Eğitimde “Kore Singapur Modeli” önerisi

 

Türkiye’de eğitim sistemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Radikal Eğitim Kurumları Kurumsal İletişim Müdürü Mehmet Yılmaz eğitime dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İzmir Ege Medya Platformu sektör buluşmaları kapsamında eğitim sektörü bileşenlerinden Radikal Eğitim Kurumları ile bir araya geldi.

Girişimci, Eğitimci Erdal Avcı’nın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı Radikal Eğitim Kurumları çok sayıda kurs ve okul ile İzmir ve Türkiye’nin birçok bölgesinde eğitim alanında faaliyet gösteriyor. 

Radikal Eğitim Kurumları Kurumsal İletişim Müdürü Mehmet Yılmaz’ın İzmir Ege Medya Platformu üyesi gazeteci yazarlara sektöre ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunduğu buluşmada İzmir ve Türkiye’de eğitim sistemi konuşuldu. 

İZMİR EĞİTİM DE 37. SIRAYA GERİLEDİ

İzmir’in geçmişte eğitimde Türkiye ölçeğinde önemli başarılar yakaladığını vurgulayan Mehmet Yılmaz, “İzmir daha önce Türkiye genelinde başarıda birinciliği yakalamış bir kent. Benim de Milli Eğitim de görev yaptığım dönemlerde ise İzmir Türkiye genelinde başarı basamaklarını devam ettirmiş ve ikinci olmuştu. Bunlar çok önemli başarılar idi. Bu başarı uzun süre devam ettirilemedi. Son yıllarda İzmir’in başarı sırası 37’lere kadar düştü. Geçmiş başarıları devam ettirmek için İzmir’de eğitim konusunu yeniden masaya yatırmalıyız” dedi.  

Eğitimle ilgili konulara ilişkin görüşlerini dile getiren Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Devlet okulunda 657 zırhı var. Bu verimsizlik oluşturuyor. Mesela çocuklarımız çok keyifli olan matematikten niçin korkutuluyor.  Fizik, Kimya gibi derslerden çocuklarımız çoğunlukla korkutuluyor. Öğretmenlik öğretme sanatı değil, öğretmen öğrenme motivasyonunu güdüleyen kişidir. Bir işi hep aynı şekilde yaparsanız farklı sonuç alamazsınız.

PİSA DA ÇARPICI SONUÇLAR

PİSA sınavı da öğrencinin okul da öğrendiği bilgileri bir üst öğrenime nasıl taşıyor, yaşamına nasıl transfer ediyorlar ona bakıyorlar.

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) testinin 2022 sonuçlarına göre Türkiye 81 ülke arasında matematikte 39.’uncu, fen bilimlerinde 34’üncü ve okumada 36. sırada yer aldı. Öğrencilerin bazıları kendilerini yalnız, dışlanmış ve okula ait değilmiş gibi hissediyor, okuduğunu anlamıyor. Bunlar bizim hızla iyileştirmemiz gereken acil ve önemli konulardır.

EĞİTİMDE KORE- SİNGAPUR MODELİ’NE ODAKLANALIM

PİSA OECD ülkeleri arasında bir ölçüme sahip. Burada Almanlar da PİSA’da geride. Avrupa’da bir tek Finlandiya önde. Ancak Finlandiya’nın da Nokia dışında ürettiği bir şey yok. Ama dünyada eğitimde en önde olan ülkeler Çin, Kore ve Singapur’dur. Matematik zekaları çok yüksek. Bu konu da çok iyi bir eğitim veriyorlar

BEŞ BİN ÖĞRENCİ, BİNİN ÜZERİNDE EĞİTİMCİ

Radikal Eğitim Kurumları hakkında da bilgiler veren Mehmet Yılmaz; 5 bini aşkın öğrenci, binin üzerinde eğitimci kadrosu ile hizmet verdiklerini açıklayarak şu bilgileri verdi;

“Kurs merkezlerimiz İzmir’de oldukça yaygın. Konak’ta 3, Karşıyaka da 2, Bornova da 1, Buca da 3, Göztepe de 1 olmak üzere 10 şubemiz var. Ödemiş, Torbalı da şubelerimiz var. LGS ve YKS sınavlarına öğrenci hazırlıyoruz.  İzmir metropol de 5 şubemiz var. Ödemiş Torbalı dışında İstanbul, Bursa, Malatya ve Hatay gibi illerde Radikal Eğitim kurumları olarak faaliyet gösteriyoruz. Belirlediğimiz kriterlere uygunluk göstermesi durumunda diğer başka illere de franchising verebiliyoruz.

Radikal eğitim kurumları eğitim hayatında ihtiyaç duyulan eğitimi veriyor. Türkiye’nin önemli bir ihtiyacını görüyor. Bizim çok güçlü bir yayınevimiz var. Soru da üretiyoruz. Deneme sınavları yapıyoruz. Bire bir hizmetlerin verildiği VİP kurslarımız var. Müfredatı iyi takip etmeniz gerekiyor. Güncellemeleri iyi yapmanız lazım. Radikal Eğitim kurumlarının da böyle bir güçlü yanı var.

Hem kurs olarak hem de okul olarak faaliyet gösteren radikal eğitim kurumları Konak, Bornova ve Buca da ayrıca okul olarak ta eğim faaliyetlerini sürdürüyor. Bornova’da ortaokul ve Lise, Buca ve Konak’ta ise Lise eğitimi veren okullarımız var. Özel yazılımlarımızla öğrencilerin geçmiş ve gelecek bütün projeksiyonlarını çıkartıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu