40 ülkenin seması Türk insansız hava araçlarınca muhafaza ediliyor

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da, bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Saraybosna İş Forumu’nun (SBF) açılışına katıldığı etkinlikte açıklama yapan Kacır, Türkiye’nin teknoloji alanında önemli işler yaptığını belirterek, başarılarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde sürdürdükleri Milli Teknoloji Hamlesine borçlu olduklarını söyledi.

İran Cumhurbaşkanı’nın bulunduğu helikopterin düşmesinin ardından arama kurtarma faaliyetlerine katılan ve enkazı bulan Bayraktar AKINCI’nın önemli bir görev yaptığını belirterek, “Kazada hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve heyetine Allah’tan rahmet diliyorum, İran halkına taziyelerimi sunuyorum. Düşen helikopterin tespitiyle ilgili İran makamlarının Türk insansız hava araçlarını kullanımını talep etmesi üzerine Türk Silahlı Kuvvetlerimizin envanterinde bulunan Taarruzi İnsansız Hava Aracımız (TİHA) Bayraktar AKINCI bölgeye intikal etti, gerçekten 1,5 saat gibi kısa bir zaman içerisinde hemen coğrafyayı tarayarak, çok zor, sarp bir coğrafya, kötü, sisli ve bulutlu bir hava koşulu içerisinde helikopteri tespit etmesi mümkün oldu.” diye konuştu.

Savunma sanayisinde Türkiye’nin elde etmiş olduğu kazanımların tüm dünya tarafından dikkatle takip edildiğini aktaran Kacır, savunma alanında yerli ve milli sistem ürünleriyle kendi ihtiyaçlarını karşılayabildiklerini, dünyanın en iyilerini geliştiren bir ülke olduklarını belirtti.

Savunma alanında kritik öneme sahip platformların yerli ve milli imkanlarla karşılandığını kaydeden Kacır, şunları ifade etti:

“Türkiye, insansız hava araçlarında dünyada bir numaradır, 40’a yakın ülkenin semaları Türk insansız hava araçlarınca muhafaza edilmektedir. Türkiye’de savunma sanayisinde yerlilik oranımız yüzde 20’lerden yüzde 80’lerin üzerine çıkmış durumdadır. Bu hikaye 3 bin 500 firmanın, 80 bine yakın nitelikli istihdamın bulunduğu dev bir ekosistemin kurulmasını da beraberinde getirmiş oldu. Bunların arasında Baykar  gibi dünyanın en iyi ekiplerinin olmuş olması da gurur vericidir. Biz, teknolojiyi insanlık yararına kullanıldığı ölçüde kıymetli buluyoruz, savunma sanayisi atılımımız da bu medeniyet perspektifimizin bir parçasıdır. Dostumuz, komşumuz İran’ın duyduğu ihtiyacı aynı medeniyet perspektifiyle, sahip olduğumuz imkanları dostlarımızla, kardeşlerimizle paylaşma yaklaşımıyla değerlendirmiş olduk. 5 milyona yakın insan o gece canlı olarak bu faaliyeti izlemiş oldu”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu