Üstelik kendisinde Koç’a özgü hazır cevaplılık ve bazen yerine göre patavatsızlık da var. Eski dostları onu öyle anlatıyor.

    Mars’ı Balık Burcu’nda olması değişik anlamda toplumun ötekileştirenlerine karşı merhamet
besler. Biraz Haçlı Seferi’ndeki kutsal savaşçı tadında hissedebilir kendini, enerjisini sanata ve bu yönde bir merhamete ve korumaya verir. Uranüs karesi  onun muhalif duruşunu açıklıyor. Bildiğini okuyan Koç, asi bir duruş Uranüs!

   Ay-Neptün-Satürn T Karesi’ne gelince. Ay iki etkin gezegenin sert açılarına maruz kalmış.
Neptün’ü ona inanılmaz duygusallık verirken, Satürn bu hassas duyguların ortaya çıkışını engelleyecektir. Üstelik yine Ay Oğlak olması ile Satürn daha güçlü görünüm yapmış,
hassas duygularını gizlemeyi iyi başarmış olabilir. Duygularında sürekli bir blokaj hissi var.
Koç kimliğini de hesaba katarsak bu gayet mümkün.
 
     Son olarak Plüto Venüs karesi sahibi biri olarak, ilişkilerinde sahiplenici ve belli bir kişiye bağlanmaya düşkün bir yapısı olduğunu anlatıyor. Akrep’si şekilde tutkuyla bağlanmak..

  Tipik bir Koç enerjisi ve hemen hemen müzikle uğraşan birçok Koç Burcu insanında olduğu gibi müzik türü  tercihi Rock Müzik’ten yana olmuş. Yükselen Arslan enerjisi de üstelik Plüto destekli buram buram “sahnede ben devleşirim “ der. Kendini de gösterir.

Beliz Aktan

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu