Farklı Renkli Kelebekler Otizmlilerin sorunlarına ayna tutuyor


Otistik insanların yaşadığı sorunlar farklı etkinliklerle anlatılmaya devam ediliyor. Bu etkinliklerin arasında yer alan “Farklı Renkli Kelebekler” ise adeta seyirciye tokat gibi çarpıyor. Seyircisini bazen duygulandıran bazen güldüren hedefinde de otizm farkındalığı oluşturmak olan oyun. Sanatta Varız Tiyatro Topluluğu, Kedi Otizm Derneği ve Ekrem Keleşoğlu’nun ortak çalışması sonunda sahneleniyor.

Oyun hakkında bilgi veren Yönetmen Ekrem Keleşoğlu, otistik bireylerin toplumda var olma mücadelesinin oyunun hikayesini oluşturduğunu söyledi. Oyunu kısa sürede yazdığını sözlerine ekleyen Keleşoğlu, oyuncu kadrosunun oluşturulması ve hazırlık sürecinin yaklaşık 1.5 ay sürdüğünü belirterek “Oyunu yazmaya başlamadan önce Kedi Otizm Derneği ile görüştük. Daha önceden beri böyle bir proje yapma fikrim vardı. KEDİ Derneği ile yollarımız kesiştikten sonra projeyi gerçekleştirme fırsatı yakaladım. Bu süreç içinde burada bulunan otizmlileri gözlemlemedim. Ben yazma aşamasında oyuncular arasında otistik yazar Moris Karmona bulunduğu için oyuncular da provalarda empati kurdu. Oyunda Moris’in bir lafı var. Bu laf oyunu özetliyor. Diyor ki orada ‘Ben farklıyım ama eksik değilim’ Kendilerine fırsat verildiğinde konservatuar bitiren eğitim alan alanlarında başarılı olan otistikler var.   Oyunumuz  Karşıyaka’da sahneleniyor.  Oyun seyirciler arasında da farkındalık oluşturacak” dedi.

OYUN İLE OTİZM FARKINDALIĞINA DİKKAT ÇEKİLECEK

Oyunda otistik bir şairi canlandıran Şair Yazar Avukat Yücelay Sal güzel bir oyun sahnelediklerini açıklayarak “Yönetmenimizle geçmişten beri tanışıyoruz. Otizm farkındalığı yaratmak ve buna dikkat çekmek için güzel bir oyun yazmış. Ben de bu oyuna katkı koymak istedim” şeklinde konuştu.

Oyunda yer alan Esra Horasan toplum olarak otizmlilerle bir arada yaşadığımızı ama hiçbir şeyin farkında olmadığımızı söyledi. Horasan konuşmasına şöyle devam etti ; “Bu nedenle oyunda farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz. Yönetmenimiz önce ekibi oluşturdu. Sonra da oyunu yazdı. Hepimiz bu projede gönüllü olarak bulunuyoruz. Amacımız bu soruna toplumun dikkatini çekerek farklılıkları ile aramızda bulunan otizmliler konusunda farkındalık oluşturmak.”

Dilek Aksel proje sayesinde uzun yıllardan sonra ilk defa tiyatro yaptığını belirterek “Farkındalığı yaratmak için yola çıktık önce ben farkına vardım. Otizmi bilmiyordum oyun sayesinde ben farkına vardım. Bu benim için büyük kazanç” diye konuştu.

Oyuncular arasında yer alan Müjgan Çınar Moris’i tanımaktan mutluluk duyduğunu belirterek provalarda çok duygusal anlar yaşadığını kaydetti.

Tiyatroda başrol oynayarak sorunlarını seyircilere aktarmayı hedefleyen otistik yazar Moris Karmona çocukluktan beri oyunculuğa hevesli olduğunu açıkladı. Geçmişte tiyatro eğitimi aldığını ve çeşitli oyunlarda da rolleri bulunduğunu belirten Karmona şunları söyledi “2019 yılında Karşıyaka Belediyesi, Öteki Beriki Tiyatro Topluluğu ve İzmir Otizm Derneği’nin düzenlediği  otizm farkındalığına yönelik tiyatro yarışmasına katılmıştım. Şimdi de kurumsal iletişim sorumluluğunu yaptığım Kedi Otizm Derneği’nin etkinliğinde otizm farkındalığı oluşturmak için tiyatro yapıyorum ” dedi.

Farklı Renkli Kelebekler oyununun ışık yönetmenliğini yapan Doğuş Arslan “Ben ekibe sonradan katıldım. Böyle bir projenin içinde yer almak beni de hem mutlu etti hem duygulandırdı” diye konuştu.

FARKLI RENKLİ KELEBEKLER HAKKINDA

Otistik insanların yaşamlarına ışık tutan oyun Ekrem Keleşoğlu tarafından yazılarak yönetildi. Oyuncular arasında otistik yazar Moris Karmona ile Kıvanç Ahmetoğlu yer alıyor. Oyunun diğer oyuncuları ise Dilek Aksel, Belma Marangoz, Elif Çırak, Müjgan Çınar, Yücelay Sal ve Esra Horasan’dan oluşuyor. Oyunun müzikleri ise piyanoda Cem Vardarcı, vokalde Özge Çeltik tarafından yapılıyor. Oyun şlk olarak 16 Nisan’da Karşıyaka Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde seyirciyle buluştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu