İnönü’yü özlemeyen var mı?

AKP dışında her yer karışık. Tüm partilerde ‘derinden kapışma’. Özellikle de sol partiler de. Birleşseler de ayrışıyorlar; ayrıştıkça birleşme nutukları atıyorlar.. Halkçı Parti (HP) – SHP birleşmesinin mimarlarından, SHP eski Genel Başkanı Prof. Erdal İnönü de son zamanlarda sıkça anılan liderlerden. Mütevazı kimliği, uzlaşmacı ve güleryüzlü siyaseti hep dillerde. Eski bir fotoğraf geçti elime; Sevinç hanımla Erdal bey acıkmış; ellerinde köfte – ekmek, kola ve ayran. Sandviç – simit, köfte – ekmek yiyen siyasetçileri de özledik desem!

DEPREM ÇOK MU YAKIN?

5,5 ölçeğindeki son Adana depreminden sonra yine gündemimizde..
İstanbul’da mı? İzmir’de mi? Malatya’da mı? Aynı sözler.. Beklenti; büyük bir deprem.,Önümüzdeki 10 yılda..
Daha Hatay – Malatya depreminin yaraları sarılmadan..İzmir için de tehlike çanları.,
Kemalpaşa fay hattının tetiklemesi yüzünden..
9 Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof . Hasan Sözbilir; sözüne değer verdiğim, köşeme de sıkça konuk ettiğim bir bilim insanı..Uyarısı şu :
‘Kemalpaşa fayı. Türkiye ‘deki diri faylardan biri. Geniş bir yerleşim alanı bu fayın üzerinde. TÜBİTAK destekli bir proje ile geçmişte depremlerin hangi faylar üzerinde olduğunu anlamaya çalışıyoruz. İzmir’de 6 şiddetini geçen depremlerde can ve mal kayıpları oluyor ‘.
Yani ‘dikkatli olalım’ diyor Hasan Hoca; ‘önlem alalım’.
Benim gördüğüm hala ciddi önlemlerin alınmadığı..
Ders mi? Yeterince çıkarılmadığı!

AHMET KAYA HEP SORACAK!

Bu fotoğraf; ne çok şey söylüyor: Mutluluk, paylaşım, sevgi, içtenlik, huzur. Ahmet Kaya’nın hayat arkadaşı Gülten Kaya’yı sevgiyle kucaklayan kolları.  Yok bu mutluluk, yarım kaldı bir hikaye.. Milyonlarca seveni çok özlüyor o’nu. Şarkılarını, mesajlarını, demokrasi ve insan hakları duyarlılığını..
Uzaklarda bir yerlerde hep o’nun sesi :

“Siz benim neler çektiğimi nereden bileceksiniz!”

Bektaş Türk

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu