Manisa için milad; Yeşil Manisa Zirvesi

Yeşil ve temiz bir gelecek için adımlar atan çevre aşığı Manisa Tarzanı, düzenlenen Manisa Tarzanı ve Çevre Günleri etkinlikleri kapsamında anılmaya devam ediliyor. 

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından daha yeşil ve temiz bir Manisa hedefiyle başlatılan 1. Yeşil Manisa Zirvesi’nin açılışı gerçekleştirildi. Double Tree By Hilton’da düzenlenen zirveye Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek’in yanı sıra konuya paydaş kurumların temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. 

MANİSA TARZANI ANILDI

Manisa Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanı Adem Gökçe’nin yaptığı açılış konuşmasının ardından Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek katılımcıları selamlayarak bir konuşma gerçekleştirdi. Başkan Zeyrek, katılımcılara bu yıl ilki gerçekleştirilen Yeşil Manisa Zirvesi’ne katkı sağladıklarından dolayı teşekkürlerini iletirken,  “Manisa’da çevre günlerine adını veren Ahmet Bedevi Nam-ı değer Manisa Tarzanı Mustafa Kemal’in kurtuluş savaşına katılmış, küllerinden bir vatanın ayağa kalkması için mücadele vermiş ve madalya ile ödüllendirilmiş bir kahraman, 1922’de Türk ordusundan kaçan Yunan askerinin ateşe vermesiyle küle dönmüş Manisa’yı gördükten sonra burada kalmış, burayı kendi evi görmüş ve sahiplenmiş bir çevreci, büyük yangından sonra çırıl çıplak kalmış Manisa için kendisi de soyunmuş ancak Manisa’yı çiçekle, fideyle, ağaçla giydirmiş bir doğasever, her bir ağacı kendi evladı gibi görmüş, korumuş, kollamış, Manisa’nın dağlarına, tepelerine imza atmış bir yurtsever, Manisa için çalışmak üzere belediyeye işçi olarak girmiş, aldığı maaşını ihtiyaç sahiplerine dağıtmış bir yardımsever. Aramızdan ayrılmasının üzerinden 61 yıl geçmesine rağmen hala unutmadığımız, her yıl aynı duygularla andığımız ailemizden biri, hepimizin Tarzan’ı, Ahmet Bedevi. Ülkemizin ve dünyanın sayılı çevre aktivistlerinden Manisa Tarzanı’nı bir kez daha saygı ve minnetle anıyorum” dedi. 

Yapılan açılış ve protokol konuşmalarının ardından Manisa’nın Yeşil Mutabakata ve İklim Değişikliğine Hazırlık Çalışmaları konulu oturuma geçildi. Moderatörlüğünü Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Sorumlusu Ural Sevener’in yaptığı oturumda Sevener katılımcılara, Manisa’nın Paris Anlaşması mutabakatına göre hazırlık çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Konuşmacılardan Aykut Yeni, Sürdürülebilirlik rakamları ve sürdürülebirliğine bakış açısı üzerine konuşmasını gerçekleştirirken, Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin sürdürülebilir olması çalışmaları başlattıklarını söyledi. Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Öğr. Üyesi Dr. Hasan Sarptaş ise Temiz enerji kaynaklarının iklim değişikliğine etkisi konusunda bilgilendirmede bulundu. Manisa  Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanı Adem Gökçe ise Manisa ’nın sürdürülebilir enerji ve iklim eylem planı konusunda katılımcılara seslendi. Gökçe, sanayi ve tarım şehri olan Manisa’da iklim değişikliğini en aza indirmek için Büyükşehir Belediyesi olarak çalışma başlattıklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu