Uzay Yolu

Yeni yüzyılın ilk sürprizi; uzay yolculuğu.

Aslında uzaya kendi uzay aracımızla gidecektik; kısmet Elon Musk’ın SpaceX ‘i ileymiş.

Kafalar karışık.

Biz hakikaten uzaya ulaştık mı? Denildiği gibi; bilimsel araştırmalar yapıyor muyuz?

‘Parayı  basan bu ‘uzay aracında yolcu olabilir’ tezi mi doğru?

55 milyon dolar .. Uçtu uçtu kuş uçtu mu?

1970’li yılların Uzay Yolu dizisi de çokça gündemde. Biz yetişemedik; anne – baba anılarından duyduk bir çok kez..Mr. Spock, Kaptan Kirk..Ve muhteşem uzay yolculuğu!

Hadi o zaman biz de bir ‘mantıksal uzay yolculuğu ‘ yapalım:

Uzay deyince elbette bu yöndeki çabalar akla geliyor. Büyük önder Atatürk “İstikbal Göklerdedir” demiş. 1930’lu yıllarda, Türkiye kendi uçağını üretmiş… Hatta ” Türker” adlı bu uçaklar Danimarka’ya bile ihraç edilmiş.

Tabi ki de şimdikini tamamen turistik bir uzay yolculuğu olarak görürsek haksızlık yapmış oluruz. Sonuçta birbirinden farklı 13 bilimsel çalışma da bu süreçte hayata geçecek. Astronotumuz Alper Gezeravcı’nın 14 günlük uzay yolculuğu çalışmaların yapılacağı bir yolculuk olacak. Tüm bu çalışmalar Uzay Ajansı, TC Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Tübitak bilimsel kurulları tarafından objektif, kollaboratif ve profesyonel bir şekilde yönetilecek. Çalışmalarin NASA ve AXİOM ile toplantılar ve raporlamalar yapılarak belirlendiği dile getiriliyor.

Yetkililer astronotumuzun özellikle uzayda gerçekleştireceği kanser, genetik ve biyolojik odaklı projelerin NASA eğitim sürecini ve bilimsel kurumlarından onaylar alarak gece gündüz demeden çalıştığını belirtiyorlar.

Bu arada bilim kurulu görüşlerini özetle şu şekilde dile getiriyor;

“İnsanlı İlk Uzay Misyonumuz sadece bir astronotumuzun uzaya çıkması için para harcanan bir defalık bir deneme değil. Aksine arkasında 13 Bilimsel deneyi birçok farklı üniversite ve kurumdan, alanında yıllarca çalışma ve yayınlar yapmış bilim insanları yürütücülüğünde gerçekleştiriliyor. Toplamda 140 aydan fazla ortak çalışma süreci ve dünyada sayılı ülkelerin yayınlayabileceği bilimsel yayınlar, teknolojik gelişmeleri içinde barındıracak bir uzay politikası. Bu vesile ile birçok genç bilim insanı yetiştirilecek ve tezler yayınlanacak.

Message Bilim Misyonumuz ile, Türkiye’de Kanser İmmünoterapi alanında Türkiye Tıp Tarihinin ilk Hücresel Genetik Tedavisini gerçekleştiren ve alanında önemli dergilerde yayınlar yapan bilim insanları olarak, ülkemizin Genetik, İmmünoloji, Kanser ve Astrobiyoloji alanında özgün keşifler ile bu çok değerli ilk insanlı uzay misyonumuzu gerçekleştireceğiz.”

Ama şunu da eklemeden yapamayacağım; evet güzel hoş da  55 milyon dolara mal olan bu yolculuğun bilinmeyini ögrenmek ya da yeniden keşfetmek için de yapilmadığı da bir gerçek. Biz de variz demenin farklı bir yolu mu yoksa? Kafalar bu yolculuk için karışmış, toplumda farklı sesler yükselmiş olsa da ” Uzaya çıkan ilk Türk Astronot” ünvanını almak Alper Gezeravcı ve ailesi için büyük bir gurur olmalı. Bizler için de öyle oldu. Kendisini büyük bir gururla izledik, tüylerimiz diken diken oldu. Ayrıca uzayda bir Türk tarafindan söylenen ilk sözün “Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün dahiyane sözü “İstikbal Göklerdedir!” olması da şahane oldu. O zaman bize de “As Bayrakları Türkiye” demek düşüyor.

İşte böyle yolun sonu..

Türkiye’nin ilk uzay astronotu Alper Gezeravcı 15 gün ‘uzay yolu’nda.

55 milyon dolara SpaceX’in yolcusu.

Çok hikayeler dinleyeceğiz!

‘Uzaya gittik’ diye ağlaşanlar, marşlar okuyanlar var! TV de canlı yayını izlerken yolu ferah olsun diye su dökenler var !

Bir de yükseltilmiş emekli maaşı ile geçim derdinde olanlar! Kara delikten bir türlü çıkamayan emekliler, asgari ücretliler… Uzay Roketi gibi durmadan yükselen enflasyon…

Bu uzay yolculuğu çok konuşulacak çok!

İnsanlar 10 bin lira kök emekli maaşı ile 55 milyon dolarlık ‘Elon Musk heyecanı’ arasında çok ‘yolculuk ‘ yapacaklar..

Melike Toprak

                               

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu