İran Cumhurbaşkanı Reisi Ankara’da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin sekizinci toplantısı vesilesiyle Türkiye’ye ziyarette bulunan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde resmî törenle karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin tören alanındaki yerlerini almalarının ardından iki ülkenin millî marşları çalındı. İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin tören kıtasını selamlamasından sonra iki lider heyetlerini birbirlerine takdim etti.

Türkiye ve İran bayrakları önünde basın mensuplarına poz veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Reisi, daha sonra baş başa görüşmelerini gerçekleştirmek üzere Cumhurbaşkanlığı Külliyesine geçti

İki lider heyetler arası görüşmenin ardından basın toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıda İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının son bulması, adil ve kalıcı barışın tesisine yönelik hızlı adımlar atılması ihtiyacını konuştuklarını belirten Erdoğan, “Bölgemizin güvenliğini ve istikrarını daha fazla tehdit edecek adımlardan sakınılmasının önemi üzerinde mutabık kaldık” dedi.

Erdoğan, “Ülkelerimizin ve bölgemizin güvenliğini hedef alan PKK/PYD/YPG ve PJAK’a karşı işbirliğimizin daha da güçlendirilmesinin önemine değindik” diye konuştu.

Reisi de konuşmasında, “İki taraf olarak Filistin davasını, direniş eksenini desteklemek hususunda, Filistin halkının hak ettiği hukukunun kendilerine verilmesi konusunda mutabıkız” dedi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu