Sanayisiyle daha güçlü Türkiye için..

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO)’nın Mart ayı Meclis toplantısı Meclis Başkanı Halil İbrahim Gökçüoğlu, idaresinde, Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, EBSO yönetim kurulu ve meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleşti. Başkan Yorgancılar, meclis konuşmasında Rusya’da yaşanan terör saldırısında hayatını kaybedenleri andı.

Türkiye ekonomisine yönelik yaptığı değerlendirmelerde geçtiğimiz günlerde açıklanan 500 baz puanlık politika faizi hakkında değerlendirmelerde bulunan Yorgancılar, “Kuşkusuz faizlerin yükselmesinden en çok canı yanan bizleriz. Maliyetlerimizi artıran, karlılığımızı düşüren ve kredi maliyetlerimizi yükselten bu karara normal şartlarda sonuna kadar karşı çıkardık. Bizleri zorlu bir mücadele bekliyor. Benzer şekilde, kamunun da aynı fedakarlığı göstermesini, tasarruf tedbirlerine sıkı sıkıya uyulmasını özellikle belirtmek isterim” şeklinde konuştu. Yorgancılar konuşmasında EBSO’nun 1 yıl içinde 3 adet binaya kavuşacağının müjdesini de verdi.

Bakanların İzmir ziyaretinde sanayi sektöründe yaşanan sıkıntılara yönelik hazırladıkları raporlar hakkında açıklamalarda bulunan Yorgancılar, “İlettiğimiz konular arasında; Sanayimizin artarak devam eden ara eleman sıkıntısı, mesleki eğitimin teşvik edilmesine ilişkin önerilerimiz, TOBB organizasyonu ve ilgili bakanların katılımı ile Eğitim-Üretim Şurası gerçekleştirilmesi, istihdamın artırılmasına ilişkin önerilerimiz, kamu ve özel sektör arasındaki asgari ücret uçurum, kamuda istihdamın artırılmaması, mavi ve beyaz yaka maaşları arasındaki farkın giderek azalması, İzmir’de büyük çaplı sanayi alanı bulamama sıkıntısı ve Atık İhtisas OSB özelindeki yer arayışımız ve tarıma elverişli olmayan ve mera vasfı taşımayan ancak orman arazisi olarak gözüken uygun alanların sanayi arsası olarak değerlendirilmesi gibi sorunlar vardı. İzmir yapısına baktığımızda sanayi arsası için son derece zor olan bir şehirlerden birinde yaşıyoruz. Sanayi bakanımız ve çevre bakanımız geldiğinde Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nin arkasında bulunan arsanın ALOSBİ’ye verilerek oranı genişletilmesiyle ilgili taleplerimiz de ilettik. Bir başka sıkıntı hâlâ tapularda orman arazisi veya mera gözüken ama bugün gittiğimizde ormanlı hiç alakası olmayan meralarda hiç alakası olmayan arazilerin yeni baştan yerinde tespit yapılarak bunların mera olma statüsünden çıkartılması gerektiğini söyledik. Bununla ilgili çalışma yapılacağını ifade ettiler”dedi.

Yorgancılar sözlerini “Daha güçlü sanayi, daha güçlü Türkiye için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’la paylaştıkları önerileri açıklayan Yorgancılar, “Dünyadaki dönüşümü ve sanayimizin ihtiyacını karşılayacak yeni bir eğitim sistemi, ekonomide istikra, öngörülebilirlik ve güven tesisi,  yerli ve yabancı yatırımcıların Türkiye’yi tercih edeceği bir yatırım ortamı, güçlü bir hukuk devleti,  yeşil ve dijital dönüşüm seferberliği gibi konuları bakanımıza ilettik. Yerel seçim öncesinde tüm adaylarımıza eşit bir şekilde davranarak Ticaret Odasında başkan adaylarımızla birlikte toplantılar düzenledik. Yerelde kalkınma adına, İzmir’in ve sanayimizin ihtiyaçlarının doğru analiz edilerek gerçek potansiyelinin ortaya çıkarılması gerektiğini, artık dünyada ülkelerin değil şehirlerin yarıştığını vurguladım. İzmir’in depreme karşı dirençli bir kent olmasından, altyapı eksikliklerine, trafik sorunundan, kentsel dönüşüme, sanayi alanları yaratılmasından, marka şehir olmasına kadar birçok konuda somut adımlara ihtiyaç olduğunu ifade ettim. Yerel seçimlerin demokrasi şöleni havasında gerçekleşmesini, ülkemiz ve İzmir için hayırlı sonuçlara vesile olmasını diliyorum.”şeklinde tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu