8. Yargı Paketi yasalaştı

Türk Ceza Kanunu’na (TCK) yeni düzenlemeler getiren 8. Yargı Paketi, TBMM Genel Kurulu’nda  görüşmelerin ardından kabul edilerek yasalaştı.

Yasayla, emekli bayram ikramiyesi 3 bin liraya çıkarıldı.

Kanun teklifinde yer alan “Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, silahlı örgüt, terörizmin finansmanı gibi suçlamalar halinde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun kayyım olarak atanabilmesine” yönelik düzenleme ise muhalefet önergesinin kabul edilmesiyle 8. Yargı Paketi’nden çıkarıldı.

31 Mart’taki yerel seçime kadar çalışmalarına ara veren Genel Kurul, 2 Nisan’da toplanacak. 

8. Yargı Paketi olarak bilinen Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 659 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile Adalet Komisyonu Raporu’nun görüşmelerine, 28 Şubat’taki birleşimde başlandı, görüşmeler 2 Mart gecesine kadar sürdü.

Emekli bayram ikramiyesinin 3 bin liraya çıkarıldığı düzenlemenin de yer aldığı 42 maddelik 8. Yargı Paketi’nin 41 maddesi Genel Kurul’da kabul edilerek yasalaştı. Yasanın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından emekliler, ikramiyeyi Ramazan ve Kurban bayramlarında alacak. 

 Oylamada 298 milletvekili oy kullandı; 237’si kabul, 61’i ise ret oyu verdi. Çekimser, geçersiz ve boş oy kullanılmadı. Oylama sonucu, 8. Yargı Paketi yasalaştı.

Bozdağ, 67. birleşimi 31 Mart’taki yerel seçimler sonrasında yani 2 Nisan’da toplanmak üzere kapadı. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu