Ya Tunç Soyer ya da Tunç Soyer

 

Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Aday açıklamalarında son günler..Ak Parti 18 Ocak’ta Ankara’da son noktayı koyuyor. CHP Parti Meclisi’nin da aynı gün toplanması ve İzmir dahil adaylarını açıklaması bekleniyor. Merak edilen illerin başında İzmir geliyor. Ak Parti’nin İzmir adayının ismi partiden sızdı. Hamza Dağ İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı. İyi Parti zaten aylar öncesinden açıklamıştı adayını..MHP anlaşma gereği aday çıkarmayacak. DEM “kararsız kasım” pozisyonunda. CHP de ise aday adayı olanlardan hergün bir isim ön plana çıkıyor.

Aday adaylarının hepsi değerli isimler. Aday gösterileceği ifade edilenlerden Buğra Gökçe iyi bir şehir plancısı..Olgun Atilla’nın zamanında Bornova’da yaptıkları ortada..Cemil Tugay  estetik doktordan daha fazlası..Abdül Batur yerel yönetici olarak en deneyimli isim. Selen Sayek Böke partinin genel sekreteri..Tunç Soyer varını yoğunu emeğini kenti için harcayan mevcut belediye başkanı.

Soyer’in ilk döneminde hayata geçirdiklerini yaz yaz bitiremezsiniz. 4 tane fabrika açtı adam. Arıtma, enerji verimliliği, sıfır karbon hamleleri yaptı. Özkaynaklar ve dış kredilerle iki metro hattı (Narlıdere-Buca) ve bir tramvay hattı (Çiğli-Karşıyaka) nı hayata geçirdi. Halk Ekmek, Halkın Kasabı gibi girişimlerle vatandaş bütçesine katkıda bulundu. Öğrencilere ,gençlere, arka sıradakilere maddi kaynaklar sağladı.Sivil toplum kuruluşlarının yanında durdu. Kültür Sanat kenti yaptı İzmir’i. Rahmetli Ahmet Piriştina’nın rüyası kongreler,fuarlar kenti oldu İzmir.

Köşe yazarları arasında net olarak şu olmalı diyen bir elin parmakları kadar az. Herkes “ne şiş yansın ne kebap”hesabında.

Çok zor diyeceksiniz seçim yapmak..Ben de diyorum ki CHP niye seçim yapıyor? Eskişehir’de Yılmaz Hoca’yı yaş haddini bahane ederek aday göstermediniz. İzmir’de Tunç Soyer’i aday göstermeme nedeniniz ne olacak? Aday göstermediğinizde İzmir seçmeni neden başarısız bulunduğunu, aday gösterilmeme gerekçesini merak etmeyecek mi?

“Çalışmadı” diyemezsiniz. “Söz verdiklerini hayata geçirmedi” diyemezsiniz. Döneminde covid pandemisi, depremler,sel baskınları olmasına rağmen ve de merkezi yönetimden yeterli desteği almaksızın “”halkçı belediyeciliğin örneği olmadı “diyemezsiniz. “Hiçbir iyilik cezasız kalmaz mı?” diyeceksiniz. “Tamam kenti için güzel işler yaptı ama yaptıklarını satamadı”mı diyeceksiniz.

Yapmayın allah aşkına.

İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP adayı ya Tunç Soyer’dir ya da Tunç Soyer’dir..

Erkan Sevinç

 

Bir Yorum

  1. Tunç Soyer …İzmir Alt yapı, Ulaşım, Tarim, İzmir’in yurt dışında Kredi prestiji,sosyal çalışmaları, depremdeki gayretleri
    Izmir’de kuzey- güney,doğu -batı metro tramvay, İzban ile sehrin her yerine ulaşılması mümkün oldu.Elektrikli otobüsler,vapur safamiz….Ben Mutlu bir İzmirlilerin.
    TUNÇ SOYER BAŞKANIM. DEVAM…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu