Uluslararası Çocuk Koruma Kongresi İzmir’de başladı

 4.Uluslararası Çocuk Koruma Kongresi başladı. Kongrenin açılış konuşmasında tüm baskılara ve engellemelere rağmen çocuklara hak ettikleri özgür ve demokratik bir Türkiye bırakacaklarını ifade eden Başkan Tunç Soyer, “Çocuklarımızın geleceğine gölge düşürmeye çalışanlar, şunu çok iyi bilsin. İki elimiz yakanızda” dedi.

“Cumhuriyetin 100. Yılında Bütüncül Çocuk Koruma İçin Toplumla Birlikte” temasıyla düzenlenen kongre, İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde kapılarını açtı. Kongrenin açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Avukat Murat Aydın, ÇİİÖDER Başkanı Prof. Dr. Kasım Karataş, ÇOKMED Başkanı Emrullah Tolga Dağlı, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Soyer “İklim krizi büyüyor, dünya ısınmaya devam ediyor. Kuraklık gitgide artıyor, belki de çocuklarız bir damla suya muhtaç kalacak. Dünyayı yönetenler çocuklarımıza bu güzel dünya yerine bir felaketler gezegeni bırakmakta kararlı. Fakat biz de, bu felakete dur demekte kararlıyız. Evlatlarımıza borçlu olduğumuz adaletin gereği, dişimizi tırnağımıza takarak çocuk düşmanı bu sistemle mücadele ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz. İzmir’de, çocukların yaşadıkları şehrin yönetiminde söz sahibi olabilmesi için ağustos ayında tarihi bir adım attık ve Çocuk Belediyemizi kurduk.  Çünkü onların geleceklerin büyükleri hamasetiyle, bugünkü hayatlarını ıskaladıklarımızı fark ettik. Evet doğru, geleceklerin büyükleri ama bugün içinde yaşadığımız şehrin ortakları aynı zamanda. Bu şehirde onların hakları var ve biz onların haklarını görmezden geliyoruz. Üstelik bunu geleceğin büyükleri hamasetiyle yapıyoruz. Dört yıldır İzmir’i çocuk dostu bir şehir yapmak için var gücümüzle çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz” dedi.

Başkan Soyer çocuklarımızın geleceğine gölge düşürmeye çalışanlar, şunu çok iyi bilsin. İki elimiz yakanızda. Tüm baskılara ve engellemelere rağmen çocuklarımıza hak ettikleri özgür ve demokratik bir Türkiye bırakacağız. Buna hiç kimse engel olamayacak” diye konuştu.

“ÇOCUK HAKLARINI KORUMAK ORTAK KARARLILIĞIMIZ OLMALIDIR”

Derneğin faaliyetleri hakkında bilgi veren ÇİİÖDER Başkanı Prof. Dr. Kasım Karataş çocuk istismarına karşı verilen mücadeleleri anlatarak, “Bugün geldiğimiz noktada maalesef tablo parlak değil. Hem çocuklar için değil, hem de sivil toplum kuruluşları için değil. Faaliyetlerimizi çok zor yürütüyoruz. Burada yerel yönetimlere büyük görev düşüyor. Bu anlamda bizlerden hiçbir desteğini esirgemeyen İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum. Bizler daha fazla çalışmalıyız ki çocuk haklarını daha iyi koruyalım” dedi

ÇOKMED Başkanı Emrullah Tolga Dağlı ise “Çocukların korunmasının ele alınması konusunda derin bir sorumluluk ve kararlılıkla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Her bir çocuk istismardan, şiddetten uzak bir ortamda büyümeyi hak eder. Bu uluslararası bir sorumluluktur.  Bu toplum olarak bizim görevimizdir. Çocuk haklarını korumak ve savunmak ortak kararlılığımız olmalıdır” diye konuştu.

4.Uluslararası Çocuk Koruma Kongresi, 7 Ekim’e kadar devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu