CHP’den Saraçhane’de ‘Büyük Eğitim Mitingi’..

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İstanbul’da ‘Büyük Eğitim Mitingi’ düzenledi.

Mitinge atanmayan öğretmenler, mülakat ve müfredat mağdurları, Eğitim İş Sendikası, CHP Genel Başkanı ÖzgürÖzel , İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile CHP milletvekilleri katıldı.

Siyasette CHP için yeni bir dönem başladığını ifade eden CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 18 Mayıs’ta atama bekleyen öğretmenler için İstanbul Saraçhane Meydanı’nda, 26 Mayıs’ta da emekliler için Ankara Anadolu Meydanı’nda miting yapacaklarını bildirmişti.

CHP liderinin çağrısı ile birlikte İstanbul’da sabah saatlerinden itibaren yurttaşlar Saraçhane Meydanı’nı doldurdu.

Mitinge katılanlar arasında Eğitim-SEN, Eğitim-İŞ gibi sendikalar, ‘atanmayan’ öğretmenler, mülakat mağdurları ve çok sayıda yurttaş yer aldı

CHP lideri Özel, sendika temsilcilerinin ardından kürsüye çıktı

Mitingde konuşan CHP lideri Özgür Özel’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, katledilen lise öğretmeni İbrahim Oktugan’ı, terör örgütünün katlettiği Aybike öğretmeni minnetle anıyoruz. Bu meydan Saraçhane, bu meydan tarihi bir meydan. Bu meydan ilk işçi mitinginin yapıldığı bir meydan. Saraçhane’den Türkiye işçi sınıfını saygıyla selamlıyorum. Bu meydanda bugün atanmayan öğretmenler, mülakat mağdurları, müfredat itiraz edenler var

Bir kusurları yok ki atanamamış olsunlar atanmayan öğretmenler. Kaldırılacağına söz verilen mülakatın sınavda 1,2. olduğu halde sorulan soruya yandaşça cevap veremediği için liyakatlı olduğu halde mülakat mağdurlarıyla birlikte herkes ve onlara destek olmak üzere burada bulunan herkese hoş geldiniz diyorum.”

Diyorlar ki 3 yıl boyunca tasarruf tedbirleri kapsamında emekli olan kadar öğretmen atayacağız. Burada hatırlatıyorum. Ne diyordunuz itibardan tasarruf olur eğitimden olmaz.

Erdoğan’a sesleniyorum: madem atamayacaktın, bu 1 milyon günahsızı niye okuttun? Niye umut verdin, niye onlara sırtını dönüyorsun? Üç yıl tasarruf tedbirleri yapacağız, emekli kadar atayacağız’ diyorlar. Yani hiç öğretmen almazsak 65 yıl sürecek öğretmenlerin ataması. İtibardan tasarruf olur ancak eğitimden tasarruf olmaz. Diğer yaramız mülakattır. Yüzde 50 mülakat, yüzde 50 KPSS diyorlar. Hani mülakat kaldırılacaktı?”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, miting öncesi, üçüncü kez İBB Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’na tebrik ziyaretinde bulundu.

“CHP’nin İstanbul’da markalaşan hizmetleri, şu anda bütün Türkiye’ye yayılıyor” diyen Özel, “Bütün yeni seçilen belediye başkanlarımız, hızla halk lokantaları açmak için yer bakıyorlar. Yeri tutanlar, hazırlıklarını yapıyorlar. Hatta ilk birkaç tanesi açıldı bile. Diğer yandan kreşlerle ilgili çabalar var. Yurtlarla ilgili çok önemli çabalar var. Anne Kart uygulamasının nasıl olduğunu ve nasıl yapılabileceğine ilişkin genel merkezimize, sizlere, bütün belediye başkanlarımızın ciddi şekilde yönelmeleri var” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu