“Efe”lenemiyoruz çünkü…

Avrupa Şampiyonu ünvanı aldığımız dün gece rüyamda seni gördüm.
Ülkemin “Efe”si, bana bakıp bakıp “Ben ne yapmalıyım?” diye gözlerindeki o duygusuzluğu sanki suratında patlayan voleybol topunun çaresizliği içindeydi..
Altın ligin şampiyonu olan takımın yerine,küme düşen takımın oyuncuları gibi,ruhsuz,ümitsiz, yıpranmış ve yorgun hatta asık suratlarınıza baktıkça.. “Acaba bu takım O takım mıydı? “diyorum kendi kendime..

Bir gece önce kadınların inanılmaz hırsı ve inatçı oyunlarının tam aksini görmek,benim gibi tüm voleybol severleri üzdü ve hatta sinirden deliye döndürdü.

Bu oyun (daha doğrusu oynamama) size hiç yakışmadı,oysa ben dahil bazılarımız sizlerden bu şampiyonada güzel sonuçlar,başarılı performanslar ile sürpriz bir çeyrek final veya yarı final bekliyorduk. Olmadı,yapmadınız..Keşke buraya gelmek için bu kadar çaba ve gayret sarf etmeseydiniz.Doğrusu bu ya, ” bir çuval inciri berbat ettiniz “.. Avrupa Şampiyonasındaki diğer rakiplere hazır olmadığınızı göstere göstere yenilerek kupaya veda ediyorsunuz grup aşamasında..

Ben son 10 yılın en iyi takımı diye size çok güvenmiş ve hep sizden bir ümit ışığı bekliyordum.Altın ligde bunu gördüm ama hepsi bu kadarmış..Sizin hedefiniz bu kadarmış meğerse..Hiç mi Kadın Ulusal Takımımızı seyretmiyor,hiç mi onlardan ders çıkarmıyorsunuz?

Yenilmez denen dünyada hiç bir takım yoktur,ama buna inanç gerekir.Siz de o inanç yok,siz de o arzu ve istek yok..Siz savaşın generalleri olmuşunuz,oysa savaşları askerlerin inancı ve çalışkanlığı ile kazanırsınız. Sizde iş bitti,yapı paydos örneği gibi, Altın ligden çıktık daha ne istiyorsunuz? dedirten bir tatil turnuvasını gördüğüm için çok sinirlendim. O giydiğiniz formanın hakkını vermek için savaşmak yerine,bitsede gitsek havasında olduğunuz için size en uygun kelimeyi aradım,bulamadım !

4 maç yaptınız 3 mağlubiyet 1 galibiyet aldınız ama 3 mağlubiyetin ikisini daha önce yendiğimiz Romanya ve Portekiz’den aldınız.. Fransızları saymıyorum zaten yedekler ile bize karşı oynadılar.Sadece Yunanistan galibiyeti aldınız , eh onlar zaten hâlâ 1980 lerde kalmışlar ! Zahmet olmazsa onları da yenin.. İsrail ile son maç var,ev sahipliği yapan İsrail için yenebilecek gücünüzü göremiyorum doğrusu..

Son sözüm TVF ye olsun.Bu yabancı antrenörü bir an önce bırakın,bundan bizde onlarca var.. Siz esas altyapıları geliştirici antrenör ve kulüplere sahip çıkın veya destek olacak plan, programlar yapın..Bırakın her sene % 100-150 zam yaparak seminer parasını veya lisans paralarını, katılım ücreti paylarını artırmayı..Erkek voleybol yetiştiren kulüpler her sene kapanıp,duruyor esas buna çare arayın.Benim oynadığım 1980 lerde sadece İzmir’de 1.2.3. Amatör küme maçları ve o kadar takım vardı.Geçen sene İzmir’den bölgesel lige 2-3 tane takım katılmak istedi.Bu rakamları benden iyi biliyor olmalısınız ama kaç yıldır kadınların başarılarının arkasına takılıp,gittiğiniz gün gibi aşikâr..Peki nereye kadar gidecek?

Siz esas bu “Efeler Ligi”ni nasıl kurtaracaksınız? Onu düşünün biraz.. 80’lerin erkek çocuklarından olan ben ve benim gibi yaşıtlarımın ,benim zamanımdaki gibi altyapı kulüplerine sahip çıkmadığınız için, 90 ve 2000 lerde voleybola başlayacak genç erkek çocuklarını basketbol ve futbola sürüklediniz, diye öz eleştiri yapmanın zamanı geçip,gidiyor ! Çok yakında liglerde oynayacak erkek voleybolcu bulamayacak,her geçen sene liglerdeki takım sayılarını küçülte küçülte sadece Efeler ve 1.lig’de oynayacaksınız.

Görünen köy kılavuz istemez. Artık gözümün içine giren bu duruma lütfen sessiz kalmayın..

Bu iş Efe ile, Delikanlı ile Aslanlar gibi yakıştırmalar ile olmuyor, Plan-Program- çalışma ve sabır ile başarıyı getiriyor..Nerden mi biliyorum?

İşte Avrupa Şampiyonu olan kadınlarımız için ettiğiniz laflar,verdiğiniz süslü röportajlar..Bundan daha iyi bir kanıt yoktur sanırım.Nokta !

Levent Eskiçeri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu