Seçim Hortlakları

 

Dehşet verici ismine rağmen albenisi olan bir oy avcısı kelebek türüdür. Renkleri ve desenleri ne kadar parlak ve çekici olursa o kadar tehlikelidir.

Yumurta ile çoğalırlar. Larva olarak çıkar tırtıla dönüşür doğadan beslenir iyice semirdikten sonra kozasını yaparak beş yıllık bir uykuya dalarlar.

Beş yıl sonra doğal uyanış başladığında, kozasından kelebek olarak çıkar, baharın müjdecisi olarak karşınıza çıkarlar. Sizleri göz alıcı narin yapıları ile cezp ederek peşlerinden koştururlar.

Vaatleri ile size aşıladıkları his sanki onlar gibi kanatlanıp uçarak özgürlük ve gök kuşağına ulaşma hissidir.

Bu süre içinde çiçekten çiçeğe konarak özlerini emerler.

Ömürleri bir aydır. Mart sonunda tekrar kozalarına dönerek beş yıl sonrası gelecek uyanış için oy pususuna yatarlar. 

Kısa bir süre için başınızı döndüren, sizleri hayal dünyasına sürükleyen bu varlıklar uçup gittiğinde,bir başınıza büyük bir hayal kırıklığı içinde  gerçeklerle yüz yüze kalarak “oy anam oy” dersiniz.

Onun için hiçbir zaman unutmayın ki sadece seçerken şanslısınız.

Onun için tüm kelebek türlerini dikkatlice araştırın, ne yaptıklarını ne yapacaklarını iyice öğrenin.

Beş yıl önceki seçim baharında ne demişler, kazandıklarında ya da kaybettiklerinde neler yapmışlar?

Şimdi sosyal bir kelebek olanlar, geçen beş yılda halkın yanına uğramışlar mı, hangi kültür sanat etkinliğinde görülmüşler,  doğa için, çevre için, insanlık için hangi dayanışmada omuz omuza yer almışlar, ilişkilerini bugüne değin yaptıkları hangi halka açık, halk yararına yapılan bir işte kullanmışlar?

Aileleri, servetleri, yaptıkları işler ve projeleri  size hizmet etme şansı veriyor mu yoksa daha da semirmek için mi sizi tavlamaya çalışıyorlar, öyle ya sizden aldıkları beş yıllık yetki ile size mi yoksa kendileri ve yandaşlarına mı hizmet edecekler. İyice bir düşünün,  geçen beş yıllar gözünüzün önünden geçsin, canlandıramıyorsanız çıkan haberlere, yazılan makalelere, açılan davalara, yapılan eylemlere ulaşmak için çaba göstererek bilgilenin.

Oyunuza talip olanlar, “ne idiler ne olduları” öğrendikten sonra beş yıl için elinizdeki en kıymetli olan oy hakkınızı, hakikaten size hizmet edecek, bulunduğunuz bölgenin ve ülkenin  ufkunu açacak, geliştirecek kalkındıracak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ve yükseliş ilkelerine  yürekten bağlı insanlara teslim edin.

Benden söylemesi, gerisi sizin bileceğiniz iş.

 Yeter ki bu seçimin de sonunda “kendim ettim, kendim buldum” pişmanlığını bir kez daha yaşamayın.

Umur Özlüer

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu