Ekonomi Muhabirleri Derneği’nde Mehmet Kaya dönemi 

Türk basınında en güçlü meslek örgütlerinden biri olan Ankara merkezli Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD), 17. Olağan Genel Kurulu’nda başkanlık yarışında kazanan isim Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi Muhabiri deneyimli ekonomi muhabiri Mehmet Kaya oldu.

Mehmet Kaya 61 oyla seçimi kazanırken, 2012-2024 yılları arasında EMD Genel Başkanlığı yapan Turgay Türker 37 oy aldı.

Duayen Gazeteci Taylan Erten’in Divan Başkanlığını yaptığı Ekonomi Muhabirleri Derneği’nin 17. Genel Kuruluna Ekonomi Muhabirleri  Derneği İzmir Şubesi üyeleri Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, EMD İzmir Şubesi Başkan Yardımcısı Seda Gök, Genel Sekreter Kadir Kemaloğlu, Denetim Kurulu üyeleri Halime Büyükyüksel, Kutay Gürocak, EMD İzmir Şubesi üyeleri Aylin Süphandağlı, Yusuf Şahbaz, Murat Koç, Türkan Koç, Didar Demirci ve Mevlüt Dağdeviren’den oluşan bir heyetle katıldı.

İKİ ADAYA DA AYNI UZAKLIKTAYIZ

Olağan Genel Kurul’da konuşan EMD İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan, iki adaya da aynı uzaklıkta olduklarını, yeni dönemde seçilecek yönetim kurulundan, EMD İzmir Şubesi’nin özerkliği konusunda geçmiş dönemdeki yapıcı yaklaşımı beklediklerini dile getirdi ve İzmir Şube’nin meslektaşlar için yürüttüğü projeleri anlattı.

Seçime giren adaylara da başarılar dileyen Demircan, “Yerel basın yaşasın diye bir kampanya yürüttük. Orada kamu yararına bir dernek olmayı orada anladık. Biz orada 1 milyon 200 bin TL gibi bir kaynak topladık. 60 gazeteci arkadaşımıza ekipman desteği topladık. Kamu yararına dernek statümüz olsaydı bu topladığımız yardımlar çok daha fazla olabilirdi o zaman çok daha deprem mağduru meslektaşımıza ulaşabilirdik” dedi. 

KUŞAKLARARASI YETENEK ALIŞVERİŞİ YAPACAĞIZ

Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi’nde, ‘Kuşaklar Arası Yetenek Alışverişi’ isimli bir program başlattıkları bilgisini veren Demircan sözlerini şöyle sürdürdü; “Kuşaklar arası bilgi alışverişi sağlıyoruz. Bir taraf mesleki deneyimini paylaşırken, diğer taraf teknolojik üstünlüğünü paylaşıyor. Kuşaklar arasındaki iş birliği ve iletişim artıyor. Aynı çalışma Ankara EMD üyeleri arasında da yapılabilir.

GAPPİ’DEN BASIN ÖRGÜTLERİNE “BİRLİK” ÇAĞRISI

 İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, Cemiyetin ve EMD İzmir Şube’nin birbirini bütünleyen iki kuruluş olduğunun altını çizdi. Basın İlan Kurumu son toplantısının ardından “Soluksuz kaldık” diyerek mesleği bekleyen yeni sorunları yeniden hatırlatan Gappi, “Böyle bir süreç yaşarken tüm meslek örgütlerinin birbirine destek vermesi ve mücadele etmesi gerektiğini düşünüyorum. Ankara’da bunu çok göremiyorum. Türkiye’de en sıkıntılı sektörüz. O nedenle iş birliğinin artması gerektiğini düşünüyorum. Öyle bir noktadayız ki artık, çok ciddi başlıklarımız var. En kısa zamanda birlikte ulusal bir konferans yapmayı temenni ediyorum” mesajı verdi.

 Konuşmaların ardından söz, başkan adayları Turgay Türker ve Mehmet Kaya’ya verildi. Türker ve Kaya, bundan sonraki süreçte daha da ileriye götürecek çalışmaları hayata geçireceklerini vaat ederek herkesten destek bekledikleri mesajını verdi.

 YENİ BAŞKAN MEHMET KAYA OLDU

Mevcut Başkan Turgay Türker ve Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi Ankara Muhabiri Mehmet Kaya’nın yarıştığı genel kurula 100 kişi katıldı. 99 kişinin oy kullandığı genel kurulda, oyların biri geçersiz sayıldı. Açıklanan sonuca göre Kaya, oyların 61’ini alırken; Türker’in listesine ise 37 oy çıktı. Buna göre; EMD’nin yeni başkanı Mehmet Kaya oldu.

Genel kurul sonrası İzmir delegasyonu yeni başkan Mehmet Kaya ve Türker ile fotoğraf çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu