Bir sihirli gece

 
 
37. Uluslararası İzmir Festivali çerçevesinde Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM ) kulakların pasını silen, doğunun sıcaklığını, batının sükûneti ile buluşturan unutulmaz bir konsere sahne oldu. İnstitut Français Türkiye- İzmir işbirliği ile gerçekleştirilen konserde, Orta Doğu’nun ud sihirbazı olarak tanınan Driss El Maloumi ve üçlüsü, Didier Benetti yönetimindeki Olten Filarmoni Orkestrası ile çaldı. Doğu ve batı ezgilerinin göz kamaştıran birlikteliği, insanlığın ortak dilinin müzik olduğunu bir kez daha kanıtladı.
 
Müziğinin ve çalış tarzının niteliği, saflığı ve inceliği ile “udun sihirbazı” olarak anılan Driss El Maloumi, bendir, djembe ve cajonu aynı sihirle çalan Saïd El Maloumi, bendir, zilli def ve darbukayla harikalar yaratan Lahoucine Baqir, Festival izleyicisine büyülü bir gece yaşattı. Sanki yıllardır birlikte çalıyorlarmışçasına Olten Filarmoni Orkestrası ile uyum sağlayan Üçlü, Driss’in unutulmaz bestelerini seslendirdi. Driss El Maloumi’nin “Parmakların Diyaloğu” adlı parçasını, mızrap kullanmadan sağ eliyle sadece klavye üzerinde çalması ve sol elin ona udun ses kutusuna vurarak cevap vermesi konserin hafızalara kazınan anlarıydı. AASSM’de bulunan dinleyiciler beğenilerini ve övgülerini üçlüyü defalarca sahneye çağırarak belli etti.
 
Eczacıbaşı Topluluğu’nun ana sponsorluğunda iKSEV’in Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Macaristan Kültür ve İnovasyon Bakanlığı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, İzmir Goethe Enstitüsü, İnstitut français Türkiye- İzmir, İzmir İtalya Konsolosluğu, Polonya İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile düzenlediği 37. Uluslararası İzmir Festivali, 24 Haziran 2024 Pazartesi günü “Ölümünün 100. Yılında Puccini’yi Anarken” konseriyle devam edecek.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu