Asma kilide can veren direnişçi

 

Ona, yani direnişçiye Çankaya semtimizin arka sokaklarında ve kepenkleri inik bir dükkanın yer seviyesinde rastladım…

Dükkanın epeydir kepenginin açılmadığı üstünde biriken tozlarından belli oluyordu.

Bunu fırsat bilen ve adının” bertik otu” olduğunu bildiğim bir küçük ve tamamen yeşil olan bitki, nasıl olduysa dükkan kepenginin asma kilidinin içinden çıkmış.

 

İnanılır gibi değil ama, etrafın tozu, toprağı o kilidin içine girdi ve bertik otunun tohumu oraya bir rüzgar neticesinde geldi herhalde. Baktı sıcaklık iyi, yağan yağmurdan kilidin deliği de nasibini alıyor ve kişiye özel bir sığınma ve büyüme yeri olmuş. Kökünü saldı ve bir süre sonra da yaşamın içine çıktı ve bu dünyada ben de varım dedi

 

Sizlere hep yazarım biliyorsunuz, direnişçileri ellemeyin, imkanınız varsa, pet su şişenizin dibinde kalan üç, beş damlası bile onu yaşatmaya yeter, içine dökün derim.

Onların da bu gezegende bizimle birlikte yaşam hakkının olduğunu düşünüyorum.

Madem doğdu ve bize yaşam sevinci verdi, onu ve onun gibileri kollamamız gerekir.

Ben onlar için elimden geleni yapıyorum. Benim için adeta bir görev olarak görüyorum ve kolluyorum, muhafaza etmeye çalışıyorum.Sizlerde imkanınız dahilinde, lütfen kollayın ve muhafaza edin, bu küçük ama şirin bitkileri.

 

Örnek alınacak bir yaşam savaşlarından da ders çıkartmamız gerekir gibi geliyor bana.

 

Birkaç gün sonra da başka bir bertik otu da, duvar kaplaması olarak kullanılan ve bilirsiniz hiç boşluk bırakmadan döşenen iki mermerin arasından çıktı.Biraz büyümesini bekledim ve ara, ara mermerin birleşme yerine su döktüm.

Böyle haftalarca yağan yağmurlar yok. Hep merak ederim. Mermerin duvara yapışması için çimento kullanıyorlar. Yani orada bildiğim ve anladığım kadarıyla toprak da olmaması lazım.

 

Adeta bir mucizeyi gerçekleştirerek ortaya çıkıyorlar bu bertik otları…

Acaba bu otlar bize bir mesaj mı veriyor.

 

O otlar, biz bu kadar zor bir şekilde yaşamasını beceriyorsak ve biliyorsak, zorluklarla mücadele ediyorsak, sizler neden sürekli durumunuzdan şikayet ediyorsunuz mu demek istiyorlar? Gel de düşünme…

Başka bir direnişçide görüşmek üzere…

Gürol Tulunay

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu