Var mısın,yok musun?

Cumhurbaşkanı seçimi, genel seçim derken, yerel seçimlerde bitti bitecek. Şu günlerde daha sonuç belli değil. O yüzden de ‘en doğru ‘, ‘en objektif ‘ ve ‘en tutarlı’ yorumlar zamanı.

Neredeyse iki haftadır siyasetin ağır topları ile saatlerce sohbet ettim, fikir aldım, akıl danıştım. Elbette genç – yaşlı bir çok ismin görüşlerini derledim , deneyimlerinden yararlandım. Net yorum şu; seçim sonrası yeni gelişmelere gebe. Siyasi partiler de büyük sarsıntılar olacak. Hatta depremler.

Bazı liderler kuşku yok ki siyasete veda edecek, bazıları ‘geri gelecek ‘! Bazıları için ‘yolun sonu’. Bazıları için de ‘yeni başlangıçlar ‘.
Bazı partiler kapılarına kilit vuracak!
Belki yeni partiler..  Ve yeni liderler..

Dilerseniz kamuoyunda gücü olan, umut taşıyan partilere 1 nisan gözü ile bakalım.
Milletin yapacağı ‘bir nisan şakası ‘nı da öngörerek.

.
CHP ( Cumhuriyet Halk Partisi) – Kurultay darbesi sonrası çalkantılar durulmadı. Özellikle Alevi seçmen Cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 48 oy alan Kemal Kılıçdaroğlu ‘na haksızlık yapıldığı görüşünde. Yerel seçimlerdeki aday saptamaları da sancılı. Özgür Özel, önseçim için ‘namus ve şeref sözü ‘ vermişti, tutmadı. Bu olay CHP tabanındaki tepkileri yoğunlaştırdı. ‘ Nerden çıktı bu’ denilen adaylar, gençleştirme adı altında ‘yandaş siyaset uygulamaları ‘ CHP de sıkıntı yarattı. Bir çok ilde yoğun istifalar oldu, kalpler kırıldı. Yeni isimlerin bir bölümü heyecan yaratmadı. Özgür Özel ‘in koltuğu sallantıda. O noktada kalması için başarı şart. Yani ; 2019’da kazanılan belediyelerin en azından korunması. Ama zor gibi görünüyor. Özel’in liderlik ışığı vermemesi, bazı yakın kurmayları ile ilgili akçeli iş iddiaları, ahbap – çavuş atamaları, Atatürkçü CHP’lilerin partide ‘out’ olması, yeterince muhalefet yapılamaması en çok eleştirilen konular.. Tek şans mı; ekonomik sorunlar. Ankara’da, İstanbul’da ve İzmir’de belediyelerin korunacağı hesaplanıyor. İstanbul’da DEM desteği önemli.  İzmir’de oylar biraz düşecek, bazı belediyeler kaybedilecek gibi. Burada da fatura kuşku yok ki, Özel kadar İzmirli ; başarısız ve ‘adam kayırmacı ‘ iki Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan ve Deniz Yücel ‘e kesilecek. CHP de sancılı saatler yaşanacağı ortada.Belki yeni kurultay; yeniden ‘değişim’. Kartlar yeniden açılacak.

AK Parti ( Adalet ve Kalkınma Partisi) – Lider Partisi. Recep Tayyip Erdoğan ‘la hep güçlü. Bir seçim de daha tek kozu O. Bütün güçleri ile İstanbul’a yükleniyorlar. İşleri zor. Bazı defoları nedeniyle Murat Kurum istenilen etkiyi yaratmadı. Ankara’da Turgut Altınok, İzmir’de Hamza Dağ için aynı şey söylenebilir. CHP’nin en zorda, en yaralı olduğu dönemde belli ‘daha etkin’, ‘daha yerel ‘ adaylar çıkarılabilirdi. Oyların yükselmesi de bir hedef. Diğer kentlerdeki sıkıntı da ekonomik sorunlar. Özellikle emekliler çok tepkili. Son dakikada değişmezlerse AK Parti’ye kırmızı kart gösterecekler gibi. Ya şimdi? Her seçimden önemli dersler çıkaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, ciddi değişim ve değerlendirmeler yapacaktır.

İYİ Partİ – Türkiye ‘ye iyi gelme iddiasındaki İYİ Parti de zorlu bir virajda. Zaten Meral Akşener de ‘başarısız olursak yokum’ dedi. İYİ Parti’nin Büyükşehirlerde şansı yok. Bazı illerde iddialı. Oralarda başarılı olursa Meral Akşener için de yeni bir değerlendirme süreci yaşanabilir. Ankara, İstanbul ve İzmir’de işi zor. Adaylar zayıf. Bazı büyük ilçelerde de başka partilerden geçen Başkanlarla başarı peşinde. İyi sonuç; Meral Akşener ‘in siyasete devamı demek; hem de partide ciddi değişim ve temizlik hareketi ile. Tersi durumda ‘elveda’. Hem partiye, hem siyasete. O zaman da Koray Aydın ve ‘merkez sağ’ ekipler liderlik mücadelesine girecek hiç kuşkusuz.

MHP (Milliyetçi Hareket Partisi) – O da lider partisi. Devlet Bahçeli güçlü ve ekibine hakim. Manisa’ya çok yükleniyorlar ve tekrar kazanmak istiyorlar. Gümüşhane, Osmaniye’de de iddialılar. Genel seçimlerdeki oy oranlarını koruyacak gibi görünüyorlar. İzmir ‘de Aliağa MHP’nin. Çeşme ve Foça ‘da da iddialılar.

DEM (Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi) – Doğu ve Güneydoğu illerinde, Mersin’de  güçlerini koruyorlar. Bir kaç Büyükşehir, 10 kadar il ve 60’dan fazla ilçe DEM’li olacak gibi. Hedefleri 100’ü aşmak. Ankara’da etkileri yok, ama İstanbul’daki tavırları Ekrem İmamoğlu ‘nu ya seçtirecek, ya da kaybettirecek. Yapılan pazarlıklar ve İmamoğlu’nun açıklamaları, desteğin alındığının işaretlerini veriyor. Ama yine de siyaset bu! 24 saatte neler olur neler! DEM’de de yeni süreç Selahattin Demirtaş tartışmalarına gebe..

MEMLEKET Partisi – Muharrem İnce için varoluş mücadelesi. Bir kaç belediye alınırsa yeni dönem adına bir güç. Yoksa işi zor. Siyaset için bir kazanç, ama başarı da bir gösterge.

YRP (Yeniden Refah Partisi) – Genç Fatih Erbakan beklenmedik bir başarı elde etti. AK Parti için en ciddi tehdit. Çünkü oylarının büyük bölümü AK Parti’den. Daha doğrusu AK Parti’ye kızanlardan. O yüzden de Cumhurbaşkanı Erdoğan son dakikaya kadar ‘onları kazanmak ‘ için mücadele etti. Görülüyor ki bazı yerlerde AK Parti’ye kaybettirecek . Ya başkanlık, ya büyük oy. Örneğin; İstanbul, Ankara, Manisa, Konya, Samsun , Şanlı Urfa, Bingöl, Bitlis’te. Bu yerel seçimin sürpriz partisi. Bir çok yerde  belediye başkanları çıkaracak.

ZP ( Zafer Partisi) – Özellikle göçmenlerden bunalan yurttaşların ‘çıkış adresi’. Ümit Özdağ, Genel seçimlerdeki oy oranlarını arttırma mücadelesinde. Başkanlık şansı düşük. Ama  tepkili seçmenlerden ve kararsızlardan oy alacak gibi görünüyor.
Elbette seçime giren çok sayıda parti de  ‘varoluş mücadelesinde ‘.

CHP’ye tepkililerin ilgi gösterdiği TİP ( Türkiye İşçi Partisi) ve TKP (Türkiye Komünist Partisi) , köklü ama etkisiz DP ( Demokrat Parti), Muhsin Yazıcıoğlu’nun BBP (Büyük Birlik Partisi), BTP ( Bağımsız Türkiye Partisi), Doğu Perinçek’in  Vatan Partisi, SP(Saadet Partisi), DEVA (Demokrasi ve Atılım Partisi), GP ( Gelecek Partisi) vs.
Onların işi de çok zor.

Başkanlık mucize. Dediğim gibi; bu seçimde bazı partiler ‘varım’, bazı partiler de ‘yokum’ diyecek.Bu karar aslında milletin.Heyecansız bir finale koşsalar da son sözü halk söyleyecek:

Bu partiler ‘var’, bu partiler ‘yok’ diyecek.
Liderlerin performansı, seçilen adayların kalitesi, seçim çalışmaları ve projeler, topluma verilen güven. Bir çok şey tartıda. Millet neylerse güzel eyler.Partiler için zor günler.Bir çok lider ve ‘lidercik ‘ için de..

O yüzden Acun Ilıcalı’nın bir dönem çok sevilen programında olduğu gibi; VAR MISIN, YOK MUSUN!

Melike Toprak

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu