“Seninle birlikte Anayasa’yı çiğnemeye kalkarsam gözüm çıksın”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel Genel Başkan seçilmesinin ardından partisinin grup toplantısına ilk kez başkanlık etti. Özel şunları söyledi:

– 38.Olağan Kurultayımızın ardından 81 il başkanımızla, 130 milletvekilimizle birlikte ilk grup toplantımızı yapıyoruz. CHP kurultayları diğer partilerden farklı olarak liderlerinin göreve devamını tasdik etmek için görevlendirilmiş delegelerden değil, görev vermeye gelen delegelerden oluşur. Delegeler bize CHP’yi iktidar yapma görevi vermiştir. Tüm dezenformasyonlara rağmen, parti içini kast etmiyorum iktidar yanlılarının yarattığı dezenformasyona rağmen, CHP genel başkanına rakip çıkabildiği, demokratik bir yarışın yapılabildiği, genel başkanın bile seçimle değişebilen bir parti olduğunu gösteren çok önemli bir kurultayı geride bıraktık.

– Tek adam rejiminin git gide otoriterleştiği bir dönemde 13 yıl boyunca partimizin genel başkanı olarak, AK Parti’ye karşı büyük bir mücadele vermiş, PKK terörünün hedefi olmuş, linç girişimine uğramış, bu partiye çok emeği olan Kemal Kılıçdaroğlu’nu saygıyla selamlıyorum.

– Kurultayın kaybedeni yoktur. Kurultayımız Türkiye’nin kazandığını yakın zamanda anlaşılacağı bir kurultaydır. PM’nin yaş ortalaması 43’tür. MYK’nın yaş ortalaması 46’dır. MYK’yı ben atamadım, PM oylarına sundum.

– Gölge Kabinemizin Erdoğan kabinesinden temel farkı şu, Gölge Kabinemizin 9’u kadın, 9’u erkek.

– Birkaçı hariç anahtar listede il başkanlarımın çok sayıda talebini aldım. Sadece 60 kişilik PM’de, daha önce il başkanlığı yapmış 13 arkadaşım var. Bizim onlara verdiğimiz kıymeti, teşekkür etmek için randevu istediler. O randevuyu 130 milletvekilimiz ile verdik. Kapalı grup toplantımızda tanışmayanlar tanıştılar. Bundan sonra etle tırnak gibi yol yürüyecekler.

– Kılıçdaroğlu’ndan Atatürk’ün koltuğunu devraldım. Atatürk’ün söylediği şudur: Hatay benim şahsi meselemdir. Bundan sonra CHP Genel Başkanının Hatay şahsi meselesidir. Hatay’da 225 bin konuta ihtiyaç var. Şu ana kadar 32 bin tanesinin ihalesi yapılmış. AK Parti Genel Başkanı 1 yıl içinde herkesi evlerine kavuşturacaktı. Deprem bölgesinde insanlar ona güvendi. Oy verenler kandırıldıklarını görüyorlar. KİPTAŞ’ın geçici barınma alanında 222 birim var. İçinde kreş, yaşlı bakım merkezi, kütüphane, oyun alanı, esnafın hizmet vereceği dükkanlar var, bir tane de köy kahvesi var. Gözlerinize inanamadığınız alan içinde milletvekillerimizin maaşları ile yapıldı orası. Bir kez daha 27.dönem milletvekillerimize yürekten teşekkür ediyorum. Kendisi de depremzede olan Lütfi Savaş’ın neler yaptığını, İBB’nin neler yaptığına dair uzun sunumlar aldım. Oradaki durum şu; 62 km yeni beton yol ve yakıt desteği, ücretsiz ulaşım, 54 bin aileye düzenli yardım yapılmış. Hatay’ın gelirleri de sıfırlanmış durumda.

– Bir kanun teklifi hazırlıyoruz, depremden etkilenen ve deprem sonrası göç alan illerdeki belediyelerle ilgili düzenlemelerin hızla yapılması gerekiyor. Deprem meselesi siyaset üzeri meseledir.

– CHP kimsesizlerin kimsesidir. Geçtiğimiz günlerde ülkenin cumhurbaşkanının da içinde bulunduğu darbe girişimi ile anayasayı askıya alma fiili üzerine eyleme hep birlikte katıldık. Şimdi bir başka yürüyüş var. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu önderliğinde Ankara’ya doğru yürüyüş . Şu an Düzce -Eskişehir arasındalar. Örgütlerimiz onlarla yürüyecek. Ankara’ya vardıklarında ben, grubum ve Ankara’daki üyelerimiz DİSK ile beraber Ulus’a kadar yürüyeceğiz, destek vereceğiz.

– Bundan sonra emek ve sermaye karşı karşıya gelmişse emeğin, güçlü ve zayıf karşı karşıya geldiyse zayıfın, haklı ile haksız karşı karşıta gelmişse haklının yanında olacağız.

– Geçtiğimiz hafta birkaç kötü deneme yeniden AYM kararları ile hizaya gelmişken, İnsan Hakları Komisyonuna seçilen Can Atalay’ın üzerindeki kilidi açmıyorlar. Anayasa Mahkemesi “hak ihlali” dedi. Önce alt mahkeme, sonra da Yargıtay, AYM’ye kafa tuttu. İçinde kişisel meseleler, olmayacak ifadelerle bir karar yazdı. Gözlerimize inanamadık. Kararda bu Meclisin Başkanı’na kafa tutmak var, Hataylılara “milletvekili seçmek sizin işiniz değil” diyerek milli iradeyi tanımamazlık var. Bu karar Meclis tarafından hızla ele alınmalı. Sayın Kurtulmuş önce olumlu yaklaştı, sonra Danışma Kurulu toplanmadı. Anlaşıldı ki Erdoğan’ın Yargıtay’a verdiği destek Anayasa suçudur. Kalkışmayı, ülkenin Cumhurbaşkanlığı makamında oturan biri yapıyorsa bu en hadsiz darbedir.

– “Kapalı Meclisi açtıran, gelip koşturan ve kürsüden seçilmiş ana muhalefet partisiyiz, millet yeni bir görev verene kadar hükümetin arkasındayız” demiş, bombalar altında vekillerle birlikte sabaha kadar beklemiş biri olarak söylüyorum. Bundan sonra Erdoğan’a karşı biri darbeye kalkışırsa onun karşısında oluruz ama bu darbe girişiminde Erdoğan’a meydanı bırakmayız. Ona dar ederiz, haddini bilsin.

– Öyle bir iş yapıyor ki yarın öbür gün “kandırıldım” der. Anayasanın 153.maddesi açık net. AYM kararı vatandaş Erdoğan’ı da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da bakanlıkları da Meclisi de bağlıyor. Sen bunu yok sayarsan biri de çıkar 104.maddesini yok sayar. Duyar duymaz eyleme geçtik. Meclis’teki direnişimiz sürüyor. Yeni bir eylem kararına kadar nöbetimiz devam edecek. O nöbet neden Meclis’te tutuluyor? Anayasanın bir maddesine karşı çıkan kendi varlığını inkar eder. Erdoğan aklını başına topla, bindiğin dalı kesme.

– Şimdi anayasa değişikliğinden bahsediliyor. Seninle birlikte Anayasa’yı çiğnemeye kalkarsam gözüm çıksın. Anayasalar bugün yapılan, uygulandıkça olgunlaşan, zamanlı metinlerdir. Erdoğan “Hakem rolü üstleneceğim” diyor. Erdoğan Anayasası’nın eksiklerini söylemeye devam edeceğiz.

– Bu ülkede seçilmiş Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı devlet geleneği gereği ilk ziyareti KKTC, ikincisini Azerbaycan’a yapar. Yarın KKTC’nin 40.kuruluş yıl dönümü. Gelecekteki iktidar partisinin genel başkanı olarak yarın ilk ziyaretimizi KKTC’ye gerçekleşiyoruz. İlk fırsatta ikinci ziyaretimizi Azerbaycan’a gerçekleştireceğiz. Azerbaycan’da dil sürçmelerinden kaynaklı CHP’ye karşı bir tutum var. “Tek millet iki devlet” diye baktığımız Azerbaycan ile CHP’nin ilişkileri de olması gerektiği gibi olacaktır.

– Bundan sonra CHP’nin dünyadaki sol örgütler üzerinden barış çağrısını göreceksiniz. Dış politikada asla şunu yapmayacağız, “Katil” dediği Esad ile fotoğraf karesine girmek için bir lider görüntüsünde olmayacağız. İstanbul seçimlerinde “Binali ile Sisi yarışıyor” diye şuursuzlaşan birinin dünkü fotoğrafını milletin önüne koyun. BAE’ye sarılan, ülkemizdeki bir cinayetin katili dediği Suud Prensine sarılan kişinin tutarsızlıklarını görüyoruz. Dış politikada kararlı, dengeli, yarın yüzüne bakacağına bugün tükürmeyen, dün tükürdüğü yüzü bugün öpmeyen dış politikanın nasıl yapıldığını anlayacağız. Bu ülkeyi AB üyeliğinde hızla yol alan, muasır medeniyetler seviyesine erişmiş hale getireceğiz.

– Kongremizde CHP’nin yönetim kadroları değişti. Partimizde kimseye vefasızlık etmeden, bir büyük aile olduğumuzun farkında yol yürümeye başladık. CHP sadece CHP’lilerin değildir. CHP baba evidir. Bugün başı sıkışmış esnafın, köylünün, çiftinin, yaşlının, gencin baba evidir burası. Bu baba evinin tapusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu