Apple Music mi , Spotify mı daha çok kullanılıyor?

Consumer Intelligence Research Partners’ın (CIRP) yeni bir raporu, Apple Music’in Spotify’a göre ne kadar popüler olduğuna yönelik bir bakış sağlıyor.

Özel olarak iOS kullanıcılarına odaklanan bu rapor, ABD Adalet Bakanlığı’nın akıllı telefon pazarında yasa dışı tekel sahibi olduğu iddiasıyla Apple’a karşı açtığı son anti tröst davası düşünülürse özellikle ilginç bir öneme sahip. Bu dava, kısmen Apple’ın tekel gücünü Spotify gibi rakiplerin zararına kullandığını iddia ediyor.

 iOS kullanıcılarının yüzde 41’i şu anda Apple Music aboneliğine sahip. Buna karşılık kullanıcıların yaklaşık yüzde 30’u Spotify abonelerinden oluyor. Pandora One da yüzde 10’luk kullanıcı tabanıyla üçüncü sırada.

Apple, geçtiğimiz ay Spotify ile olan çekişmesini olağandışı şekilde coşkulu bir basın bülteni yayınladı.

Apple, diğer şeylerin yanı sıra Spotify’ın Apple cihazlarında 119 milyardan fazla kez indirildiğini veya güncellendiğini belirtti ve bu şekilde kendini korumaya çalıştı:

“Bugün Spotify, Avrupa’nın müzik akışı pazarında yüzde 56’lık bir paya sahip  ve Apple’a, onları dünyanın en tanınmış markalarından biri haline getirmeye yardımcı olan hizmetler için hiçbir ücret ödemiyor. Başarılarının büyük bir kısmı App Store’un yanı sıra Spotify’ın uygulamalarını oluşturmak, güncellemek ve dünyanın dört bir yanındaki Apple kullanıcılarıyla paylaşmak için kullandığı tüm araç ve teknolojilerden kaynaklanıyor. Ancak bu resmin sadece bir kısmı çünkü dijital müzik pazarı Avrupa’da kesinlikle bir patlama yaşadı. Şirketler yeni müşteriler için rekabet ediyor. Tüketicilerin seçebileceği birçok seçenek var. Ve geçtiğimiz yıl yaklaşık 160 milyon abone vardı – 2015’te 25 milyon olan abone sayısı, yıllık yüzde 27’lik şaşırtıcı bir büyüme oranıyla genişledi. Google, Amazon, Deezer, SoundCloud ve Apple gibi şirketler her gün müşteriler için rekabet ediyor ancak Spotify zirvede yer alıyor.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu