Seferihisar Akarca Atık Su Arıtma Tesisi Terfi Merkezi Ve Deniz Deşarj Hattı İnşaatı temeli atıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen “Cumhuriyetin 100. Yılında İZSU’dan 100 Proje” tanıtım toplantısında duyurduğu yatırımlardan biri olan Seferihisar Akarca Atık Su Arıtma Tesisi Terfi Merkezi Ve Deniz Deşarj Hattı İnşaatı temel atma töreni gerçekleştirildi.

İzmir’in yıldızı yükselen tatil beldelerinden olan Seferihisar’ın sahil şeridini korumayı amaçlayan bu proje kapsamında İZSU, 95 milyon liralık yatırımla 2 bin 500 metrelik derin deşarj hattı ve yeni terfi hattı inşa edecek.

Törene Başkan Soyer’in yanı sıra; Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, Menderes Belediye Başkanı Erkan Özkan ve Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran katıldı. Törene, geçtiğimiz haftalarda geçirdiği rahatsızlık sonucu hastaneye kaldırılan ve ameliyat olan Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin de katıldı. Tören, Engin’in rahatsızlığını arından katıldığı ilk etkinlik oldu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer “Bugün burada çok önemli bir yatırım yapıyoruz. Belki de 10 yıldır hayalini kurduğumuz bir tesis bu. Dört yıl önce göreve geldiğimde vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda şehrimizin altyapı sorunlarının röntgenini çektik. Gördük ki yaklaşık 4,5 milyon nüfusuyla Türkiye’nin en büyük üçüncü şehri olan İzmir’in, altyapı konusunda birçok eksiği var. Bu nedenle beş yıllık hizmet süremiz içinde altyapı yatırımlarına birinci önceliği verdik. Bu irademiz, büyükşehir kaynaklarının vitrin projelerine değil, altyapıya harcanması. Aldığımız kararın hiç şüphesiz ki günübirlik siyaset açısından neyi ifade edebileceğini iyi biliyorum. Ama biz kısa vadeli siyasi menfaatlerimiz yerine çocuklarımızın, torunlarımızın, tüm İzmirlilerin güvenli yaşam hakkını seçtik ve bunun gereğini yerine getirdik. Son dört yılda İzmir’in gelmiş geçmiş en büyük altyapı seferberliğini başlattık. İzmir’in yıllardır halı altına süpürülen sorunlarını beş yıllık görev süremizin odağına yerleştirdik.”dedi.

Muhalefetin ‘hizmetsizlik’ eleştirilerine de gönderme yapan Soyer, “İZSU’nun bugüne kadar yaptığı yatırımların bedeli 16 milyar lira oldu. Son dört yılda Körfez’e açılan 260 kilometrelik yağmur suyu hattını tamamladık. 2023’te ise yaklaşık 7 milyar liralık dev bir yatırımla 230 kilometre yağmur suyu hattı daha yapıyoruz. Tüm bunları neden yapıyoruz? Körfezi dışarıdan seyredilen bir manzara değil, yeniden içinde yüzülebilen bir yaşam kaynağı haline getirmek için. Şiddetli yağışlarda oluşan selleri engellemek ve vatandaşlarımızın can güvenliğini korumak için. Öte yandan İzmir’in dört bir tarafını son teknolojiye sahip arıtma tesisleriyle donatıyoruz. 2019 yılından bu yana 3 adet atıksu ve 4 adet paket atıksu arıtma tesisini hizmete aldık. İki arıtma tesisimizin kapasitesini artırdık. Bu tesislerin toplam yatırım tutarı 460 milyon lira. İzmir’in her bir noktasına kesintisiz ve sağlıklı içme suyu hizmeti sağlamak için, son dört yılda 4 milyar liralık yatırımla 2 bin 500 kilometre içme suyu şebekesi inşa ettik. Yani şehrimizin altında İzmir’den Ankara’ya üç kere gidip gelecek kadar uzun bir kanalizasyon ve içme suyu ağı ördük. ‘Dört yıl geçti, gözle görülür bir hizmet yok’ diyenlere diyeceğim son söz budur. Ben İzmirlilerin canını sokakta bulmadım. Anlatması zor da olsa, görülse de görülmese de bu yoldan dönecek değiliz. Kaynaklarımızı İzmir’in asli önceliğine yani altyapı hizmetlerine harcadık ve harcamaya devam edeceğiz. Bunu yapmak zorundayız. Çünkü benim her bir İzmirli kardeşime güvenli yaşam alanları sözüm var” diye konuştu.

Atıksu arıtma tesisinin ilçe için önemine de vurgu yapan Soyer, ülkenin içinde bulunduğu krize de gönderme yaparak şunları söyledi; “Bugün Seferihisar’da önemli bir altyapı projesini başlatıyoruz. İnşallah açılışını da en kısa sürede yaparız. 2,5 kilometrelik hatla arıtılmış sular, proje sayesinde sahil bandının 1 kilometre ilerisine verilerek. Seferihisar Atıksu Arıtma Tesisinden çıkacak arıtılmış suların kıyıdan 1 km açığa verilmesinin hedeflendiği proje kapsamında arıtılmış sular yeni yapılacak terfi merkezi vasıtası ile deniz içerisine deşarj edilecek. Projenin 2023 yılı sonuna doğru tamamlanması planlanıyor. İzmir ve Seferihisar’ı daha ileriye taşımak için tüm engelleri aşarak İzmir’in altyapısını güçlendirmek için durmadan çalışacağız. Bizler mazeret değil hizmet üretmek için çekildik. Ne ülkemizin içinden geçtiği ekonomik kriz, ne de yaptıklarımızın siyasetin sığ sularına çekilme çabası bu samimi gayretimize engel olamadı, bundan sonra da olamayacak.”

Törende konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Yetişkin, “Seferihisar, çevresi ve korunan doğasıyla meşhur bir ilçemiz. Bu kadar büyük bir alanın korunması ciddi bir mesai istiyor. Zor ama başarıyoruz. 10 tane mavi bayraklı plaja sahibiz. Tek başımıza olsak bunlar çok zor. İZBB başkanı tunç Soyer’in destekleri bizim için çok önemli. Altyapı çalışmaları çok zahmetli fakat en az görülen çalışmalardır. Etkisi, onlarca hatla yüzlerce yıl sürer. Bugün temelini tesisin Seferihisar’a katkısını göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Haber:Gürkan Genç / Sevmedya

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu