Çanakkale şehitleri İzmir’de törenle anıldı

İzmir Kadifekale Hava Şehitliği’nde düzenlenen anma törenine İzmir Valisi Süleyman Elban, Ege Ordu Komutanı Korgeneral Kemal Yeni, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve diğer protokol üyeleri katıldı.

Tören, çelenk koyma, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Vali Elban’ın Şehitlik Defteri’ni imzalamasının ardından Kur’an tilaveti ve dua yapıldı.

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği İzmir Şube Başkanı Recep Doğru, törende yaptığı konuşmada şehitleri minnetle andıklarını ve Çanakkale Zaferi’nin 109. yıl dönümünü gururla kutladıklarını belirtti. Protokol üyeleri, törenin ardından şehit mezarlarını ziyaret edip karanfil bırakarak şehit aileleriyle bir araya geldi.

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği İzmir Şube Başkanı Recep Doğru törende yaptığı konuşmasında, “Bu kutsal yerde namus, bayrak, sancak, millet ve vatanımızın ebedi varlığı ve devletimizin bölünmez bütünlüğü uğruna, hayallerini, umutlarını, heveslerini kalbine gömerek toprağa düşen aziz şehitlerimizi şükranla anıyoruz. Aziz şehitlerimiz; şimdi biz, her 18 Mart geldiğinde huzurunuzda başımız minnetle eğilirken övünç ve gururla doluyuz. Bugün aynı zamanda Türk’ün ulusal savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 109’uncu yıl dönümünü onurla, gururla kutluyoruz. Çanakkale’nin geri dönüşü yoktu. 308 sekiz savaş gemisi kapımıza dayandı. Metrekareye 6 bin mermi düştü. Savaş 289 gün sürdü. 75 bin 380 vatan evladımız şehit düşmüştü. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşını rahmetle, minnetle anıyoruz. Allah cennetiyle, cemaliyle onları şereflendirsin. Vatan, insanın güven içinde yaşadığı, hür olmanın şerefini taşıdığı topraktır. Aynı değerler uğruna baş koyanların, aynı ideallerle geleceği inşa edenlerin yurdudur. Vatan için evladını şehit veren, şehit annemizin sözlerinden birkaç cümle okumak istiyorum. ‘Ben anneliğin sonsuzluğunda yarım bırakılmış bir anneyim. Sevdası yüreğinde ölümsüz ama beraberliği yarım bırakılmış bir anne. Saçları, yüzü, elleri toprağı okşayan evlat kokusu yerine, toprağın kokusunu dolu dolu ciğerlerine çeken bir anne. Bayramları, özel günleri buruk geçen yüreği her daim yangın yeri olan bir anne. Biliyorum nefesim yettiği sürece oğlum benimle. Onunla geçirdiğim 20 yıl boyunca biriktirdiğim anıları yanımda. Bu acı tarif edilemez bir duygu. Ama gurur duyuyorum. Vatanını korumak uğruna onsuz kalmış olsam da gururluyum. Evlatlarımızın kanlarını ellerine, yüreklerine bulaştıranlara hakkımı helal etmiyorum’ diyor şehit annemiz. Bizler de helal etmiyoruz” dedi.

Protokol üyeleri, daha sonra şehit mezarlarını ziyaret edip karanfil bıraktı ve şehit aileleri ile sohbet etti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, tören sonrasında Dumlupınar Şehit Mustafa Muhammed Ak İlkokulu’nu ziyaret etti. Suriye’nin İdlib kentinde 2020 yılında şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Mustafa Muhammed Ak’ın adının bir okula verilmesi için aileden gelen talep sonrası harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri olumlu sonuç almıştı. Başkan Soyer aileyle birlikte okula giderken Şehit Ak için oluşturulan hatıra köşesini de inceledi. Aile Başkan Soyer’e destek için teşekkürlerini sundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu