Şimdi Özgür Özel’in sınavı

Şimdi Özgür Özel’in sınavı. Yerel seçimlerde başarı!

Türkiye’nin en eski partisi. 12 Eylül sürecinde kapanmasa siyasette bir asır.
Ulu Önder Atatürk ‘le başlayan yolculuk nice değerler yetiştirdi.
İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Altan Öymen, Hikmet Çetin ve  Deniz Baykal.

12 Eylül’ün on yıl öncesi ve on yıl sonrasını irdelediğimizde 3 kez efsane devlet adamı Bülent Ecevit ‘in iktidara geldiğini görüyoruz.Zor ama ‘adam gibi’.İkisi 1973 ve 1977’de, biri azınlık hükümeti sonrası 1999’da.

Deniz Baykal’ın ‘kaset komplosu’ ile devrilmesinden sonra 13 yıl CHP’yi  yöneten isim de Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ‘ın vurgulaması ile ‘Bay Kemal’. SSK Eski Genel Müdürü. CHP’nin seçim yenilgileri ile dolu 13 yılında Genel Başkanlık koltuğunda oturan ‘sürpriz isim’ . Önder Sav operasyonu ile bir haftada CHP Genel Başkanı oldu; Cumhurbaşkanlığı seçim yenilgisinden sonra ‘beş ayda defteri dürüldü’, 8 saatte liderliği kaybetti. Her ne kadar ‘sırtından hançerlenme’ yorumları yapsa da; gerçek ‘değişimin kazanması’. İşin ilginci ‘seçim kaybetme şampiyonu’ Kemal Kılıçdaroğlu ‘nun CHP’deki seçimi de kaybetmesi.
Trajikomik değil mi?

CHP nin yeni Genel Başkan Egeli..Manisa çocuğu.. Eczacı ve 2009’dan beri ‘Çetin siyasetçi’. Parti tabanının ‘şimdilik’ O’na prim açtığı ortada. Başarıyı da, başarısızlığı da kendisi belirleyecek. İyi ya da kötü. Olmazsa belki Kemal Kılıçdaroğlu ‘nun yaşadığı gibi ‘çirkin’.

İyi, kötü, çirkin!
Yoksa iyi ve güzel mi?
Her şey yerel seçimlerde belli olacak. Ahbap – Çavuş ilişkisi ile ‘eski hamam, eski tas mı?’. Yoksa nitelikli ve saygın adaylarla ‘zoru başarmak mı? Zaman gösterecek.

Ekrem İmamoğlu faktörü mü? Onun için erken. Önce yerel seçim!

Duyma engellilere anlamlı katkı

Karşıyaka Belediyesi destekli Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi; yemek kültürünün gelişimi ve özellikle Türk mutfağının tanıtımı anlamında önemli hizmetler veriyor. Bunlardan sonuncusu duyma engelli yurttaşlar için gerçekleştirilen ‘Vegan yemek seminer ve hazırlık’ çalışmasıydı. Hepimizin engelli olma riski taşıdığı dünyada ve özellikle ülkemizde bu tür etkinlikler çok değerli ve önemli. Türkiye’nin  uluslararası ödüllü yazar, kreatris ve şeflerinden Derya Manav; duymayan, ama yürekleri ile yaşayan katılımcılara hem Vegan kültür ve yemeklerini tanıttı, hem de önemli bir sosyal projeye imza attı. Ne güzel..

Mafya bitti, sıra Scooter teröründe.

Yeni Cumhurbaşkanlığı kabinesinin İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya müthiş bir performans sergiliyor. Özellikle ülkede büyük huzursuzluk yaratan, kara para aklayan, namuslu dürüst insanları haraca kesen mafya bozuntularını birer birer yakalayıp ‘kodese tıkıyor ‘. Toplumda Emniyet Teşkilatı’na güven arttı. Bunda en büyük pay Bakan Yerlikaya’nın.

Mafyadan sonra toplum Yerlikaya ‘dan bir önemli hizmet daha bekliyor; kaldırımlara özgürlük. Kaldırımlarda terör estiren motorsiklet ve scooter’larla mücadele.
Bir genelge Valilere; 81 ile;

 ‘Kaldırımlar yayalarındır’.

Bektaş Türk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu