G20’de Türkiye’ye teşekkür!

Dünyanın en büyük ekonomilerini bir araya getiren G20 zirvesinin bu yıl 18’incisi düzenleniyor. Zirveye, Hindistan‘ın başkenti Yeni Delhi ev sahipliği yapıyor. İki gün sürecek üç oturumluk toplantıda, liderler kapsamlı küresel ekonomik reformları ele alacak. Başta Ukrayna- Rusya Savaşı olmak üzere, bölgesel ve küresel meselelerin de masaya yatırılması bekleniyor.

 
Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarıldı. Zirve için 50 binden fazla polis görev yapıyor. Birçok cadde, sokak ve iş yeri 3 gün süreyle kapatılırken bazı bölgelerde de seyahat kısıtlamaları uygulanıyor. Bu yıl, dünyanın ilk 20 ekonomisi arasında olmasına rağmen G20’de yer almayan İspanya da misafir olarak davet edildi.
 

“GIDA KRİZİYLE MÜCADELEDE YAPICI KATKILARDA BULUNABİLİRİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise zirvede yaptığı açıklamalarda “Uluslararası kuruluşların daha kapsayıcı, temsil niteliğini haiz, adil, demokratik, şeffaf, hesap verebilir ve etkin kılınması şarttır. MIKTA gibi oluşumlar da bu bakımdan büyük önem taşıyor. MIKTA ülkeleri olarak tüm dünyayı tehdit eden gıda kriziyle mücadelede yapıcı katkılarda bulunabileceğimize inanıyorum. Birlikteliğimizin krizlerle ve yeni meydan okumalarla mücadele çabalarına destek olmasını temenni ediyorum. Değerli dostum Vidodo’ya bu buluşmayı gerçekleştirdiği için bir kez daha teşekkür ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

SONUÇ BİLDİRGESİ’NDE TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR

G20 Sonuç Bildirgesi yayınlandı. Liderlerin tüm jeopolitik kalkınma planlarında fikir birliğine vardığı vurgulandı.

Sonuç bildirgesinde “Nükleer silahların kullanılması ve ya kullanılmakla tehdit edilmesi kabul edilemez. Ukrayna Savaşı konusunda tüm devletler BM ilke ve amaçlarına uygun hareket etmeli” ifadeleri yer aldı.

G20 Liderler Zirvesinde yayımlanan sonuç bildirgesinde, Rusya ve Ukrayna arasında Karadeniz tahıl anlaşması sürecinde Türkiye’nin çabalarına teşekkür edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu