Mis kokulu festival

 

Yarımada’ya özgü nergisin tüm Türkiye’yi saran kokusu, 6.Karaburun Nergis Festivali’nde Dünya’ya yayıldı. Karaburunluların hikayesiyle dillere destan nergis çiçeğini tanıtma fırsatı veren festival ilçede otelleri ve pansiyonları doldurdu. Festival öncesi kapışılan stantlarda yöreye özgü lezzetler, hediyelik eşya ve nergis satışı yapıldı. Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan “Kent ekonomisine kattığı hareketlilikle, üreticilerin bütçelerine katkısıyla ve ziyaretçilerine kattığı keyifli anlarıyla iz bırakan festivalimize halkımızı bekliyoruz. Haluk Levent gibi duyarlı bir sanatçımızı Yarımadamızda ağırlamaktan ayrıca onur duyuyoruz” dedi.
Fedakar üreticilerle birlikte eğlenceden lezzete, kültür sanattan yarışmalara her anı dolu bir festivali geçirdiklerini belirten Başkan Erdoğan, “Yarımadamız Karaburun Nergis Festivalimiz ile çiçek açtı” dedi.
‘Nergisi Başkenti’ Karaburun, altıncı defa Nergis Festivali ile Türkiye’nin ve dünyanın pek çok noktasından misafirlerini ağırlıyor. Nergisin mis kokusu, Karaburun Belediyesi’nin dopdolu bir programla halkın ziyaretine sunduğu 6. Karaburun Nergis Festivali, üretken toprağı, denizi ve doğasıyla bir yeryüzü cenneti olarak anılan kentte, 20-21 Ocak 2024 tarihlerinde gerçekleştiriliyor. Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan ile eşi Teoman Erdoğan’ın ev sahipliğindeki festival açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile eşi Neptün Soyer, CHP İzmir eski Milletvekili Kani Beko, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, Karaburun Garnizon Komutanı Binbaşı Ali Eker, Antalya Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı, ziraat ve esnaf odaları yöneticileri, belediye bürokratları, meclis üyeleri, siyasi partilerin temsilcileri, üreticiler, muhtarlar ve yurttaşlar katıldı.

“NERGİS FESTİVALİ, BİR DÜNYA FESTİVALİ OLACAK”

Açılışta Karaburunlulara seslenen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Büyükşehir Belediyesi’nin 5 yılda; cadde, sokak, 280 milyon liralık su ve kanal altyapısı gibi 1 milyar TL’ye yakın yatırım yaptığını söyledi. Karaburun’un Akdeniz’in en büyük koku bahçesi olduğunu vurgulayan Soyer, Nergis Festivali’ni dünyanın en büyük uluslararası festivallerinden biri haline getireceği ve nergisin ihracatını başlatacağı sözünü verdi
Başkan Soyer, “Akdeniz’in çeşitli yerlerinde renkli, farklı, görkemli çiçeklerin yetiştirilmesine özen gösterilir ama Akdeniz’in en büyük koku bahçesi Karaburun’dur. Bu tek başına şahane bir özellik, bir şehri dünya markası yapmaya yetecek bir özellik. Bunun üzerine çok daha fazla gideceğiz. Geçen yıl 496 bin nergis fidesi yumrusu dağıttık, bunu milyonlara çıkaracağız. Sadece geçen yıl içinde yaptığımız altyapı yatırımları ile yaklaşık 280 milyon liralık arıtma tesisi, deşarj noktası, 90 kilometre atık su kanalı yapmışız. Sadece geçen yıl ki rakam bu. Bunu bugünün maliyetleri ile yapmaya kalkarsanız milyar üzerinde rakam çıkıyor. 5 yıldır mutfakta çalışıyoruz, artık salonda bir ziyafet vermek istiyorum. 5 yıl mutfakta geçti. Altyapıyla boğuşmakla geçti ama sonuna geldik. Bundan sonrasında gerçekten bu güzelliklerin daha fazla gün ışığına çıkacağı yatırımlarla girişimlerle birlikte buluşacağız” dedi.

“POPÜLİST SİYASET YAPMADIK, YAPMAYACAĞIZ”

Altyapı yatırımlarının önemine dikkat çeken Başkan Soyer, şöyle devam etti: “Popülist siyaset yapıyorsanız bunları halının altına süpürüp kentin görünümündeki makyajla, süsle gönül, oy kazanabilirsiniz. Ama ben biliyorum; İzmir’in güzel insanları aydınlık insanları popülist siyasete prim vermezler. Geleceklerini kurtaranlarla beraber olurlar. Biz asla popülist siyaset yapmadık, yapmayacağız. Göreceksiniz, bu güzelim topraklarda geçmişin halı altına süpürülen ne kadar problemi varsa onları çözeceğiz. Bu şehrin gelecek kuşakların geleceklerini aydınlatacak çok daha fazla iş yapacağız”

BAŞKAN ERDOĞAN: “BU KOKUYU
HİÇBİR YERDE ALAMAZSINIZ”

Karaburun’un saklı bir cennet olduğunu, festivallerle bu cenneti ön plana çıkardıklarını ifade eden Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan ise, “Kabuğumuzu kırdık ve başta Türkiye olmak üzere şu an farklı Avrupa ülkelerinden bile misafirlerimiz var” dedi.
Karaburun tarihine, geçmişine dayalı zengin bir tanıtım atılımıyla Türkiye’deki yerini almaya başladığını vurgulayan Başkan Erdoğan, “Nergis başka yerlerde de yetişebilir ama şu duyduğunuz kokuyu hiçbir yerde alamazsınız. Bu konuda çok iddialıyız. Hem dokusu hem kokusu farklı. Bugün bir düğün evi heyecanından farksız. Karaburun’un tanıtılmasında her zaman önemli yer tutan bu festivalde bizlerin yanında olmanızdan çok mutluyuz. Festival sadece eğlence değil, bölgenin tanıtımı… Amaç, ülkenin içinde bulunduğu bu ekonomik zorlukta bölgede yaşayan insanlara bir katkı koyabilmek. Biz belki devletten yardım almıyoruz ama kendi imkanlarımızla birbirimize yetiyoruz. Büyükşehirimiz bize yetiyor. Hakkımız olanı olmasak da biz yine en iyisini yapmaya muktediriz” dedi.

DOLU DOLU PROGRAM

20 Ocak Cumartesi günü Saat 11.00’da Karaburun Meydan’da Nergis Festivali’nin açılış töreni gerçekleştirildi. Denizli Havran Belediyesi Halk Dansları Ekibi görsel ziyafet sundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası Konseri, Nergisli Ürünler ve Objeler Yarışması, Grup Beyler konseri festivalde keyifli anlar yaşattı. Gün, Ateş Gösterisi ve 19.30’da ise Haluk Levent’in Karaburun Meydan’daki konseriyle sona erecek.
21 Ocak Pazar günü ise, festival saat 11.00’de Aykut Pala sunumuyla Nergis Korteji Bandosu gösterisi sunulacak. Saat 11.30’da Halk Dansları Gösterisi ve 12.30’da İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası Konseri, festival ziyaretçilerini coşturacak. 13.30’da Geleneksel Nergis Güzellik Yarışması yapılacak. 14.30’da da Ateş Gösterisi yine başrolü kapacak. Saat 15.30’dan itibaren DJ Performans, festivalin son günü bitime kadar, festival ziyaretçilerini müziğin yolculuğunda hareketlendirecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu