“Merkezi yönetim ile yerel yönetim el ele vermezse o şehre bir şey gelmez, Hatay’a geldi mi?”

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 Şubat depremlerinin birinci yıldönümü nedeniyle Hatay’a gitti.

İsim vermeden Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) yönettiği Hatay Büyükşehir Belediyesi’ni ve parti yönetimini eleştiren Erdoğan, “Yerel yönetim ile merkezi yönetim ele ele vermezse herhangi bir şey gelmez” diyerek Hataylılara gözdağı verdi.

Hatay’da ağır hasarlı binaların yüzde 97’sinin enkazlarını kaldırdıklarını aktaran Erdoğan, “Bir yandan enkazları kaldırırken, diğer yandan süratle yeniden inşa ve ihya faaliyetlerine başladık. Bugüne kadar şehirde yıkılan 14 bine yakın binanın acil yıkılacak ve yıkık yaklaşık 23 bine yakın binanın ayrıca ağır hasarlı 56 binin üzerindeki binanın yüzde 97’sinin enkazlarını kaldırdık” dedi.

Erdoğan Hatay’da 135 bin 589’u konut, 15 bin 599’u işyeri ve 777’si ahır olmak üzere toplam 150 bine yakın hak sahibi belirlediklerini söyledi. Deprem bölgesi genelinde 390 bin hak sahibi olduğunu aktaran Erdoğan, “Bugünkü kura törenimizde 6 bin 572’si il ve ilçe merkezlerinde, 703’ü de kırsalda olmak üzere 7 bin 275 hak sahibinin konutunun anahtarını teslim ediyoruz” diye konuştu.

Yıl sonuna kadar 200 bin konutu teslim edeceklerini vaat eden Erdoğan şöyle devam etti:

“Bölge genelinde halen yapımı süren 40 bin konutu da inşaatı tamamlandıkça peyderpey hak sahiplerine teslim edeceğiz. İnşallah iki ay içinde deprem bölgesi genelinde 75 bin konutun teslimini bitireceğiz. Amacımız takip eden dönemde de her ay 15-20 bin konut ve köy evini hak sahipleri ile buluşturmaktır. Böylece temel atmasının üzerinden bir yıl geçmeden inşaatları bitirme sözümüzü önemli ölçüde yerine getirerek yıl sonuna kadar 200 bin evi teslim etmiş olacağız.”

Kimsenin hakkının yerde kalmayacağını ve mağdur olmayacağını söyleyen Erdoğan, muhalefete yüklendi:

“Hatay’da ve diğer deprem şehirlerimizde yeni yerleşim yerlerinin inşası ve yerinde dönüşümle tüm hak sahiplerinin evlerine veya iş yerlerine kavuşmasını sağlayacağız. Defne Hastanesi ile ilgili ne dediler? Yok böyle bir şey dediler. Ne oldu? Biz Defne’yi yaptık. Açılışını da bizzat bu kardeşiniz, bakanıyla, tüm ekibiyle gerçekleştirdi. Çünkü biz yalan üzerine hiçbir zaman hakikati bina etmedik. Bu hususta vatandaşlarımız müsterih olsun devletlerine ve bize güvensin. Kimsenin hakkı yerde kalmayacak, kimse mağdur olmayacak. Karşılıklı anlayışla, sabırla, gayretle, dayanışmayla üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir mesele yoktur.”
 

Hatay’da 2014 ve 2019 yıllarında yerel seçimleri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) adayı Lütfü Savaş kazanmıştı.

Lütfü Savaş az farkla kazandığı 2014’teki yerel seçimlerde oyların yüzde 41’ini, 2019’da yapılan yerel seçimlerde ise oyların yüzde 55’ini almıştı.

Daha önce ise 2009’da AKP’den Antakya Belediye Başkanı seçilen Savaş, 2014’te AKP’nin Hatay’da Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i aday göstermesi üzerine istifa ederek CHP’ye katılmıştı.

CHP, 2014 ve 2019’dan sonra 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için de Savaş’ı, parti içinde bazı kesimlerin eleştirilerine karşın, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak açıklamıştı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İzmir’de gazetecilere yaptığı açıklamada Erdoğan’ın sözleri için, “Gerçekten vicdan, akıl, yürek sahibi kimsenin bırakın söylemeyi, duymaya bile tahammül edemeyeceği sözler. Hataylılara siyasi şantaj yapılmasını Hataylılara havale ediyorum. Kalbinin yerinde taş olsa bu laf edilmez. Depremzedeye tehdit olur mu?” dedi.

CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara ise Erdoğan’ın sözleri için, “Kamunun kaynaklarını eşit ve adil bir şekilde vatandaşlara, yurttaşlara dağıtmadığınızı kendi ağzınızla itiraf ettiniz. ‘Bizden olursanız bize oy verirseniz, hizmet gelir’ demek istediniz. Bu Hatay’a bakmadığınızın gözlerinizi kapattığınızın resmen itirafıdır” dedi.

X hesabından yayımladığı videoda”Biz siyasi aidiyet duygusundan arınmış bir şekilde hizmet istediğimizi her fırsatta sizlere ilettik. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu şantajına asla boyun eğmeyeceğiz” diye konuşan Kara sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hatay’da 260 bine yakın konut ihtiyacımız var. Dün daha 7 bin küsür konutun kurasını çektiniz. 2 ay sonra 75 bin. Yıl sonunda 200 bin adet konut diyorsunuz. Siz depremin akut döneminde de ‘1,5 yıl içerisinde 300 bin konut teslim edeceğiz’ demiştiniz. O bakımdan biz, bize verilen sözlere değil, eylemelere… Somut unsurlar üzerinden konuşmak istiyoruz. Hatay halkı size 31 Mart’ta gereken cevabı sandıkta verecektir.”

Bir diğer CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur da, Erdoğan’ın sözleri için “Asrın itirafı” dedi. Güzelmansur, Hatay’ın, “21 yıllık AKP iktidarının üvey evladı” olduğunu savundu.

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkanı Turhan Çömez, Erdoğan’a şu sözlerle tepki gösterdi:

“Çaresizlik içinde itiraf ediyor; Oy yoksa hizmet yok diyor. Örnek veriyor, yine aynısı olur diyor. Ve tehdit ediyor. Anlayışınız batsın.”

Çömez ayrıca X hesabında, Anavatan Partisi’nin, kaybettiği 1989’daki yerel seçimler öncesi reklam kampanyasında kullandığı tepki çeken bir ilanı hatırlattı.

Saadet Partisi Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan da Erdoğan’ın sözleri için “Çok talihsiz bir açıklama” dedi.

AKP’nin “seçmeni tehdit ederek sonuç almak gayreti içerisinde” olduğunu belirten Çalışkan, “Hatay’da kaybın fazla olmasının önemli nedenlerinden bir tanesi Belen Geçidi’yle Hatay’a ulaşımın zor olması. Ama esas neden hükümetin Hatay’a şaşı bakması ve buradaki yönetimin diğer deprem bölgelerine kıyasla muhalefetteki tek belediye olması” diye konuştu ve ekledi:

“İktidarla belediye arasındaki çekişmenin belediyeye baskı altına almanın ve belediyeden intikam almanın sonucu olarak böyle bir olumsuzluk yaşandığı düşüncesindeydim. Halen fikrimi koruyorum. Bununla ilgili belli kesimler tepki göstermişti ama maalesef bu sözün haklılığı dün maalesef çok üzülerek belirtiyorum, tescillenmiş oldu.”

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 6 Şubat depremlerinde 53 bin 537 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu