7 ton mesir macunu halka saçıldı

UNESCO’nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’nde yer alan Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali, renkli görüntülere sahne oldu.

Tarihi festival kortej yürüyüşü ile başladı. Cumhuriyet Meydanı’ndan mehter marşları eşliğinde başlayan yürüyüşe CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Vali Enver Ünlü, Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, milletvekilleri ve yabancı delegasyon da katıldı.

Şehzadelik dönemini Manisa’da geçiren Osmanlı padişahları, Hafsa Sultan ve nedimeleri ile mesir macununun mucidi Merkez Efendi’yi dönem kostümleriyle canlandıran tiyatrocuların da katıldığı yürüyüşte halk oyunları ekipleri gösteri sundu.

Festival için bestelenen “Eller havaya eller şifaya” şarkısının seslendirildiği yürüyüş, Sultan Camisi’nde sona erdi.

Daha sonra Yavuz Sultan Selim’in eşi ve Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafsa Sultan’ın, Merkez Efendi’yi huzuruna kabul ederek şifa kaynağı mesirin beratını vermesi canlandırıldı.

Geleneksel mesir saçımı, Hafsa Sultan’ın kendisine şifa olan macunun Sultan Camisi kubbe ve minarelerinden her yıl baharın gelişiyle halka saçılmasını buyurmasıyla başladı.

Sultan Camisi şerefe ve kubbelerinin yanı sıra çevredeki apartmanların çatı ve balkonlarından toplam yaklaşık 7 ton mesir macunu halka saçıldı.

21 Mart’ta Nevruz şenlikleriyle başlayan festival, saçım töreniyle son buldu.

Manisa Belediyesi’ni 31 Mart yerel seçimlerinde ilk kez kazanan CHP’nin genel başkanı Özgür Özel de partisinin düzenlediği festivale katıldı.

Manisa Mesir Festivali’nin, CHP’den seçilen bir belediye başkanınca ilk kez düzenlendiğini vurgulayan Özel, şunları kaydetti:

“İspanya’da 10-15 tane boğanın önünden millet kaçıyor, bütün dünya o festivali izliyor. Domates festivali var. Bütün şehir birbirine domates atıyor, dünya izliyor. 180 ülkeden turist gidiyor. Dünyanın en eski halk ilaçlarından bir tanesi. 41 çeşit baharattan yapılmış bir ilaç. Böyle bir üründen dünya haberdar değil. Birazdan göreceksiniz, kubbelerden, minarelerden saçılacak. İnanılmaz bir ritüel. Eller şifaya kalkacak. Bugün Manisa’da dünyanın dört bir yanından, 150 ülkeden 10 bin turist yoksa bu mesir festivali iyi yapılmıyor demektir. En iyisini yapacağız. Mesir gibi bir ürün, 484 yıldır bu topraklarda karılıyor, bu topraklardan saçılıyor ve bu gelenek korunuyor. Bütün dünya mesirden haberdar olacak. Göreceksiniz bir gün Manisa’ya mesir şenliklerine yüzden fazla ülkeden insan gelecek, şenlikleri takip edecek. Manisa’ya da iyi gelecek, Türkiye’ye de iyi gelecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu