“100.yaşında İzmir Kadınlar Kongresi” kitabı yayınlandı

 

Kadim kent İzmir’de, 100 yıl önce, Gazi Mustafa Kemal Paşa tarafından 2 Şubat 1923’te düzenlenen Kadınlar Kongresi’nin anısına, 2 Şubat 2023’te BASİFED tarafından İzmir Büyükşehir  Belediyesi ve TÜRKONFED desteği ile yeniden gerçekleştirilen Kadın ve İktisat Kongresi’nin kitabı Folkart’ın desteği ile yayımlandı.

BASİFED tarafından organize edilen Kongre, 100 yıl önce gerçekleştirilen tarihi Kadınlar Kongresi’nin anısını yaşatmak amacıyla yeniden düzenlendi. Bu organizasyon, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TÜRKONFED’in desteğiyle Şubat ayında gerçekleştirilmişti. İki oturum halinde gerçekleşen Kongre’nin ilk oturumu, Anadolu’nun 50’den fazla üretici, yaratıcı ve girişimci kadınını temsil eden STK’lara evsahipliği yapmıştı.

İkinci oturum, İktisat ve Kadın teması etrafında oluşturulmuştu.Panellerde; İktisat ve Kadın; Demokrasi ve İktisat; Ekoloji; İnovasyon; Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konuları ele alındı.Uzman konuklar, 21. Yüzyılın perspektifiyle konuları tartışarak toplum için yeni ufuklar çizdiler.

Bu özel kitap, kongrede paylaşılan görüşlerin bant çözümlerini temel alarak hazırlandı. Editörlüğünü Serdar Şahinkaya ve C.CoşkunKüçüközmen’in üstlendiği kitap, Elif Güner Bayındır’ın koordinasyonunda hazırlandı.

13 Ekim 2023’te  Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde saat 14:00-15:30 arasında kitabın tanıtımı için basin toplantısı düzenlenecek. Etkinlik, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Tunç Soyer ve BASİFED Başkanı Mehmet Ali Kasalı’nın evsahipliğinde, kadın forumu katılımcıları ile gerçekleştirilecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu