Tango Zamanı

 

Dans edilmeyen devrim devrim değildir. Bu sözler bir çok kişiye mal edilmiştir. Oysa gerçek şudur. Anonimdir, bir çok düşünür ve yazar buna benzer şeyler söylemiştir.Bu ay ‘ tango zamanı’ dedik.. Çünkü; dans, çünkü tango bir anlamda özgürlük ve mutluluk; bir anlamda kendinizi değerli kılmaktır.“Hakan Akı kimdir ?”diye başladım sorularıma “Hakan ve Tango” demez mi? Yaklaşık 20 yıldır tangoyla yatıp kalkıyor. Tangonun herkes İstanbul’da başladığını söyler ama İzmir Türkiye’de tangonun başladığı yer diyebiliriz. Çünkü İstanbul’da gayrimüslimler dans ederken İzmir’de ilk defa Türkler dans ediyormuş. Hakan Akı ile keyifli bir sohbetten sayfalarımıza sığdırabildiklerimiz..

“Tango’dan ve sizden sözedelim”

Beni tangoyla bir düşünebilirsiniz. Verdiğim dersler bitince bile tango çalışıyorum Tango müziği bizim kültürümüze çok yakın. Tangonun bana kazandırdığı çok şey oldu. Daha sağlıklı ve düzenli bir hayata sahibim. Kendime daha iyi bakmayı öğrendim. Tango çıkarsız bir sanattır. İki tarafta birbirinden bir çıkar beklemeden sadece dans eder. Çıkara ve menfaate dayalı olmayan bir ilişki daha iyidir her zaman. Bedenin bir dili vardır. Kimin size ne niyetle sarıldığını anlarsınız. Tango birçok kültürün bir araya gelmesiyle oluşan bir dans. Sadece bir müzik, dans veya kültür demek yanlış olur. İçinde birçok sanat dalı barındırır. 

“Başlamaya nasıl karar verdiniz ?”

Bir gün iş çıkışı eve gittim ve balkonda körfezi seyrederken sağa baktım duvar sola baktım duvar. İlerde kendim için ne yaptım diye sorduğumda ne cevap vereceğimi düşündüm. Kendim için bir şeyler yapmak istedim ve mesleğimi bırakıp tangoyla tanıştım. Süreç çok uzun olduğu için bu birikimi birileriyle paylaşma ihtiyacı duyuyorsunuz. Tango Türkiye’de çekinmeden söylenen bir şarkıdır. Zaman çok hızlı geçiyor ve kendini geliştirmenin sonu yok. Benim için tango kendimi bulduğum ve geliştirdiğim bir alan oldu. Ben tangoyu meslek olarak görmüyorum. Bildiğim şeyleri insanlarla paylaşıyorum sadece. Burası bir dans spor kulübü. Sevinç hocamla birlikte burada yıllardır ders veriyoruz.

“Bu sanatın size kattıkları neler ?”

İlişkinin almak ve vermek üzere öğretildiği bir toplumda büyüdük. ‘Ben arkadaşıma topumu verirsem o bana ipini verir ‘ diye düşünerek büyüdük. Ancak tango tamamen çıkar ilişkisi dışında kurulan bir bağ. Bu sizin kendinize olan güveninizi arttırıyor. Aynı zamanda karşı tarafa da bir güven sağlamış oluyorsunuz. Bana kattığı en güzel duygu güven. Bunun dışında güzel bir sosyal çevreye sahip olmuş oluyorsunuz. Aynı zamanda insanların kendilerine hijyenik açıdan bakmasını da sağlıyor. Zaman zaman alt kültür olarak düşünülmüş olsa da tango üst kültüre sahip bir sanat dalı diyebiliriz. Tango girdiğiniz zaman çıkamadığınız bir yer. Sığ bir suya girdiğinizi düşünün. Bir süre sonra da o sığ su size yetmiyor ve açılmak istiyorsunuz. Tangoda kimin ne yaşadığını bilmek ve anlamak mümkün değil. Zaman zaman ilginin azalıp çoğaldığı oluyor. Genelde sıkıntılı dönemlerde tangoya yönelimin arttığını görürüz. Tango özgürlüğü ve demokrasiyi simgeler. Aynı zamanda en önemlisi kadın ve erkek eşitliğini simgelemesidir. Tango aslında bir tutku dansı değildir. Aslına bakarsanız tango iki erkeğin kavgasıdır

Yağmur Onurlubaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu