İzmir İş Dünyası’nda “Özel” birgün..

CHP Genel Başkanı Özgür Özel iş dünyasıyla buluştuğu İzmir Ticaret Odası’nda önemli açıklamalar yaptı.

Özel 10 yaşından beri İzmir’de olduğunu hatırlatarak, “ İzmir’den çok şey aldım.Salonda yatılı okuldan arkadaşlarım var.  O günden  bugüne İzmir hep bana birşeyler kattı. Daha sonra vatani görevimi yapmak için gittim. Yaşım gençti, çok koştuk, istediğin yerde askerlik yap dediler. Manisa’da yapabilirdim ama ben İzmir’e gideyim dedim. 24 yaşında İzmir ile olan bağımı hafta sonu ziyaretleri ile sürdürdüm. Bir sonraki adıma beni teşvik edenler hep İzmirliler oldular. İş dünyasından isimler tarafından yapılan tüm konuşmalarda işbirliği, eşgüdüm var. Ben nereye geldiysem ortak akılla yürütülen meslek örgütleri ile geldim. Meclis örgütleri STK refleksi gösterildiği için meslek örgütleri kendilerine STK diyor. Oysa ki araçlarının plakalarını bile siyah olduğu yapılar sivil yapılar değildir. Bu yapılar kendi üyelerinin hak ve menfaatlerini kamunun ortak menfaatleri ile sürdürenlerdir” dedi.

 İzmir’de iş dünyasıyla birlikte olmaktan mutluğunu belirten Özel şöyle konuştu: “İzmir’de iş dünyası ile birlikteyiz. Bundan sonraki süreçte ekonominin nasıl yönetilmesi gerektiğinden ve yapılacaklardan en fazla etkilenecek olanlardanız. İzmir, 101 yıl önce İktisat Kongresi’ne ev sahipliği yaptı.  Ben ‘bizim dediğimiz olur’ demekten yana değilim. İzmir’i İzmir yapan iletişim ve birlikte karar verme süreci var. Genç İzmir’in ekonomik yapıları Ankara’dan ben yaptım oldu ile değil, farklı kesimlerin 16 gün çalışması ile gerçekleştirildi. İzmir dışarıdan göründüğü gibi birilerinin siyasi destekçisi değil hizmete bakan şehirdir denildi. İzmir’e uzun süredir hizmet eden bir parti olarak bu değerlendirmeyi mutlulukla karşılıyorum.”


Özel. “Bu seçimi kimin kazanacağını düşünürken rotaya karar veriyorsunuz. Atatürk’ün annesini ağırlayan İzmir tek adamın ne olduğunu, güçlü bir parlamento ve güçler ayrılığı kuranın, cumhuriyeti kuranın kim olduğunu bildiği için CHP’den vazgeçmiyor. Mesele bu kadar basittir ve nettir. Hatay’ı da teslim alamayacaklar, İzmir zaten hiç teslim olmadı. Oy vermezseniz olmaz diyor. İzmir bizden değil denilerek geri bırakılmaya çalışılıyor. Tunç Başkan’dan da önce 3 tane AAA alabilen, Türkiye’nin kredi notunun çok ötesinde bir yapıya sahip olmuş bir belediye var. Belediye başkan adaylarını belirlerken memnuniyet anketi yaparız. İzmir’de  seçmenin notu kırıktır. Buradaki belediye başkanları başka yere yollasak çok memnun olunan hizmetler anlatılır ama İzmir’de beklentiler yüksek… Bizim İzmir’de aday gösterdiğimiz, göstermediğimiz tüm adaylarımız, partimizi hiç utandırmamış, sıkıntıya sokamamış ve bundan sonraki, dönemler için çok umutlu olduğumuz arkadaşlarımızdır” dedi.

Özel, “İzmir’de başka bir şey yapıyrouz. Bir değişim ve dönüşüm meselesi. Biz İzmir’de Türkiye’yi yarın yönetecek kadroları bunun da tam yeri olan İzmir’de adımlarını atıyoruz. İzmir’de bu seçime kadar görülebilen kadın belediye başkan adayı sayısı 6.  Bugün İzmir gibi CHP’nin amiral gemisinde 3 belediye başkanımız var. İkisi 20-30 bin nüfuslu ilçelerde. Bugün CHP, 2’nci yüzyılın ilk seçiminde 9 kadın adayı seçilecek yerden aday gösterecek  özgüvene sahiptir. CHP’nin İzmir’de yaş ortalaması 46 yaşındadır. 40 yaşın altında 12 belediye başkan adayı vardır. Cumhuriyet’i koruyalım diyen herkese emanet ediyorum adaylarımızı” diye konuştu.

Özel, “CHP’nin genel başkanı seçildiğim gün bölgesel işbirliği yapabilecegimizi belirtmiştim. İş sürecin sonunda tek başlarına yarışa girmeleri noktasına geldi. Böyle olunca CHP olarak Cumhur İttifakı karşısında Türkiye İttifakı ve İzmir İttifakı içinde yer almaktan başka bir eğilimimiz olmadı. Geçen seçimde ittifak yaptığımız partilerin yöneticileri ile anlaşamamış olabiliriz ancak o seçmen ile sandıkta bir araya gelecek anlayışa ihtiyaç var. O seçmenin motivasyonu değişmedi. İzmir’in toplumsal yaşamına müdahale edilmemesi, kişisel hak ve özgürlükler noktasında yaşayabilecekleri olumsuzlukların yaşanmayacağı süreç bizim sandıktaki birlikteliğimizden geçiyor. İzmir hep yenileri yapmak, cesur adımları atmak için çok önemli kent. Bir kentte bir adım atılacaksa o kentte Cumhuriyet değerlerine bağlı gençler görevlendireilecekse, her iki belediye başkanından biri kadın olacaksa bu CHP’ye yakışır. Bu adım atılacaksa CHP tarafından atılacak. Göreve geldiğimde ilk yaptığım liste MYK listesiydi. 1 Nisan sonrası iletişim daha kuvvetli olacağı harika bir gölge kabinemiz ve MYK’mız var. Güzel çağdaş, laik, Atatürkçü İzmir’den bu partinin son genel başkanı olarak kadınlara ve gençlere çok daha fazla önem vereceğimizin sözünü veriyorum” şeklinde konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu